Militanti zaútočili na hotely a stanicu, v hoteloch zobrali rukojemníkov
Bombaj/Washington/Naí Dillí 26. novembra (TASR) - Doteraz málo známa organizácia, ktorá si hovorí Diken mudžahídi, sa prihlásila k dnešnej sérii koordinovaných ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bombaj/Washington/Naí Dillí 26. novembra (TASR) - Doteraz málo známa organizácia, ktorá si hovorí Diken mudžahídi, sa prihlásila k dnešnej sérii koordinovaných útokov vo finančnej metropole Indie Bombaj, pri ktorých zomrelo najmenej 80 ľudí a vyše 200 bolo zranených. Oznámili to televízne stanice.
Organizácia či skupina sa k zodpovednosti prihlásila mailom, ktorý poslala redakciám.
Silno vyzbrojené skupiny militantov zaútočili dnes večer na dva luxusné päťhviezdičkové hotely, obľúbenú reštauráciu a zaplnenú železničnú stanicu a zobrali za rukojemníkov občanov západných krajín. Podľa svedkov mali útočníci záujem osobitne o Britov a Američanov. Pýtali sa, kto má americký či britský pas.
Jedným z hotelov, kde ich zadržiavajú, hotelom Tádž Mahal otriasol výbuch, nad hotelom sa objavili oblaky dymu a budovu zachvátili plamene. Bolo počuť streľbu.
Indická armáda vyslala do hotela Oberoi vojakov po správach, že útočníci zobrali v tomto hoteli a hoteli Tádž Mahal za rukojemníkov turistov. V oboch hoteloch bolo počuť explózie, oznámila televízia CNN/IBN. Podľa oficiálnych zdrojov v hoteli Tádž Mahal zadržiavajú od sedem do 15 cudzincov, nie je jasné, či rukojemníci zadržiavaní v hoteli Oberon sú tiež cudzinci alebo Indovia.
Motív dnešnej série útokov nie je zatiaľ jasný, k podobnej vlne bombových útokov došlo však v Indii už v minulosti. Zväčša z nich obvinili islamských militantov, hoci polícia zatkla aj podozrivých hinduistických extrémistov, ktorí podľa nej stáli za niektorými z uvedených útokov v uplynulých rokoch. Pri bombových útokoch v júli 2007 prišlo o život 187 ľudí.
Biely dom oznámil, že prezidenta USA Georgea W. Busha informovali o útokoch v Bombaji. Prezident odcestoval do Camp Davidu, kde plánuje stráviť predĺžený víkend so sviatkom Vďakyvzdania.
Americká vláda "posudzuje situáciu s rukojemníkmi". "V tejto chvíli nie sú žiadne správy o prípadných amerických obetiach a stále ešte posudzujeme situáciu," uviedol hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu Ben Chang. Odpovedal na otázku, či sú medzi turistami, zadržiavanými útočníkmi v hoteloch, nejakí Američania.
Poslanec Európskeho parlamentu (EP) za Európsku ľudovú stranu, Béla Glattfelder, pre maďarskú agentúru MTI dnes večer telefonicky povedal, že viacerí členovia delegácie EP sa ešte stále zdržiavajú v hoteli Tádž Mahal a "nie sú v bezpečí". "Ja som v poriadku, podarilo sa mi utiecť," dodal poslanec.