Tisícky ľudí už tretí deň demonštrovali proti zásahu polície v Aténach, ktorý stál život 15-ročného mladíka. Opozícia ohlásila štrajk.
ATÉNY, BRATISLAVA. Čierne šmuhy na budovách Národnej banky a bánk Emporiki a Piraeus, ktoré zdobia hlavnú aténsku triedu Alexandras Avenue, neboli jedinými stopami po ohni v centre hlavného mesta Grékov.
Chuligáni, vyzbrojení kameňmi a zápalnými fľašami, neušetrili cez víkend ani výklady viac než stovky obchodov. Požiarnikov volali hasiť spolu 24 bánk, 35 obchodov, 24 áut a dvanásť domov.
„Teraz už je tu pokoj, ale nikdy som nič podobné nezažil. Ľudia to prehnali,“ povedal agentúre AP 52ročný majiteľ stánku Jorgos Ganatsikos.
Demonštrácie, ktoré sa začali v Aténach už v sobotu po zásahu polície proti skupine mladých výtržníkov, sa rozšírili aj do ďalších oblastí krajiny.
V druhom najväčšom gréckom meste Solúne zaútočilo asi tristo študentov a mladých ľudí kameňmi na výklady obchodov a zaparkované autá. Stovky študentov pochodovali k úradu vlády, kde ich zastavil až policajný kordón. Demonštranti na policajtov kričali „Vrahovia!“
Pribudne aj štrajk
V hlavnom meste ostali zatvorené školy, keď nahnevaní študenti okupovali univerzity a profesori sa zapojili do protivládnej demonštrácie, ktorú zvolali opozičné strany. Študenti na dnes zorganizovali protestný pochod a opozícia ohlásila na zajtra generálny štrajk.
Grécky premiér Kostas Karamanlis vyzval ľudí, aby sa pri demonštráciách neuchyľovali k rabovaniu a výtržnostiam. Ubezpečil ich, že policajný zásah v aténskej štvrti Exarchia bude dôkladne vyšetrený.
Dvaja príslušníci polície, ktorí údajne strieľali na mladých anarchistov, sú už v predbežnej väzbe. Policajt, ktorý je obvinený z vraždy 15ročného Alexandrosa Grigoropoulosa (na snímke Reuters), tvrdí, že strieľal len na výstrahu do vzduchu. Svedkovia však tvrdia, že mieril priamo na obeť.
Minister vnútra Prokopis Pavlopulos a jeho námestník ponúkli demisiu, ktorú premiér neprijal. „Štát sa vynasnaží, aby sa takáto tragédia už nezopakovala,“ citovala agentúra AFP premiéra Karamanlisa.
V čase, keď sa pravicová vláda prepadá v prieskumoch verejnej mienky, chcú nepokoje využiť opoziční komunisti a socialisti zo strany Pasok. Tí dlhodobo kritizujú plánované ekonomické reformy vlády a privatizácie štátnych spoločností, akou sú napríklad aerolínie Olympic.
Každý piaty je chudobný
V krajine, kde žije každý piaty pracujúci pod hranicou chudoby a musí si vystačiť s príjmom len 500 eur na mesiac, je otázka sociálnych istôt veľmi citlivá. Násilnosti, z ktorých opozícia obviňuje vládu, môžu preto prerásť do politickej krízy.
Gréci zažili tento rok viaceré štrajky odborov, ktoré paralyzovali dopravu. Pre finančnú krízu si však nemôžu dovoliť niekoľkodňové demonštrácie, ktoré stoja štát obrovské straty.
Grécky incident
V aténskej štvrti Exarchia zastrelil v sobotu 37-ročný policajt Epaminondas Korkoneas pri zásahu proti vyčiňajúcim anarchistom len 15-ročného mladíka Alexandrosa Grigoropoulosa.
Korkoneas tvrdí, že strieľal do vzduchu, svedkovia vravia, že mieril na obeť.
|
Grécki policajti museli použiť aj slzotvorný plyn. Na mieste vraždy 15ročného mladíka zapálili demonštranti sviečky a položili kvety. REUTERS |