František, nazývaný Florenťan, a Bartolomeo Berrecci. Jagiellonci tak získali nádherné sídlo na miernom návrší pri efektnom ohybe širokej Visly. Predovšetkým zámocké nádvorie lemované poschodovými arkádami doslova navodzuje harmóniu a patrí k skvostom poľskej i európskej renesancie.
Okrem nádvoria sa najčastejšie navštevuje gotická katedrála zo začiatku 14. storočia. V jej interiéroch sa odohrávali mnohé významné dejinné udalosti, korunovácie, pohreby – v kaplnkách a v krypte sú hroby mnohých poľských kráľov. Ale aj iných slávnych Poliakov ako Kosciuszka či Mickiewicza. Pozlátená kupola Zigmundovej kaplnky je akoby symbolickou oslavou zlatého veku na sklonku panovania dynastie Jagielloncov koncom 16. storočia. Celých desať rokov bol správcom wawelskej katedrály krakovský metropolita kardinál Karol Wojtyla – súčasný pápež Ján Pavol II.
Nesmierne bohatsvo je ukryté aj v zámockých interiéroch. Umelecké zbierky – obrazov, nábytku, sôch či odevov patria k tomu najlepšiemu v Európe, v kráľovskej pokladnici sú okrem šperkov aj korunovačné insígnie. Skvelá je zbierka európskych zbraní, ale ešte unikátnejšia je zbrojnica orientálnej výzbroje a výstroja – ukoristených vojskom kráľa Jana III. Sobieskeho v slávnej víťaznej bitke s Turkami pri Viedni v roku 1683.
Najväčším ťahákom je však zbierka 142 obrovských tapisérií – takzvaných arrasov – s biblickými scénami. Pôvodne ich bolo 360 (!), napriek tomu je to najväčšia svetová kolekcia.
Židovské mesto Kazimierz
Ak sa zo Starého mesta vydáte Grodzkou ulicou na juh – k Wawelu, ale nezabočíte k nemu a budete pokračovať rovno, objavíte zvláštnu štvrť s tajomnou atmosférou – Kazimierz. V stredoveku bola samostatným mestom a tiež neskôr – už ako súčasť Krakova – bola židovskou štvrťou a potom getom. Nostalgicko-smutná atmosféra je umocnená jej schátralosťou po prirodzenom úpadku, ktorý spôsobil pogrom a socialistická negácia. Aj Kazimierz čakajú lepšie časy a dobre je to už vidieť na novootvorenej turistickej trase s názvom Kazimierska, ktorá záujemcov privedie k všetkému podstatnému – Centru židovskej kultúry, ôsmim synagógam a dvom cintorínom Nowy cmentarz Žydowski a Remuh.
Wieliczka
Takmer na priedomí Krakova (10 km od centra) je osada Wieliczka, preslávená vyše 700-ročnými soľnými baňami, ktoré – najmä po vydarenej nedávnej rekonštrukcii – jednoducho treba navštíviť. Ale pozor, skutočne treba nahlásiť návštevu niekoľko dní (radšej týždňov) vopred, lebo inak je veľmi pravdepodobné, že sa na prehliadku vôbec nedostanete. Záujem je enormný a návšteva Wieliczky je mimoriadnym zážitkom. Skutočnosť, že je tiež v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, iba zvýrazňuje jej kvality a atraktivitu.
FRANTIŠEK MICHLÍK