SME

Vtáčie hniezdo ohrozuje dravec biznis

Prezident olympijského výboru Rogge: Na Čínu nejde robiť ramená. Na ňu platí len tichá diplomacia.

(Zdroj: ČTK/AP)

Národný štadión Vtáčie hniezdo sa stal najpôsobivejším symbolom minuloročnej pekinskej olympiády. Jeden svet, jeden sen, znelo motto hier. Ich čaro nakoniec umlčalo kritikov na celom svete, ktorí sa pol roka pred ich otvorením aktivizovali za ich bojkot. "Lepšie než zatvárať dvere pred Čínou, je otvoriť ich," obhajoval voľbu šéf Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Veľmi útulný štadión. Atléti sa v ňom necítili stratení, ako to v podobných veľkokapacitných kolosoch býva. Vnímal som kontakt s hľadiskom, z ktorého sálala povzbudzujúca energia. Naozaj magické miesto," povedal jamajských šprintér Usain Bolt, ktorý vo Vtáčom hniezde zabehol tri famózne svetové rekordy.

SkryťVypnúť reklamu

peking2001_res.jpg

Všetkých 91-tisíc sedadiel bolo umiestnených tak, aby boli diváci čo najbližšie k ploche a mali pocit, že dýchajú športovcom na chrbát. Počas všetkých súťaží bolo vypredané. Tisícky Pekinčanov si zvečňovali historické športové chvíle aspoň spoza plota. Blesky fotoaparátov lemujúce vtáčie hniezdo svietili ako svätojánske mušky dlho do noci.

Oheň a ohňostroje

"Splnil som storočný sen všetkých svojich krajanov," tešil sa gymnasta Li Ning, ktorý kráčal ako pavúk zvnútra po leme unikátnej strechy a pár minút po polnoci z 8. na 9. augusta zapálil oheň Hier XXIX. olympiády. Nad celým Pekingom rachotili ohňostroje, tisícky dobrovoľných usporiadateľov, ale aj zahraničných hostí jačali od radosti, prenikavosti zážitku.

Výstavba štadióna stála pol miliardy dolárov. Jeho architektúra mala zvýrazňovať rozkvitajúcu čínsku dôveru, pýchu i pohostinnosť. Naprojektovali ho švajčiarski architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron v spolupráci s čínskym inštitútom architektonického dizajnu. Otvorili ho v apríli 2008 ako posledné z 37 olympijských športovísk.

SkryťVypnúť reklamu

peking3008_res.jpg

Tvar hniezda zosnoval prepletenec bočno-strešnej konštrukcie, ktorú drží 24 hlavných stĺpov. Každý z nich má hmotnosť tisíc ton. Pôvodne mali byť tribúny kompletne zakryté oceľou. Nakoniec vyplnili voľné priestory priesvitné plastové plochy. Zo zvyškov obrovských kusov oceľových oblúkov šikovní obchodníci poodlievali a potom predávali Vtáčie hniezdočká. Podobne ako v Paríži miniatúry eiffelovky.

Deprimujúcim problémom organizátorov bolo, že ešte dva dni pred pompéznym slávnostným otvorením, bola silueta vtáčieho hniezda ponorená v oblakoch smogu. Nebol štipľavý či chemicky agresívny. Najviac hlodala psychiku jeho myšacia farba a všadeprítomná nasladkastá lepkavosť.

vtacie.jpg

"Nebojte sa, dá sa na to zvyknúť. A v najhoršom sú všade nablízku klimatizované uzavreté priestory, tam zregenerujete," neúnavne, i keď dosť naivne utešovala novinárov dobrovoľníčka z armády modrých tričiek. Futuristické kontúry Vtáčieho hniezda vyzerali v čase smogovej špičky na pozadí mesačnej krajiny pochmúrne. Najfarebnejšie boli červené výložky strážiacich vojakov.S tými nebol žiaden špás, ani reč.

SkryťVypnúť reklamu

Najstaršie remeslo pod kontrolou

Zhovorčivejšie boli prostitútky. Aj tie v však boli počas olympiády mimoriadne ostražité. V prípade, že ich polícia usvedčila z prevádzkovania najstaršieho remesla, hrozila im deportácia z Peking do regiónu odkiaľ prišli. Často šlo o rodáčky z Ruska alebo Mongolska. Organizátori sa snažili udržať vonkajší obraz v najvyššej početnosti, aby neutrpeli hanbu pred svetom.

Na otváracom ceremoniále sa stretlo v čestnej lóži 85 prezidentov, desať premiérov a desať monarchov. Nechýbali vtedajší americký prezident George Bush či ruský premiér Vladimir Putin. Samozrejme, ani známy slovenský fanúšik športu Ivan Gašparovič.

Nič okolo mamutieho podujatia ako je olympiáda nezvykne vyjsť dokonale. Tisícky ľudí si pred hrami kúpili falošné vstupenky. Medzi majiteľmi neplatných svtupeniek v cene niekoľkých desiatok tisíc dolárov boli aj rodiny olympionikov z Austrálie, Nového Zélandu, USA, Veľkej Británie. Ale aj Číny. Len americký právnik Jim Moriarrty prišiel o 12 000 dolárov a sám sa odhodlal právne zastupovať oklamaných ľudí. Tisícky ľudí prišli o svoje nádeje a sny.

SkryťVypnúť reklamu

Roky si plánovali, že si vychutnajú olympiádu, utratili veľa peňzí za letenky a pobyt. Mnohých z nich podvod šokoval až po príchode do Pekingu. Mali si vyzdvihnúť svoje vstupenky v nejakej kancelárii, ktorá však na mieste jednoducho nebola. Ešte v čase po podaní viacerých žalób na organizačný výbor ponúkal tiketový portál vstupenky na otvárací ceremoniál i niekoľko súťaží za 21 590 dolárov, hoci všetky lístky už boli fyzicky vyblokované.

Phelps slávny i pokorný

Dvesto metrov od Vtáčieho hniezda si pod ľahučkou bublinkovou konštrukciou Vodnej kocky vyplával Američan Michael Phelps rekordnú bilanciu ôsmich zlatých. "Osmička je vraj v Číne šťastné číslo. Ja som v Pekingu našiel všetko. Ideálnu formu, šťastie pri dohmate aj silu prekonať chvíľkovú krízu," sumarizoval Phelps, ktorý sa hneď pri bazéne od šťastia vyplakal v náručí svojej matky. Najúspešnejší olympionik histórie v Pekingu sformuloval odkaz svojim obdivovateľom:"Nezáleží o čo v živote ide, najdôležitejšie je snívať najodvážnejšie sny. A ísť za nimi."

SkryťVypnúť reklamu

Pol roka po Phelpsovej medailovej explózii sa ten istý fenomén celému svetu a najmä Pekinčanom ospravedlnil za svoj nedávny marihuanový úlet. Vraj išlo len o pokĺznutie, ktoré sa už nebude opakovať.

Kým v športových kanáloch televízií celého sveta stále cirkulujú najrôznejšie spomienkové medailóny, Vtáčie hniezdo sa trasie má ohrozenú budúcnosť. Nákladnému objektu hrozí zmena poslania. Zo vznešeného športoviska a najmä jeho okolia s fascinujúcou vodnou kockou a ďalších športovísk sa môže stať kombinovaný hypermarket so zábavným disneylandom. Hrozí, že celý olympijský areál nebude v budúcnosti slúžiť športovcom, ale zákazníkom lačným po zábave a nákupoch.

Premena Vtáčieho hniezda a okolia na komerčnú zónu by mala prebiehať v priebehu troch až piatich rokov a má stáť okolo pol milióna dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

peking3016_res.jpg

Po skončení paralympijských hier sa do Vtáčieho hniezda pustil zub času a na niektorých častiach konštrukcie už opadol farebný náter. Namiesto atlétov či futbalistov ho navštevujú zvedaví turisti, ktorí sú ochotní zaplatiť za prehliadku 50 juanov (7 dolárov).

V kalendári významných podujatí je tento rok iba jedno. Presne rok po otvorení hier 8. augusta 2009 tu zaznejú árie Pucciniho opery Turandot. Pôvodne sa malo Vtáčie hniezdo stať domovom futbalového klubu, no ten pre vysoké nájomné podmienky odstúpil od zmluvy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 633
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 198
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 652
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 703
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 976
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 788
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 511
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 462
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 873
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 36 976
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 370
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 696
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 308
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 904
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 909
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťZatvoriť reklamu