Bratislava 9. februára (TASR) - V rámci tohtoročnej príjazdovej turistiky zavedenie eura na Slovensku vnímajú pozitívne iba turisti z eurozóny, najmä Nemci, Holanďania a Rakúšania. Vyplýva to z prieskumu zahraničných zástupcov Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR).
Naopak, podľa prieskumu lyžiarske strediská v SR hlásia zníženie návštevnosti Poliakov, Čechov a Maďarov. Spôsobil to najmä pokles poľského zlotého, českej koruny a maďarského forintu oproti euru, čím sa dovolenka na Slovensku pre našich tradičných hostí z V4 predražuje.
Ruská klientela vyjadrila nádej, že vzhľadom na relatívne silnú menu - euro bude teraz turisticky trh v SR stabilnejší, to znamená, že sa nebudú často a neopodstatnene meniť ceny služieb. "V ruských médiách, ani v osobných rozhovoroch so zástupcami cestoviek a touroperátorov nezazneli obavy zo zdražovania na Slovensku," potvrdila zahraničná zástupkyňa SACR v Rusku Ľubica Alušicová.
Kancelária SACR v Nemecku podľa prieskumu informuje, že vstupom SR do eurozóny sa zlepšil imidž Slovenska v Nemecku a vzrástla u Nemcov aj dôvera voči SR ako členovi eurozóny. Podobná situácia je aj u občanov Rakúska, ktorí sa vplyvom zavedenia eura v SR cítia na Slovensku ako doma a pominula ich obava, že ich niekto pri prepočítavaní kurzu mien ukráti. Slovensko je pre rakúskych turistov aj v čase krízy pre dovolenku relatívne lacná krajina.
Prieskum ukázal, že Holanďania kladne prijali euro v SR a napriek kríze sa nevzdajú zahraničnej dovolenky, pričom exotickú radi zamenia za lacnejšiu napr. na Slovensku.
"Záujem o Slovensko môže však u Čechov pretrvať v súvislosti s tým, že sa chcú v období hospodárskej krízy a tým krátenia rozpočtu na dovolenku zamerať na domáci cestovný ruch, do ktorého zahŕňajú aj návštevu Slovenska," zistila kancelária SACR v Prahe.
Pokles návštevnosti u Poliakov zavinili napr. aj medializované informácie, ktoré vyjadrovali obavy, že po zavedení eura na Slovensku stúpnu ceny. V prípade menšieho záujmu Maďarov o Slovensko sa podpísala aj skutočnosť, že ich prudko zasiahla hospodárska kríza. Obmedzujú tak výjazdové pobyty v prospech domácej dovolenky, ktorú v Maďarsku podporuje aj systém rekreačných šekov.