Bratislava 12. apríla (TASR) - Silné euro voči okolitým menám, nízka daň z pridanej hodnoty (DPH) v Poľsku a Česku a silná kampaň prostredníctvom letákov udržujú vysokú nákupnú turistiku Slovákov v susedných krajinách. V čase krízy na novú situáciu doplácajú najmä predajne v pohraničí.
Uvedený problém sa týka aj v skupine COOP Jednota hlavne v regionálnych prevádzkach na juhu a severe Slovenska. "Maloobchodný obrat za celú skupinu sa v marci tohto roka medziročne znížil o 3,6 %," potvrdil pre TASR predseda družstevného systému COOP Jednota Slovensko Gabriel Csollár. Výpadky v prihraničných oblastiach boli väčšie a niektoré naše predajne pracujú iba na 65 %. "Aj keď sa niektoré prevádzky v prihraničí prepadli s obratom, situáciu ustojíme," avizoval. Zákazník sa správa trhovo a nákupnou turistikou, ktorá je podporená aj rozširovaním letákov, si podľa neho zabezpečuje dočasnú výhodu.
"Systémové opatrenia na udržanie spotrebiteľa na Slovensku sa na makroekonomickej úrovni neprijali. Situáciu riešime len čiastkovými a krátkodobými opatreniami," podotkol. Okrem dovozov, ktoré sú nepodstatné, spolupracujú hlavne s domácimi výrobcami potravín a snažia sa pripraviť cenovo zaujímavejšiu ponuku. "V mnohých prípadoch je to na úkor výnosov výrobcu, aj predajcu."
Podľa manažérov COOP Jednoty "naše ceny porovnateľných výrobkov nie sú neprimerane vysoké". Zahraniční obchodníci prostredníctvom letákov distribuovaných v pohraničných oblastiach na území Slovenska informujú o rôznych cenových zvýhodneniach na vybrané mienkotvorné produkty, často formou cenových porovnaní, pričom porovnávajú tzv. "neporovnateľné výrobky". Napríklad porovnávajú cenu čerstvého masla s obsahom tuku 82 % s hmotnosťou 150 g s maslom s gramážou 100 g a s obsahom rastlinného tuku. Ďalším príkladom sú tvrdé syry, napr. eidamská tehla s obsahom tuku 45 % s 30-% obsahom, olej 1 liter slnečnicový s rastlinným resp. repkovým, mlieko rôzne tukovosti, mnohokrát brandové s vlastnou značkou.