„Oh my gosh! To bolo ako výlet do minulosti," rozplýva sa Steve z Alberty na cestovateľskom portále triadviser.com. „Neuveriteľné! Je to asi najkrajšie mesto v Severnej Amerike. A je najstaršie," pridáva sa John z Ottawy.
Aj na nás, cestovateľov z Európy, urobilo dojem - ale presne preto, prečo na vás urobia dojem tisícky mestečiek na starom kontinente: pre uličky, ktoré nielenže sú úzke, ale navyše majú rôznu výšku, takže takmer stále stúpate do či zo strmého kopca a prechádzate cez kamenné brány opevneného mesta.
Pravdou však je, že dojem robí aj to, že ide skutočne o najstaršie mesto Kanady. Územie, na ktorom leží, objavil v roku 1535 Jacques Cartier a mesto tu v roku 1608 založil Samuel de Champlain.
A pravdou je aj to, že je to jediné opevnené mesto v Kanade a USA. A jedno z dvoch mestečiek Kanady, ktoré sa dostali na zoznam svetového dedičstva UNESCO (druhým je Lunenburg, čo je zase najstaršie britskými kolonistami osídlené mestečko).
Dominanta - hotel
Quebec sľubuje romantickú prechádzku už vtedy, keď vám zostáva ešte niekoľko desiatok kilometrov do cieľa. Na útese na brehu rieky Saint Laurent nad hradby vyčnieva zámok - Chateau Frontenac. Práve on je na väčšine fotografií Quebecu. Pri ňom začína prehliadku množstvo turistov. Na prvé sklamanie - že hlavnou dominantou mesta je hotel, ktorý bol hotelom od okamihu, ako ho v 1893 dostavali, však rýchle zabudnú. Už pred hotelom sa totiž začína Promenáda guvernérov, ktorej stavbu financovali z vlastného vrecka guvernéri provincie - skvelá inšpirácia pre našich politikov.
Promenáda stojí na hradbách - a výhľad z nej na rieku a okolie je nádherný (vidíte aj ostrov d'Orleans, ktorý tiež stojí za návštevu, sú na ňom pláže, farmy, kde kúpite bioovocie, umelecké obchodíky a továrničky, kde si môžete pozrieť výrobu čokolády či syra).
Uličky mesta.
FOTO - VLADIMÍR SETTEY
Vyvrcholením promenády je 310 strmých schodov, ktoré vedú na najvyšší bod mesta - Abrahamovu pláň (Plains of Abraham), miesto, kde Quebec v roku 1759 dobyli Briti. Dnes je tu 101-hektárový mestský park. V lete tu domáci behajú, v zime bežkujú a korčuľujú sa.
Súčasťou parku je Pevnosť - Cidadelle. Začali ju budovať ešte Francúzi v 17. storočí, dokončili ju už Briti. Je zvláštna - postavená najmä pod zemou. Aj časti, ktoré sú odkryté a viditeľné, sú pod úrovňou zeme. Dnes tu sídli guvernér provincie a francúzske pluk kanadskej armády Royal 22e Régiment. Prezrieť si ju môžu aj turisti.
Prvá kolónia
Až po park s pevnosťou turisti šliapu do kopca, od parku do mesta si môžu vydýchnuť, cesta vedie už len dole. Priamo pod parkom je quebecký parlament (možná bezplatná prehliadka), neďaleko neho skvelé turistické informačné centrum - má dve poschodia, je tu kaviareň, internet zadarmo, množstvo prospektov a najlacnejšie parkovisko v meste.
Parlament stojí mimo hradieb, späť do mesta možno vôjsť dvomi obrovskými kamennými bránami. Hneď za nimi na vás opäť dýchne stredoveká erópska atmosféra. Ulice s obchodíkmi, kostoly, námestia. Po uliciach dokonca jazdia koče ťahané koňmi. Čakali by ste to v Severnej Amerike?
Oplatí sa zostúpiť dole až k rieke - tu, v štvrti du Petit Champlain sú tie najužšie uličky s obchodíkmi a vývesnými štítmi, Kráľovské námestie - Place-Royale, s pouličnými muzikantmi. Miesto, kde Samel de Champlain údajne vystúpil z lode a založil kolóniu.
Kostoly a francúzština
Turista, ktorý nehovorí francúzsky, sa návštevy Quebecu trochu obáva. Najmä, keď sa v okamihu, ako prekročí hranice provincie, stratí v autorádiu stanica, na ktorej moderátor rozpráva anglicky a naladiť sa dajú už len francúzske. Aj majiteľ motela hovoril len po francúzsky, narozdiel od Európy sa však na vás nepozeral znechutene za to, že mu nerozumieme. Naopak, on a ďalší ľudia boli milí a snažili sa pomôcť.
V samotnom meste Quebec sa dá dohovoriť aj anglicky, nijaký problém to nie je v Montreale, ostrove angličtiny v provincii.
A ešte jedna vec je zrejmá hneď po prekročení hranice provincie - žije tu najviac rímskokatolíkov z celej Severnej Ameriky, skoro 85 percent obyvateľov. V každej dedinke je tak hlavnou dominantou kostol, často obrovská bazilika v pomere k malému počtu domov. Je to neuveriteľný pohľad, keď niekoľko desiatok kilometrov vidíte stále rovnakú dominantu, ktorá sa nedá prehliadnuť. Niet sa čomu čudovať - protestantom Francúzi Ameriku kolonizovať nedovoľovali.