
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Malá obec Brhlovce v okrese Levice sa preslávila na celom svete svojimi neobyčajnými skalnými obydliami. Pod tufovým sopečným svahom, tvárnym materiálom, vytesali naši predkovia najmä na prelome 19. a 20. storočia obydlia, ktoré vyrážajú turistom zo sveta dych. Sú to v podstate dutiny vyhĺbené do úbočí vrchov, zariadené v minulosti ako izba a kuchyňa, prípadne pitvor. Komora bývala obyčajne vysekaná osobitne, podobne ako maštale a chlievy. Dvere a okná zvyčajne smerovali do úbočia, odvod dymu býval riešený komínovým kanálom cez skalu až na horný povrch. V Brhlovciach boli bežné aj priestory vyhĺbené v dvoch etážach nad sebou. Hoci obydlia vznikali prevažne na prelome 19. a 20. storočia, archeológovia predpokladajú, že prvé obydlia mohli vzniknúť už v čase tureckých vojen. Od roku 1983 je tento ojedinelý skvost pamiatkovou rezerváciou ľudovej kultúry.
Vo väčšine zachovaných domov dodnes žijú ľudia. Ak má turista šťastie, do svojho obydlia ho vpustia. Ak nie, svoju stálu expozíciu ľudového staviteľstva a bývania tu má Tekovské múzeum v Leviciach. Expozíciu múzeum sprístupnilo v uličke Šurda v centre pamiatkovej rezervácie. Pozostáva z murovaného domu z konca 19. storočia a priestorov vysekaných do skaly v dvoch podlažiach. Na prízemí je letná kuchyňa, komora a ukážky kamenárskych výrobkov, na podlaží vyhliadková terasa a malá komôrka. Interiér je zariadený podľa funkcie jednotlivých miestností dobovým nábytkom. Expozícia dokumentuje zvláštnu formu ľudového staviteľstva a bývanie od konca 19. storočia a Tekovské múzeum za ňu ako prvé na Slovensku získalo prestížne ocenenie Europa Nostra.
Nám sa podarilo navyše navštíviť jedno zo skalných obydlí, ktoré je dodnes obývané. Jeho pôvodní majitelia ho kopali v 20. rokoch minulého storočia viac než trinásť mesiacov. Ďalší rok potom hĺbili studňu, ktorá je priamo v obydlí. Neskôr pristavali dom, jedna z izieb je spolovice vnorená do skaly. Studňa vo vnútri domu je hlboká 10 metrov a ešte dnes je v nej okolo dvoch metrov vody. Povalu kuchynky tvorí kameň a ak sem vojde vyšší človek, musí sa riadne ohnúť. Obyvateľom niekedy zvedavosť turistov aj prekáža, no za dlhé roky si už na všeličo zvykli. Dosť je aj záujemcov o kúpu týchto atraktívnych domov, nik z domácich sa však bývania, zväčša zdedeného po predkoch, nechce vzdať. KVETA FAJČÍKOVÁ
Tekovské múzeum Levice
– expozícia ľudového staviteľstva a bývania Skalné obydlie Brhlovce je otvorená celoročne:
pondelok, štvrtok, sobota, nedeľa – 9.00 – 16.00 h
Pre vopred nahlásené skupiny aj v inom termíne.
Tekovské múzeum – tel. 0813/6312 112
Lektorka vysunutej expozície v Brhlovciach – 0813/6315 555
Vstupné:
deti a vojaci – 6 Sk
dospelí – 12 Sk