SME
Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Stredoslovenské zimné strediská sú pripravené, čakajú iba na sneh

Banská Bystrica 21. novembra (TASR) - Viaceré lyžiarske strediská na strednom Slovensku ponechajú ceny lístkov na rovnakej úrovni ako minulý rok. Niektoré ...

Banská Bystrica 21. novembra (TASR) - Viaceré lyžiarske strediská na strednom Slovensku ponechajú ceny lístkov na rovnakej úrovni ako minulý rok. Niektoré sa ich dokonca od začiatku budúceho roka chystajú znížiť. Chopok Juh

Na južnej strane Chopku sú dve známe strediská - Srdiečko a Kosodrevina. Tieto lokality sú obľúbené aj medzi nadšencami voľných terénov a freeridu. Sezóna sa tam začína obyčajne začiatkom decembra a končí sa v apríli.

Srdiečko s Kosodrevinou prepája štvorsedačková lanovka, ktorej kapacita je 1200 osôb za hodinu. V strediskách je k dispozícii šesť vlekov s prepravnou kapacitou 4095 osôb za hodinu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Lyžiari majú k dispozícii šesť zjazdoviek, z nich tri sú označené ako ťažké, dve sú stredne ťažké a jedna ľahká. Celková dĺžka zjazdoviek je vyše deväť kilometrov, z nich je 1700 metrov zasnežovaných plne automatickým zasnežovacím systémom a 500 metrov je osvetlených pre večerné lyžovanie. Jednodňový lístok stojí pre dospelého 790 Sk (26 eur) a pre dieťa 540 Sk (18 eur)," informovala Linda Ilavská z a.s. Jasná Nízke Tatry.

Motorizovaní návštevníci majú k dispozícii asi 150 miest na parkovanie, ktoré je bezplatné. Donovaly

Donovaly sú jedným z najvýznamnejších lyžiarskych stredísk na Slovensku. Lyžiarske terény v tamojšom Parku Snow ponúkajú výborné lyžiarske podmienky pre všetky kategórie lyžiarov, od začiatočníkov až po vyznávačov adrenalínových svahov. Dominantou lokality je trojsedačková lanovka na Novú Hoľu, ktorej dĺžka je 1325 metrov a kapacita prepravovaných osôb 1305 za hodinu. Na Donovaloch je aj druhá lanovka dlhá 650 metrov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Okrem sedačkových lanoviek je milovníkom bieleho športu k dispozícii 14 vlekov s prepravnou kapacitou 10.050 osôb za hodinu. Z 11 kilometrov zjazdoviek je približne 7,7 kilometra zasnežovaných umelým snehom, ktorý vyrábajú pomocou 25 diel a piatich stacionárnych zasnežovacích tyčí. Pre bežcov je pripravený 25-kilometrový okruh, totožný s traťou pre preteky psích záprahov. Kapacita ubytovacích zariadení na Donovaloch je približne 4000 postelí, informoval Miroslav Dobrota z Parku Snow Donovaly.

Dospelý návštevník zaplatí za jednodňový lístok 560 Sk (18,59 eura) a dieťa 380 Sk (12,61 eura). Od 25. do 31. decembra však budú lístky drahšie - pre dospelého za 890 Sk (29,54 eura) a pre dieťa 630 Sk (20,91 eura).

Spomínané lyžiarske stredisko pripravilo pre návštevníkov niekoľko noviniek. Bezpochyby najväčšou atrakciou nielen zimnej sezóny, ale i celoročnou je na Donovaloch toboganová bobová dráha, ktorá je návštevníkom strediska k dispozícii od augusta 2008. Špeciálna technológia konštrukcie umožňuje jej prevádzku aj počas zimných mesiacov. Lyžiari si tak popri umelej ľadovej ploche (k dispozícii je denne a bezplatne) či snowparaglidingu môžu vyskúšať adrenalínovú jazdu v takmer kilometer dlhom tobogane bobovej dráhy.

Skryť Vypnúť reklamu

Vďaka najmodernejšej technike turniketového systému možno sledovať pohyb a využitie skipasov na všetkých dopravných zariadeniach v tomto stredisku.

Jednou z noviniek, ktoré zvýšia komfort návštevníkov strediska, je elektronický informátor s dotykovou obrazovkou a možnosťou zaslania emailového pozdravu s vlastnou fotografiou a možnosťou bezplatnej telefonickej rezervácie ubytovania vo vybraných ubytovacích zariadeniach na Donovaloch. Veľká Fatra

Stredisko Skalka má vďaka svojej polohe výborné podmienky na zimnú, ale aj letnú turistiku. Známejšie je svojimi bežeckými než zjazdovými traťami. Z centra vedie viacero bežeckých okruhov, ktorých dĺžka je do 150 km. V sezóne je z nich každý deň upravených minimálne 50 kilometrov.

"Lanovku na Skalke nemáme, máme päť vlekov v dĺžke asi 2300 metrov. Zjazdári majú k dispozícii 13 zjazdoviek od ľahkých po ťažké, ich dĺžka je vyše sedem kilometrov. Časť z nich zasnežujeme, Žiarska je osvetlená pre večerné lyžovanie. Najkratšia pre deti meria len 80 metrov, najdlhšia vyše 1800 metrov," informoval Tibor Ban zo Skalky, s.r.o., ktorá stredisko prevádzkuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Ceny lístkov zostali rovnaké ako počas minulej sezóny. Dospelý zaplatí za jednodňový 490 Sk (16,27 eura) a deti 390 Sk (12,95 eura).

V stredisku pribudla pred sezónou nová športová hala, v ktorej sú okrem iného aj bazén a relaxačné centrum. Na začiatku sezóny otvoria aj detskú lyžiarsku školu.

V stredisku Turecká - Krížna majú najdlhšiu zjazdovku na Slovensku. Vedie z Krížnej a meria 3450 metrov. Okrem nej je v tomto stredisku vzdialenom od Banskej Bystrice 18 kilometrov ďalších šesť zjazdoviek, všetkých sedem meria bezmála desať kilometrov. Na jednej z nich sa konajú známe krňačkové preteky. Lyžiari majú k dispozícii šesť vlekov, merajú spolu vyše troch kilometrov.

Stredisko prevádzkuje Ski Turecká. Cena jednodňového lístka pre dospelého je 500 Sk (16,60 eura) a pre dieťa 380 Sk (12,61 eura), deti do piatich rokov majú vstup bezplatný. Sezónny lístok stojí 5000 Sk (165,97 eura) a pre dieťa 4000 Sk (132,78 eura).

Skryť Vypnúť reklamu

V stredisku je v ubytovniach k dispozícii 80 postelí a asi 40 miest na parkovanie. Počas víkendov a sviatkov premáva zo Zvolena do Tureckej cez Banskú Bystricu a späť skibus, v ktorom cestujúci za prepravu neplatia.

Stredisko Stred Európy v obci Krahule využívajú záujemcovia po celý rok. V dvoch zariadeniach možno ubytovať vyše sto ľudí. Pre motoristov je k dispozícii viac ako 300 miest na parkovanie.

V stredisku sú štyri lyžiarske vleky, ich dĺžka je 2600 metrov. Okrem toho aj jedna štvorsedačková lanovka, dlhá 850 metrov, na ktorej sa za hodinu môže prepraviť 2400 osôb. Pomocou nej a vlekov sa lyžiari dostanú na vrcholy troch zjazdoviek, ktoré sú zasnežované umelým snehom. Najdlhšia je určená pre zjazdárov, ďalšiu môžu využívať aj snowboardisti a na najľahšiu chodia najmä deti a začínajúci lyžiari. Cena lístkov na nadchádzajúcu sezónu zatiaľ nie je stanovená. Vtáčnik

Skryť Vypnúť reklamu

Lyžiarske stredisko Ski Blanc sa nachádza nad obcou Ostrý Grúň. K dispozícii sú tam štyri vleky a päť zjazdoviek. Nenáročná turistická zjazdovka má dĺžku 800 metrov.

Podľa informácie vedúceho strediska Ľubomíra Urbana v novej sezóne pribudlo tretie zasnežovacie delo, čo sa prejaví na dostatku technického snehu. V tomto roku zaviedli aj snowtuming. Stredisko ponúka večerné lyžovanie, skiservis, požičovňu, bufet s občerstvením, možnosť ubytovania v súkromných chatkách alebo zariadeniach obce. Parkovisko je bezplatné. Jednodňový lístok bude stáť 13,5 eura (406,70 Sk). Zaujímavosťou je jazda na koňoch, ktoré stredisko ponúka. Kremnické vrchy

V stredisku Králiky sú lyžiarske trate pre zjazdové aj bežecké lyžovanie. Je tu vybudovaný zasnežovací systém. Podľa vedúceho Andreja Klačana centrum pred sezónou veľa neinvestovalo. "Vymenili sme len jeden starý vlek za nový," uviedol. Cena jednodňového lístka na vleky sa tento rok nezmení a bude 440 Sk (14,61 eura) pre dospelého a 340 Sk (11,29 eura) pre dieťa do 12 rokov. Pre lyžiarov sú k dispozícii tri vleky s kapacitou 1800 osôb za hodinu a 13 kilometrov bežeckých tratí.

Skryť Vypnúť reklamu

Lyžiarske stredisko Medvedica sa nachádza v obci Malachov - Horné Pršany. Stredisko má 25-ročnú tradíciu zameranú na detské lyžovanie a odbornú výučbu. Ponúka lyžovačku sedem dní v týždni od 9.00 h do 21.00 h. Ceny celodenných lístkov sú pre sezónu stanovené na 450 Sk (14,94 eura) pre dospelých a 350 Sk (11,62 eura) pre deti. K dispozícii bude päť vlekov s kapacitou 2400 osôb/h.

Stredisko Králiky má pre lyžiarov tri vleky s kapacitou 2100 osôb/h a sedem kilometrov bežeckých tratí. Podľa majiteľa Ivana Gajdoša rozvoju bránia dosiaľ nevysporiadané vzťahy s majiteľom pozemkov. V stredisku sa napriek tomu bude tento rok lyžovať. Dospelý lyžiar zaplatí za 30 jázd desať eur (301,26 Sk), dieťa za ten istý počet jázd osem eur (241 Sk).

Ski TMG Remata sa nachádza na rozhraní Kremnických vrchov a pohoria Vtáčnik. Podľa riaditeľa strediska Jozefa Mištinu prírodný i umelý sneh zvyčajne umožní lyžovačku až do konca apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

Remata je jediným prírodným športovým strediskom telesne postihnutej mládeže na Slovensku s celoročnou prevádzkou. V zime pripravuje najmä mladých hendikepovaných lyžiarov, trénovať tam chodia slovenskí i poľskí paralympionici. K dispozícii sú tam štyri vleky s kapacitou 1780 osôb/h a viac ako 20 km bežeckých tratí. Ceny jednodňových lístkov sa pohybujú okolo 300 Sk (9,96 eura), no od začiatku budúceho roka ich znížia.

Novinkou v tomto roku je nová web-kamera, ktorá umožní návštevníkom dopredu skontrolovať situáciu. Často sa totiž stáva, že v neďalekých mestách prší, ale na Remate je vhodné počasie na lyžovanie.

Do Ski centra Kordíky sa pred sezónou neinvestovalo. Podľa jedného z majiteľov lyžiarskeho centra Ivana Hríbika ceny celodenných lístkov na dvoch vlekoch s kapacitou 700 osôb/h sa oproti vlaňajšku nezmenili. Pre dospelú osobu budú 200 Sk (6,64 eura) a pre dieťa 150 Sk (4,98 eura). Stredisko je známe aj bežeckými traťami, ktorých je v okolí 22 km. Javorie

Skryť Vypnúť reklamu

V pohorí Javorie je známe najmä stredisko Kráľová pri Zvolene. V blížiacej sa lyžiarskej sezóne budú mať návštevníci k dispozícii päť vlekov s kapacitou 1780 osôb/h.

Predchádzajúce dve sezóny boli pre toto nízko položené stredisko nevydarené, a tak majitelia veria, že táto zima všetko zmení. Ceny skipasov sa momentálne tvoria. Veporské vrchy

Lyžiarske stredisko v Čiernom Balogu ponúka popri lyžiarskych vlekoch aj viacero doplnkových služieb, ako je požičovňa lyží, skiservis, samoobslužné stravovacie zariadenie s kapacitou 250 osôb. Medzi najzaujímavejšie turistické atrakcie patrí úzkokoľajná Čiernohronská železnica, ktorá premáva aj v zime každú sobotu a na objednávku kedykoľvek.

Podľa zástupkyne strediska Anny Šarfovej centrum nezaznamenalo v technickej vybavenosti tento rok žiadne zmeny. "Ceny lístkov sú momentálne v procese tvorby," povedala TASR. Vlani boli 480 Sk (15,93 eura) pre dospelého a 250 Sk (8,30 eura) pre dieťa a tento rok by sa nemali výraznejšie meniť. Pre vyznávačov zimných športov budú k dispozícii tri vleky s kapacitou 2500 osôb/h.

Skryť Vypnúť reklamu

Na trase medzi Hriňovou a Kokavou nad Rimavicou sa nachádza stredisko Látky - Spariny. K dispozícii sú dva vleky s kapacitou 960 osôb/h. Podľa riaditeľa neďalekého hotela Ota Brezovického v stredisku pribudli pred sezónou nové snežné delá. Ceny sa oproti vlaňajšku nemenia. Pre dospelého lyžiara sú 300 Sk (9,96 eura) a pre dieťa 200 Sk (6,64 eura). "Po Novom roku sa ceny mierne znížia, pretože sme ich zaokrúhľovali smerom dole na celé eurá," uviedol.

V lyžiarskom stredisku Poľana môžu návštevníci využiť okrem lyžiarskych svahov aj prírodné klzisko s umelým osvetlením a požičovňu športových potrieb. Ceny lístkov by mali byť podobné, ako vlani - 340 Sk (11,29 eura) pre dospelého lyžiara a 240 Sk (7,97 eura) pre dieťa. V stredisku sú dva vleky s kapacitou 1600 osôb/h, v blízkosti sú aj bežecké trate v dĺžke sedem kilometrov.

Skryť Vypnúť reklamu

Novovybudované lyžiarske stredisko Ski Centrum Košútka disponuje širokou zjazdovkou v dĺžke 960 metrov. Stredisko má vybudované technické zasnežovanie. Podľa jedného z majiteľov strediska Petra Suju v priebehu sezóny by mal k vleku s dĺžkou 900 metrov pribudnúť ďalší. Ceny skipasov pre túto sezónu stanovili na 350 Sk (11,62 eura) pre dospelú osobu a 230 Sk (7,63 eura) pre dieťa.

Posledným strediskom v rámci Veporských vrchov sú Biele vody. Centrum sa môže sa pochváliť novým hotelom s kapacitou 62 miest a dvoma vlekmi. Tretí by mal pribudnúť v priebehu sezóny. Ceny lístkov pre tento rok sú 300 Sk (9,96 eura) pre dospelého a 250 Sk (8,30 eura) pre dieťa. Mladým vyznávačom bielych športov je určený snowpark. Stolické vrchy

V stredisku Kokava - Línia sa dá lyžovať na piatich vlekoch s kapacitou 3100 osôb/h. Keďže stredisko je jedno z najjužnejšie položených, jeho častými klientmi sú najmä lyžiari z Maďarska. Podľa šéfa centra Františka Auxta, ceny lístkov sa tento rok zvýšili o päť percent na 340 Sk (11,29 eura) pre dospelého a 250 Sk (8,30 eura) pre dieťa. Pred sezónou investovali najmä do technického systému na predaj lyžiarskych lístkov. V okolí centra vyrástlo v uplynulých rokoch viacero penziónov a chát. Ubytovacia kapacita sa tak rozšírila na 2000 miest.

Skryť Vypnúť reklamu

Lyžiarom sú v stredisku Vyšná Slaná lyžiarom k dispozícii dva vleky s kapacitou 1250 osôb/h. Podľa konateľa Vojtecha Eltschlägra vlaňajšie ceny 400 Sk (13,28 eura), respektíve 320 Sk (10,62 eura) sa tento rok pravdepodobne nezmenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 2. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 3. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 4. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 5. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 6. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 9. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 10. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 3. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 4. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 5. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 6. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 7. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 8. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 9. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 10. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 1. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 7 406
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 081
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 263
 4. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 6 221
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 274
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 969
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 614
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 309
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 188
 10. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 010
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Pavel Dvořák: Sú Číňania šťastnejší?
 2. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 3. Vladimír Benčík: Vietnam – viete že sa na vietnamskom trhu dá kúpiť láska i šťastie?
 4. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 16. - Kto objavil Antarktídu - Bransfield, Bellingshausen alebo Palmer?
 6. Martin Majzlan: Kirgizsko - Z konského sedla až po pláže Issyk-Kul
 7. Alžbeta Szomolaiová: Zo Stratenej na Havraniu skalu
 8. Blanka Ulaherová: Sobota v údolí Wachau - od Richarda Levie srdce až po šnicľu v žemli
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 153
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 14 337
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 9 924
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 421
 5. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 072
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 664
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 968
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 502
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Zatvoriť reklamu