V období zlatej horúčky, v 50. rokoch 18. storočia, sa z kalifornského Sacramenta stalo centrum baníkov, ktorí sa sem plavili loďami. Stal sa z neho hlavný distribučný bod, obchodné a agrikulturálne mesto, cieľ pre vlaky a lode. Začali tu stavať aj prvú transkontinentálnu železnicu, ktorá vedie až do štátu Iowa. Vtedy malo za sebou len pár rokov existencie. Pevnosť na pobreží rieky Sacramento založili v roku 1839 švajčiarsky imigrant John Sutter a James W. Marshall.
Keďže mesto bolo niekoľkokrát zaplavené, v roku 1853 prešiel návrh na zvýšenie výšky ulíc pomocou dovezenej hliny v niekoľkých stovkách vagónov. Nanešťastie ho zrealizovali až po ďalších obrovských záplavách, ktoré mesto takmer zdevastovali.
Dnes tu stojí niekoľko pôvodných zrekonštruovaných domov a stará železnica - v pozadí s novými výškovými budovami. Je to aj miesto, kde sa stretávajú mladí ľudia na prvej schôdzke.
Turisti sa tu na pamiatku môžu odfotografovať v dobových šatách ako spoločníčky alebo dámy, pištoľníci či šerifovia. Za približne 40 dolárov sa môžete dobre zabaviť a aspoň na chvíľu sa cítiť, ako by ste precestovali časom niekoľko desiatok rokov späť, do tzv. westernových čias, avšak len dovtedy, pokým to dovolí korzet.
Pozostatky starej železnice.
Nové Sacramento - mesto Schwarzeneggera
Kalifornské Sacramento dostalo svoj názov podľa najdlhšej rieky tohto štátu. Hlavným mestom sa stalo v roku 1879. Tvorí ho spolu jedenásť mestských častí. V centre mesta sa nachádza California State Capitol - sídlo kalifornského parlamentu i úradu guvernéra Arnolda Schwarzeneggera. Dovnútra sa dostanete, samozrejme, až po osobnej prehliadke. Po dlhých chodbách visia na stene vitríny s výtvormi jednotlivých krajov všetkých štátov USA. V každej vitrínke si môžete prečítať alebo prezrieť o kraji niečo, čo je preň charakteristické. V inej časti zase visia na stene fotografie všetkých guvernérov Kalifornie, aj tá Reaganova. Najsilnejšieho guvernéra Kalifornie sa podarí zazrieť málokomu - i keď hodnú chvíľu postávate pred jeho kanceláriou.
Sídlo parlamentu a kalifornského guvernéra.
Ak však máte šťastie, vystihnete aj prehliadku s prednáškou o histórii budovy. Zaujali nás veľké hlinené nádoby podobné kvetináčom, do ktorých guvernéri odklepávali popol z cigár. V týchto miestnostiach je aj pôvodný, ale aj kópie rôznych dokumentov. Na najvyššom poschodí je miestnosť, v ktorej zasadá parlament.
Väčšina detí športuje viac ako tie naše
V Sacramente je veľa zelene, na každom kroku natrafíte na park s bejzbalovými a tenisovými ihriskami pre mládež. Aj v centre mesta sa týčia vysoké palmy a iné stromy.
Rodičia a najmä školy sa snažia viesť svoje deti k športom ako bejzbal, futbal, tenis, plávanie, o čom svedčia aj preteky detí v plávaní počas letných prázdnin vždy v sobotu, v rôznych mestských častiach, či futbalové zápasy (aj pre dievčatá) počas školských mesiacov.
Sacramentsky dobré hody
V auguste tu majú hody, ktoré trvajú takmer celý mesiac. Aby ste si predstavili na akej ploche sa konajú, spojte dohromady približne šesť futbalových ihrísk. Pod hodovým jedlom si však nepredstavujte cigánske pečienky, ale obrovské grilované morčacie stehná podávané na tácke bez prílohy. Hot-dogy tu nahrádzajú corn-dogmi - párok obalený v kukuričnom cestíčku, ktorý opražia. Asi by ste neverili, ale bolo to chutné. Čo je však trochu iné je výstava poľnohospodárskych zvierat - kôz, kráv, koní, alebo možnosť byť pri pôrode kravy.
Hody.
Nevýhodou je mestská hromadná doprava
Mestská hromadná doprava tu nefunguje ako v iných mestách, napríklad v San Franciscu. Sacramento je podľa počtu obyvateľov malé mesto, no je veľmi rozťahané. Autobusy mimo centra premávajú iba raz za hodinu a aj to na krátke trasy. Veľakrát ani domáci netušia, ako premávajú autobusy, a či vôbec, pretože túto službu nikdy nepotrebovali. Realitou je, že pri domoch sa väčšinou nachádzajú dve až štyri autá.
Autor: Natália Račková