POPRAD 28. novembra (SITA) – Starostovia, obyvatelia a podnikatelia tatranských a podtatranských obcí navrhujú vyňatie urbanizovaných zón, zón vyčlenených pre rozvoj cestovného ruchu a vôbec oblastí, ktoré nemajú v Tatranskom národnom parku čo robiť, z územia národného parku. Spoločná výzva Zachráňme Tatranský národný park sa objavila v novinách mesta Vysoké Tatry. Spoločná výzva má byť iniciatívou na ukončenie mediálneho boja medzi ochranármi a pseudoochranármi na jednej strane a obyvateľmi Tatier, podtatranských obcí, investorov a podnikateľov na druhej strane. Hystéria médií dosiahla podľa výzvy taký stupeň, že v súčasnosti sa hovorí o ohrození národného parku. „Snahy ochranárov boli neadekvátne dobe a potrebám človeka, ktorý tu prišiel ešte pred národným parkom,“ uviedol primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Zámerom spoločnej výzvy je dosiahnuť vyvážené pôsobenie človeka a ochrany
Podľa výzvy väčšina dnešných sporov dostala základ už pri vytvorení TANAP-u, kedy sa do národného parku dostali územia, ktoré tam nepatria. Podľa výzvy je TANAP raritou, keďže v národnom parku sú lanovky, observatórium, pleso s toxickým odpadom, mesto so železničnými stanicami, hotelmi a benzínovou pumpou. Vyňatím tohto územia z národného parku by TANAP prišiel o jedno až dve percenta územia. Prínosom by však bolo vyjasnenie pravidiel, dekriminalizácia podnikania v Tatrách, ale predovšetkým posilnenie podpory pre ochranu zvyšného územia zo strany miestnych obyvateľov a podnikateľov, uvádza sa vo výzve. Nekontrolovateľnému rozvoju takto vyňatých území by malo zabrániť zachovanie druhého stupňa ochrany prírody v týchto zónach.
Zámerom celej výzvy je podľa Mokoša nielen zintenzívnenie rokovaní s ochranármi prírody, ale aj upozornenie verejnosti, že názor ochranárov, ktorý sa väčšinou medializuje, je len jeden pohľad na celý problém. Partnerom pre rokovanie sú podľa Mokoša Správa TANAP-u, úrady životného prostredia, ministerstvo životného prostredia i mimovládne organizácie. Podľa primátora Vysokých Tatier zámerom výzvy je tiež nájdenie spoločnej cesty na záchranu obrovských prírodných hodnôt v TANAP-e, ale aj nájdenie priestoru pre človeka. Súčasný stavebný ruch v meste Vysoké Tatry nie je podľa primátora taký obrovský, ako sa o ňom hovorí. Spoločná výzva chce upozorniť aj na to, že Vysoké Tatry boli turistickým a športovým strediskom už pred vyše 100 rokmi, keď národný park ešte neexistoval.