
FOTO – AUTOR

FOTO – AUTOR

Peter Králik
ianskom okrese. Podniká všetko pre rekonštrukciu tamojšieho kaštieľa a zháňa pôvodný inventár. Jeho srdcovou záležitosťou je obnovenie slávnej Apponyiovskej knižnice.
Modrá krv vyschla
Oponice sú považované za kmeňové sídlo Apponyiovcov – šľachtického rodu plného diplomatov v službách Rakúsko-uhorskej monarchie. Jej rozpadom stiekla z Oponíc aj modrá krv, ktorá ich robila mimoriadnymi. Zo stredovekého hradu je len ruina, veľký kaštieľ je úplne zdevastovaný a bohaté dejiny tu zastupuje len malý kaštieľ, ktorý Králikovou zásluhou premenili pred ôsmimi rokmi na Apponyiho múzeum.
„Začalo sa to v roku 1989 mojou stredoškolskou odbornou činnosťou o Oponiciach. Čítala ju moja učiteľka angličtiny, páčila sa jej, a tak ju preložila,“ spomína na prvé nadšenie. Absolvent si potom korešpondoval s archívmi a inštitúciami, ktoré môžu o Apponyiovcoch vydať svedectvo. „V roku 1991 som presvedčil predstaviteľov obce, aby na tri dni sprístupnili priestory malého kaštieľa verejnosti. Pozvážal som sem množstvo pôvodných predmetov. Za tri dni navštívilo výstavu 1500 ľudí! O rok neskôr som prišiel s návrhom, aby sme celú budovu venovali Apponyiho múzeu,“ hovorí. Vtedy sa začal sen meniť na skutočnosť. Obrazy, nábytok, trofeje a ďalšie veci z veľkého kaštieľa zatiaľ zhromažďuje práve v múzeu. „Najviac inventáru zmizlo z kaštieľa, keď ho vyvlastnili. Využívalo ho družstvo, Slovakofarma a naposledy Slovenská poľnohospodárska univerzita, ktorá je jeho dnešným vlastníkom. Primäť ľudí, aby venovali alebo predali veci späť do kaštieľa, kde je ich miesto, je ťažké. V kaštieli boli dva glóbusy. „Jeden je v Lučenci. Človek, čo ho má, sa mi priznal, že ho kúpil za 750 Kčs! Je to astrologický glóbus z roku 1766, zrejme z Anglicka. Nepovedal mi, ako sa k nemu dostal. Keď boli komunisti pri moci, bolo všetko možné,“ nečuduje sa. Ešte pred rokom bolo na balkónoch veľkého kaštieľa odlievané secesné zábradlie. Vraj ho niekto kladivom odbil a predal do zberu. Benátske zrkadlá sa zas zachránili azda vďaka tomu, že predseda MNV ich nechal preniesť do kultúrneho domu. Tridsať rokov tam na zábavách lietali stoličky, ale prežili.
Celá rekonštrukcia má vyjsť na 350-400 miliónov korún. Okrem knižnice má byť v kaštieli aj hotel, reštaurácia, dobová vináreň a zimná záhrada. Peter Králik sa spolieha najmä na fondy Európskej únie podporujúce rozvoj regiónov
JURAJ GERBERY