RÍM, BRATISLAVA. Morituri te salutamus. Po takmer dvetisíc rokoch opäť zaznie gladiátorský pozdrav cisárovi v antickom Koloseu. Rímska radnica tam chce vrátiť gladiátorské zápasy. Najslávnejší amfiteáter sveta by mal takto priblížiť turistom atmosféru antického Ríma.
Pocta Vespasiánovi
Vedenie talianskej metropoly sa rozhodlo vzkriesiť gladiátorov na počesť cisára Vespasiána. Oslávi nimi budúci rok dvetisíce výročie jeho narodenia. Vespasián začal so stavbou Kolosea a údajne pre to nechal vysušiť aj jazero pred Zlatým palácom cisára Nera.
„Múzeá ako Koloseum musia hovoriť k ľuďom moderným jazykom. Treba oživiť starodávne miesta tak, ako kedysi naozaj fungovali,“ povedal denníku La Repubblica autor myšlienky Umberto Broccoli, vedúci archeologického odboru na rímskej radnici.
Do arény by mali vstúpiť skutoční majstri boja, novodobí gladiátori, žiadni amatéri, ktorí napríklad pózujú turistom pred Koloseom v dobových kostýmoch. Broccoli sa neobáva toho, že by surové boje, kde sa samozrejme nebude mrzačiť ani zabíjať, mohli odpudzovať verejnosť. „Gladiátori boli takí. Spotení, smrdeli, nadávali. Prečo ich tak neukázať,“ povedal denníku la Repubblica.
Koncertom odzvonilo
Radnica považuje návrat gladiátorov do Kolosea za adekvátnejšiu formu jeho využitia ako koncerty popových spevákov. V minulosti tam vystúpili napríklad Paul McCartney či Elton John. Hlasná hudba poškodzovala unikátnu stavbu.
„Koloseum nie je odkázané na takú publicitu,“ citoval britský Times námestníka ministra kultúry Francesca Gira.
Rímskych gladiátorov preslávili v novodobej histórii najmä Kubrickov veľkofilm Spartakus či hit Ridleyho Scotta Gladiátor.
Autor: toh