SME

Vtáčie hniezdo ohrozuje dravec biznis

Prezident olympijského výboru Rogge: Na Čínu nejde robiť ramená. Na ňu platí len tichá diplomacia.

(Zdroj: ČTK/AP)

Národný štadión Vtáčie hniezdo sa stal najpôsobivejším symbolom minuloročnej pekinskej olympiády. Jeden svet, jeden sen, znelo motto hier. Ich čaro nakoniec umlčalo kritikov na celom svete, ktorí sa pol roka pred ich otvorením aktivizovali za ich bojkot. "Lepšie než zatvárať dvere pred Čínou, je otvoriť ich," obhajoval voľbu šéf Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Veľmi útulný štadión. Atléti sa v ňom necítili stratení, ako to v podobných veľkokapacitných kolosoch býva. Vnímal som kontakt s hľadiskom, z ktorého sálala povzbudzujúca energia. Naozaj magické miesto," povedal jamajských šprintér Usain Bolt, ktorý vo Vtáčom hniezde zabehol tri famózne svetové rekordy.

SkryťVypnúť reklamu

peking2001_res.jpg

Všetkých 91-tisíc sedadiel bolo umiestnených tak, aby boli diváci čo najbližšie k ploche a mali pocit, že dýchajú športovcom na chrbát. Počas všetkých súťaží bolo vypredané. Tisícky Pekinčanov si zvečňovali historické športové chvíle aspoň spoza plota. Blesky fotoaparátov lemujúce vtáčie hniezdo svietili ako svätojánske mušky dlho do noci.

Oheň a ohňostroje

"Splnil som storočný sen všetkých svojich krajanov," tešil sa gymnasta Li Ning, ktorý kráčal ako pavúk zvnútra po leme unikátnej strechy a pár minút po polnoci z 8. na 9. augusta zapálil oheň Hier XXIX. olympiády. Nad celým Pekingom rachotili ohňostroje, tisícky dobrovoľných usporiadateľov, ale aj zahraničných hostí jačali od radosti, prenikavosti zážitku.

Výstavba štadióna stála pol miliardy dolárov. Jeho architektúra mala zvýrazňovať rozkvitajúcu čínsku dôveru, pýchu i pohostinnosť. Naprojektovali ho švajčiarski architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron v spolupráci s čínskym inštitútom architektonického dizajnu. Otvorili ho v apríli 2008 ako posledné z 37 olympijských športovísk.

SkryťVypnúť reklamu

peking3008_res.jpg

Tvar hniezda zosnoval prepletenec bočno-strešnej konštrukcie, ktorú drží 24 hlavných stĺpov. Každý z nich má hmotnosť tisíc ton. Pôvodne mali byť tribúny kompletne zakryté oceľou. Nakoniec vyplnili voľné priestory priesvitné plastové plochy. Zo zvyškov obrovských kusov oceľových oblúkov šikovní obchodníci poodlievali a potom predávali Vtáčie hniezdočká. Podobne ako v Paríži miniatúry eiffelovky.

Deprimujúcim problémom organizátorov bolo, že ešte dva dni pred pompéznym slávnostným otvorením, bola silueta vtáčieho hniezda ponorená v oblakoch smogu. Nebol štipľavý či chemicky agresívny. Najviac hlodala psychiku jeho myšacia farba a všadeprítomná nasladkastá lepkavosť.

vtacie.jpg

"Nebojte sa, dá sa na to zvyknúť. A v najhoršom sú všade nablízku klimatizované uzavreté priestory, tam zregenerujete," neúnavne, i keď dosť naivne utešovala novinárov dobrovoľníčka z armády modrých tričiek. Futuristické kontúry Vtáčieho hniezda vyzerali v čase smogovej špičky na pozadí mesačnej krajiny pochmúrne. Najfarebnejšie boli červené výložky strážiacich vojakov.S tými nebol žiaden špás, ani reč.

SkryťVypnúť reklamu

Najstaršie remeslo pod kontrolou

Zhovorčivejšie boli prostitútky. Aj tie v však boli počas olympiády mimoriadne ostražité. V prípade, že ich polícia usvedčila z prevádzkovania najstaršieho remesla, hrozila im deportácia z Peking do regiónu odkiaľ prišli. Často šlo o rodáčky z Ruska alebo Mongolska. Organizátori sa snažili udržať vonkajší obraz v najvyššej početnosti, aby neutrpeli hanbu pred svetom.

Na otváracom ceremoniále sa stretlo v čestnej lóži 85 prezidentov, desať premiérov a desať monarchov. Nechýbali vtedajší americký prezident George Bush či ruský premiér Vladimir Putin. Samozrejme, ani známy slovenský fanúšik športu Ivan Gašparovič.

Nič okolo mamutieho podujatia ako je olympiáda nezvykne vyjsť dokonale. Tisícky ľudí si pred hrami kúpili falošné vstupenky. Medzi majiteľmi neplatných svtupeniek v cene niekoľkých desiatok tisíc dolárov boli aj rodiny olympionikov z Austrálie, Nového Zélandu, USA, Veľkej Británie. Ale aj Číny. Len americký právnik Jim Moriarrty prišiel o 12 000 dolárov a sám sa odhodlal právne zastupovať oklamaných ľudí. Tisícky ľudí prišli o svoje nádeje a sny.

SkryťVypnúť reklamu

Roky si plánovali, že si vychutnajú olympiádu, utratili veľa peňzí za letenky a pobyt. Mnohých z nich podvod šokoval až po príchode do Pekingu. Mali si vyzdvihnúť svoje vstupenky v nejakej kancelárii, ktorá však na mieste jednoducho nebola. Ešte v čase po podaní viacerých žalób na organizačný výbor ponúkal tiketový portál vstupenky na otvárací ceremoniál i niekoľko súťaží za 21 590 dolárov, hoci všetky lístky už boli fyzicky vyblokované.

Phelps slávny i pokorný

Dvesto metrov od Vtáčieho hniezda si pod ľahučkou bublinkovou konštrukciou Vodnej kocky vyplával Američan Michael Phelps rekordnú bilanciu ôsmich zlatých. "Osmička je vraj v Číne šťastné číslo. Ja som v Pekingu našiel všetko. Ideálnu formu, šťastie pri dohmate aj silu prekonať chvíľkovú krízu," sumarizoval Phelps, ktorý sa hneď pri bazéne od šťastia vyplakal v náručí svojej matky. Najúspešnejší olympionik histórie v Pekingu sformuloval odkaz svojim obdivovateľom:"Nezáleží o čo v živote ide, najdôležitejšie je snívať najodvážnejšie sny. A ísť za nimi."

SkryťVypnúť reklamu

Pol roka po Phelpsovej medailovej explózii sa ten istý fenomén celému svetu a najmä Pekinčanom ospravedlnil za svoj nedávny marihuanový úlet. Vraj išlo len o pokĺznutie, ktoré sa už nebude opakovať.

Kým v športových kanáloch televízií celého sveta stále cirkulujú najrôznejšie spomienkové medailóny, Vtáčie hniezdo sa trasie má ohrozenú budúcnosť. Nákladnému objektu hrozí zmena poslania. Zo vznešeného športoviska a najmä jeho okolia s fascinujúcou vodnou kockou a ďalších športovísk sa môže stať kombinovaný hypermarket so zábavným disneylandom. Hrozí, že celý olympijský areál nebude v budúcnosti slúžiť športovcom, ale zákazníkom lačným po zábave a nákupoch.

Premena Vtáčieho hniezda a okolia na komerčnú zónu by mala prebiehať v priebehu troch až piatich rokov a má stáť okolo pol milióna dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

peking3016_res.jpg

Po skončení paralympijských hier sa do Vtáčieho hniezda pustil zub času a na niektorých častiach konštrukcie už opadol farebný náter. Namiesto atlétov či futbalistov ho navštevujú zvedaví turisti, ktorí sú ochotní zaplatiť za prehliadku 50 juanov (7 dolárov).

V kalendári významných podujatí je tento rok iba jedno. Presne rok po otvorení hier 8. augusta 2009 tu zaznejú árie Pucciniho opery Turandot. Pôvodne sa malo Vtáčie hniezdo stať domovom futbalového klubu, no ten pre vysoké nájomné podmienky odstúpil od zmluvy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 580
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 049
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 825
  5. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 592
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 591
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 087
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 155
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu