BRATISLAVA.
Aj preto vznikol v Bratislave prvý Inštitút očkovania a cestovnej medicíny, ktorý sa zaoberá očkovaním v celej svojej šírke. Ako uviedol jeho vedúci lekár Ivan Bakoš, väčší objav ako očkovanie, čo sa týka záchrany životov, neexistuje. Dokonca aj Slováci, ktorí necestujú do exotických krajín, už bežne vyhľadávajú očkovania napríklad proti žltačke, pneumokokovým či meningokovým infekciám.
Podľa Bakoša je najčastejším očkovaním práve prevencia proti hepatitíde A a B, teda žltačky. Očkovanie však závisí aj od toho, do akej krajiny cestovateľ smeruje, v ktorom ročnom období, či od ďalších faktorov. Preto by očkovanie mal každý pred cestovaním najprv prekonzultovať s odborníkom. Dôležité je však aj to, ako sa človek v danej krajine správa. Z akých zdrojov pije pitnú vodu, kde je ubytovaný, ako sa stravuje.
V exotických krajinách ide od najjednoduchších ochorení až po ochorenia, ktoré ohrozujú život. "V zásade sú ochorenia, ktoré môžu prepuknúť priamo v jeho mieste, niektoré sa môžu prejaviť až po dlhšej dobe," hovorí Bakoš. Cestovateľ si tak môže priniesť z dovolenky alebo zahraničnej cesty nepríjemný suvenír v podobe choroby. Príkladom je tropická malária, ktorá sa môže prejaviť až mesiac - dva po príchode z exotickej krajiny.
Obzvlášť sa venuje pozornosť napríklad žltej zimnici. Nielen v krajinách, kde sa vyskytuje, ale aj v tých, kam prichádza človek z oblastí, kde sa vyskytuje, sa vyžaduje pri vstupe do krajiny medzinárodný očkovací preukaz s riadne vyznačeným očkovaním. "Aj tranzit znamená už možný kontakt so žltou zimnicou a nevpustia vás do krajiny, pokiaľ toto očkovanie nemáte," skonštatoval Bakoš.