Vzdelávanie zabezpečuje a osvedčenie vydáva iba akreditovaná inštitúcia - ministerstvo školstva. Konštatoval to pre TASR predseda Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu (SSSCR) Marián Bilačič.
"V roku 1989 sa do profesie odborný turistický sprievodca nešťastne spojili aj povolania vedúci zájazdu, osoba sprevádzajúca Slovákov kamkoľvek do zahraničia, a delegát, hoci majú iný záber práce," upozornil Bilačič. Sprievodca sa od vedúceho zájazdu a delegáta líši tým, že má byť schopný poskytnúť kvalifikovaný odborný výklad.
Rozlišovanie týchto povolaní je na Slovensku stále veľkým problémom. Pretrváva prax, že aj spomedzi držiteľov osvedčení minimálne 80 % prišlo do kurzu s cieľom stať sa vedúcim zájazdov alebo delegátom do zahraničia. "Toto treba legislatívnou cestou rýchlo a konzekventne rozlúsknuť, aby sa SR dostala do povolaní rešpektovaných podľa normy EÚ."
V roku 2001 sa začali vydávať odsvedčenia, predtým preukazy. SSSCR odhaduje, že celkový počet osôb, ktoré ich dnes vlastnia, je asi 3500 až 5000. SSSCR by preto chcela proces kurzov stransparentniť a navrhuje zaviesť centrálny register sprievodcov.
"Prioritnou úlohou je doladiť vzdelávanie sprievodcov, keďže od roku 2008 platí európska technická norma EN/STN 15-565," povedal Bilačič. Tá vytvára euroštandardný model vzdelávania sprievodcov, model mobility pracovnej sily. V novom zákona o turizme, ktorý pripravuje rezort hospodárstva, by sa mal štát napr. rozhodnúť, či bude regulovať výkon povolania sprievodcov, teda či vyznačí územia v SR, pri sprevádzaní v ktorých bude požadovať sprievodcu s kvalifikáciou. V súčasnosti sprievodcovia pôsobia po celom Slovensku, dodal Bilačič.