achom skonštruoval v roku 1885 prvý motocykel a o pár mesiacov neskôr aj prvého štvorkolesové auto poháňané spaľovacím motorom.
Na prvý pohľad žiadna turistická destinácia. Skôr moderné priemyselné mesto, kam sa chodí na služobnú cestu.
Stuttgart však dokáže prekvapiť a turistom ponúka oveľa viac, ako sa zdá na prvý pohľad. Má nádherne zrekonštruované centrum mesta, bohaté galérie a múzeá a množstvo kaviarní a krčiem, v ktorých možno ochutnať víno dorábané na okolitých svahoch Bádenska Würtemberska.
Výborná infraštruktúra láka aj na výlet do kúpeľov v Baden Badene, historického univerzitného mesta Heidelberg či na potulky do miest, kde žijú Švábi so svojským dialektom a presláveným zmyslom pre šetrnosť. Ak máte trochu viac času a peňazí, v Sttutgarte možno sadnúť na rýchlovlak TGV a po vyše hodine cesty ste v alsaskom Štrasburgu.
Veľké mesto nepôsobí veľkomestsky
Stuttgart má vyše 600-tisíc obyvateľov, v okolí žijú ďalšie dva milióny. Patrí tak k najľudnatejším nemeckým aglomeráciám. V porovnaní s Berlínom, Hamburgom alebo Frankfurtom nad Mohanom však veľkomestsky vôbec nepôsobí. Žiadne mrakodrapy, preplnené bulváre a bujarý nočný ruch. Skôr pokojné, industriálne mestečko usadené v údolí medzi kopcami.
Centrum, ktorému dominovala radnica a starý a nový zámok, zničili ku koncu druhej svetovej vojny spojenecké nálety. Dve tretiny mesta ľahli popolom. Tie najhodnotnejšie pamiatky sa podarilo obnoviť, zvyšok nahradili chladnejšie, účelné novostavby typické pre nemeckú povojnovú architektúru.
Mimoriadne šarmantný je však Stuttgart na jar a v lete. V rozsiahlych parkoch sedia desiatky mladých, vyhrievajú sa na slnku, popíjajú pivo, prípadne si hádžu lietajúce taniere alebo loptu. Je nemožné odolať, nezájsť do najbližšieho kiosku a nevyvaliť na trávu. Kto vymyslel ten stereotyp o chladných Nemcov, ktorí sa nevedia nikdy uvoľniť?
Mesto je navyše kozmopolitné, automobilový priemysel a vysoký životný štandard (región patrí spolu s Mníchovom a Hamburgom medzi najbohatšie časti Nemecka) prilákal tisíce ľudí z Talianska, Portugalska, Turecka či bývalej Juhoslávie. Prisťahovalci dnes tvoria štvrtinu populácie.
Domáci autá a hit-tech zariadenia milujú. Práve tu vymysleli prvé auto poháňané spaľovacím motorom a sídlia tu najvýznamnejšie nemecké automobilky. Svedčí o tom aj diaľnica postavená po vojne, ktorá vedie pár metrov od historického centra a pretína ho podobne ako Starý most Bratislavu. Keď chce návštevník prejsť do blízkej galérie nezostáva mu nič iné, len podchod.
Hromadná doprave je podobne ako v ostatných nemeckých mestách mimoriadne efektívna. Metrom, prímestskými vlakmi a autobusom sa dá rýchlo a bez problémov dostať tam, kam potrebuje. Centrum navyše nie je veľké a dá sa ľahko presúvať aj po vlastných. Pripravte sa však na stúpania. V okolí je mnoho svahov, ktoré zrýchlia tep aj Tatrancom.
Tipy na výlet
Mercedez-Benz-Museum - najväčšia turistická atrakcia, ktorú navštívi ročne takmer pol milióna návštevníkov. Vystavené sú vôbec prvé automobily, historické športové vozy, kupé i autobusy, ktoré prevážali futbalistov počas majstrovstiev sveta v roku 1974. Celá trasa prehliadky má až päť kilometrov, pohostiť sa dá v efektnej kaviarni.
Porsche Múzeum - supermodernú budovu za sto miliónov eur otvorili len začiatkom tohto roka. Ponúka 300 exponátov, medzi nimi skutočné perly ako napríklad vozy, ktoré jazdili Formulu 1.
Stará a nová galéria s maľbami Picassa, Moneta, Rubensa, Rembrandta či extravagantných inštalácii Josepha Beuysa.
Nakúpiť sa dá na Königstrasse (Kráľovskej ulici), kde sídlia najlepšie svetové značky. Zaujímavým tipom je budova železničnej stanice, ktorá z diaľky pripomína kostol. Na vrchu veže však nemá kríž ale otáčajúci sa znak jednej automobilky.
Výlet do Schwäbisch Hall - malebné centrum Švábov, mimoriadne hrdých na svoj dialekt a zmysel pre obchod. V meste Nemecku ich pre prehnanú šporovlivosť prirovnávajú k Škótom.
Ochutnajte špargľu, ktorú v Bádensku - Würtembersku vo veľkom pestujú. V reštauráciách ju majú na milión spôsobov, je veľmi zdravá a chutná.
Máte chuť na potulky Čiernym lesom? Stačí sa vybrať južne od Stuttgartu, kde sa Schwarzwald rozprestiera na rozlohe 12 000 km² . Práve tu pri meste Donaueschingen pramení aj najdlhšia európska rieka Dunaj.
(hud)