SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Do stredísk na východe SR investovali prevádzkovatelia desiatky miliónov Sk

Zemplín/Šariš/Spiš 21. novembra (TASR) - Napriek tomu, že na území severovýchodného Slovenska to pre počasie nevyzerá na začiatok lyžiarskej sezóny, niektoré ...

Zemplín/Šariš/Spiš 21. novembra (TASR) - Napriek tomu, že na území severovýchodného Slovenska to pre počasie nevyzerá na začiatok lyžiarskej sezóny, niektoré strediská začnú v sobotu 22. novembra so zasnežovaním. Ostané sú na nastávajúcu zimnú sezónu pripravené. Vihorlatské vrchy/Nízke Beskydy

Milovníci bieleho športu zo Zemplína majú k dispozícii počas zimných mesiacov tri lyžiarske strediská nachádzajúce sa vo Vihorlatských vrchoch - Ski park Chlmec pri Humennom, Parihuzovce neďaleko Sniny a Danova pri Medzilaborciach (Nízke Beskydy).

Skryť Vypnúť reklamu

Do spomínaných lyžiarskych stredísk investovali ich majitelia v uplynulých dvoch - troch rokov vyše 30 miliónov Sk (995.817 eur). Všetky tri centrá sú bez lanoviek a lyžiarom ponúkajú dovedna deväť lyžiarskych vlekov s celkovou dĺžkou 4600 metrov. Umelé zasnežovanie zabezpečuje spolu 21 snežných diel. Parkovacie plochy vo všetkých troch lokalitách sú zabezpečené pre 870 áut. Pokiaľ na Danovej je k dispozícii vyše 120 ubytovacích kapacít pre lyžiarov, v strediskách v Chlmci a Parihuzovciach ubytovanie absentuje. Turisti sa však môžu ubytovať v neďalekom Humennom, Bystrej či v Snine.

V Chlmci plánujú postaviť penzión a bungalovy v hodnote do 100 miliónov Sk (3.319.391,89 eura). Pripravujú sa tiež sa rozšírenie sezóny na celoročnú, pričom v lete využijú milovníci prírody na svahu pásové lyže, kolobežky, štvorkolky a pod.

Skryť Vypnúť reklamu

V Parihuzovciach pre nedostatok finančných prostriedkov zatiaľ neplánujú s väčšími investíciami. V Danovej chcú v nadchádzajúcom období investovať zhruba 100 miliónov Sk do vybudovania komplexu, v ktorom pribudnú ubytovacie kapacity, bazén, sauna, tenisové kurzy a ďalšie doplnkové služby. V budúcnosti rátajú tiež s výstavbou sedačky a lanovkového toboganu.

Stebnícka Huta, Regetovka a Makovica - Nižná Polianka sa nachádzajú v Nízkych Beskydách.

Do prvých dvoch menovaných stredísk investovala spoločnosť Transunit v uplynulom období vyše desať miliónov Sk (331.939 eur). Obidve strediská sú bez lanoviek, k dispozícii majú spolu šesť vlekov, zjazdovky s dĺžkou 5480 metrov a bezplatné parkoviská pre zhruba 240 áut. "Stebnícka Huta je bez technického zasnežovania, vlani lyžiari využili pre nedostatok snehu naše svahy iba v priebehu dvoch dní," uviedol pre TASR konateľ spoločnosti Ján Banický. Dodal, že v Regetovke v prípade mrazov využívajú osem snežných diel.

Skryť Vypnúť reklamu

Stredisko Makovica - Nižná Polianka je bez lanoviek, na svahoch sa nachádzajú tri vleky s celkovou dĺžkou 1500 metrov, k dispozícii sú ubytovacie kapacity pre 150 návštevníkov a tri bezplatné parkoviská pre asi 100 áut. V budúcnosti chcú v stredisku investovať približne 10 miliónov Sk do technického zasnežovania. "Posledné dva roky bola lyžovačka veľmi slabá, chýbal sneh, čo sa podpísalo aj pod návštevnosť," povedal riaditeľ strediska Jaroslav Špik.

Všetky spomínané lokality sa nachádzajú 17 - 19 kilometrov od historického Bardejova a svetoznámych Bardejovských Kúpeľov. Čergov

V prípade mrazivého zimného počasia sa návštevníci lyžiarskeho strediska Drienica neďaleko Sabinova, nemusia báť o dostatok snehovej pokrývky na tamojších zjazdovkách. Podľa riaditeľa spoločnosti Besná, s.r.o., Dušana Šimka, prevádzkovateľ investoval viac ako dva milióny Sk (66.387,84 eura) do vybudovania troch hydrantov a zakúpenia ďalších zariadení na výrobu technického snehu.

Skryť Vypnúť reklamu

"V posledných dňoch sme zaznamenali v nočných hodinách mínusové teploty a napriek tomu, že povrch zjazdoviek je stále rozmočený, s prvým zasnežovaní začneme už v sobotu 22. novembra. Aj keď to ešte nebude na lyžovačku stačiť, chceme vytvoriť kvalitný podklad, pretože v nasledujúcich dňoch sa dá očakávať sneženie," dodal Šimko.

V stredisku sú počas zimnej sezóny k dispozícii štyri vleky, ktoré dokážu v priebehu jednej hodiny prepraviť takmer 2500 osôb. Celkove sa tu nachádzajú dva kilometre zjazdových tratí ľahkej obtiažnosti, vhodné pre nenáročných lyžiarov a školské výcvikové kurzy. Okrem dennej lyžovačky ponúka toto stredisko aj každodenné večerné lyžovanie. Zabezpečený je ski-servis, požičovňa výstroja a pre rekreantov pripravujú aj ľadovú plochu. V Drienici sa nachádza krytý bazén a vitálny svet. Každoročne počas sezóny navštívi túto rekreačnú oblasť na juhozápadných svahoch Čergova viac ako 40.000 ľudí, ktorí môžu stráviť pobyt v ubytovacích zariadeniach, kde sa nachádza okolo 1800 lôžok. Najväčšiu návštevnosť aj tento rok očakávajú počas Vianoc a v posledný februárový víkend, kedy na Drienici prebieha Snowboard fest, ktorý v minulom roku prilákal takmer 5000 obdivovateľov tohto extrémneho športu. V tejto súvislosti obnovili v dolnej časti svahu aj skokanský mostík, na ktorom budú predvádzať svoje kúsky športovci z celej Európy.

Skryť Vypnúť reklamu

Lyžiari obľubujúci náročnejšie zjazdovky nemusia z Drienice chodiť ďaleko, pretože iba 2,5 km odtiaľ sa nachádza ďalšie stredisko Drienica Lysá. Z doliny priamo na svahy sa dá dostať po udržiavanej ceste, treba však použiť snehové reťaze. Do tejto časti strediska sa dá dostať aj 1900 metrovou lanovkou. Pre skutočných nadšencov je tu pripravených viac ako desať kilometrov trate na 13 zjazdovkách. Najdlhšia z nich meria dva kilometre a jej prevýšenie je takmer 380 metrov. Tri zo spomínaných tratí sa nachádzajú v kategórii ťažkej obtiažnosti. Záujemcovia o bežecké lyžovanie na Čergove nájdu v tejto lokalite trate od päť až do 50 kilometrov.

Na severovýchodných svahoch Čergova môžu záujemcovia o zimné športy a turistiku využiť služby v stredisku Fričkovce, kde sa nachádzajú dva menšie vleky. Zjazdovky s obľubou navštevujú predovšetkým rodiny s malými deťmi, pretože ide o nenáročné trate s 60-metrovým prevýšením. K týmto svahom sa dá dostať cez obec Raslavice, ktorá sa nachádza medzi Prešovom a Bardejovom.

Skryť Vypnúť reklamu

Spišská Magura

V lyžiarskom stredisku vo Vyšných Ružbachoch neďaleko Starej Ľubovne v rámci príprav na novú zimnú sezónu realizovali v lete na dvoch najdlhších zjazdovkách terénne úpravy a prehĺbili nádrž, ktorá je zásobárňou vody určenej na zasnežovanie svahov. Záujemcovia o zimné športy tu nájdu spolu sedem zjazdoviek strednej a ľahkej obtiažnosti v celkovej dĺžke takmer 4000 metrov, pričom najdlhšia z nich meria 820 metrov. Prostredníctvom siedmich lyžiarskych vlekov dokážu prevádzkovatelia za hodinu obslúžiť okolo 3500 návštevníkov. Počas sezóny tu každoročne pre začiatočníkov a deti pripravujú lyžiarsku školu, v areáli sa nachádza požičovňa výstroja a ski-servis. "Okrem toho, že návštevníci si u nás môžu kvalitne zalyžovať, v priebehu zimy pre nich pripravujeme aj niekoľko podujatí, ktoré by im mali spríjemniť pobyt. K najatraktívnejším bude pravdepodobne patriť Slovenský pohár psích záprahov vo februári budúceho roka," uviedol pre TASR vedúci prevádzky Michal Šuliga.

Skryť Vypnúť reklamu

Lyžiarske stredisko Ski park Vyšné Ružbachy sa nachádza na východnom úpätí Spišskej Magury približne 15 km od Starej Ľubovne. Vyšné Ružbachy sú známe liečivými prameňmi, ktorých účinky možno využívať v miestnych kúpeľoch alebo aj priamo v lyžiarskom areáli, v bazéne penziónu. Ubytovacie možnosti v tomto areáli poskytujú dve zariadenia, kde môžu rekreanti využiť služby fitnescentra a krytej tenisovej haly.

Ďalšie možnosti zimnej rekreácie pre záujemcov o lyžovanie v oblasti Spišskej Magury poskytuje stredisko Ski park Spišská Stará Ves, ktoré sa nachádza neďaleko slovenskopoľskej hranice v Staroľubovnianskom okrese. Ako uviedol vedúci prevádzky Michal Šuliga, "ide o komplexne vybavený areál, ktorý nepotreboval v poslednom čase žiadne výrazné investície. V tomto roku sme finančné prostriedky využili predovšetkým na zvýšenie počtu zasnežovacích zariadení." Všetky štyri zjazdové trate sú v kategórii ľahkej obtiažnosti a poskytujú primerané podmienky najmä pre rodiny s deťmi. Tamojšie vleky dokážu v priebehu hodiny prepraviť zhruba 1500 lyžiarov. Najdlhší z vlekov meria necelých 900 metrov. Priamo v areáli je možnosť občerstvenia, k dispozícii sú toalety a požičovňa snežných skútrov. Ubytovanie môžu návštevníci nájsť v neďalekom hoteli, kde sa nachádza aj fitnes, bazén, sauna a tenisová hala.

Skryť Vypnúť reklamu

Spestrením pobytu pre návštevníkov Ski parku Spišská Stará Ves môže byť zaujímavá prehliadka Národnej kultúrnej pamiatky Červený kláštor. Ten bol založený v roku 1320 a do roku 1563 ho obývali mnísi kartuziánskeho rádu, ktorý patril k najprísnejším reholiam s asketickým spôsobom života. Fanúšikova lyžovania môžu využiť príležitosť a vyskúšať si aj zjazdovky na druhej strany hranice v modernom lyžiarskom centre v poľskom Zakopanom. Pieniny

Jediným funkčným strediskom v Pieninách, ktoré zasahuje do Pieninského národného parku a slúži lyžiarom, sa nachádza asi desať kilometrov severne od Starej Ľubovne v Litmanovej.

Zhruba päť miliónov korún (165 969 eura) predstavujú investície, ktoré v uplynulom období vložili majitelia do údržby a zveľadenia trojkilometrových zjazdoviek. Lyžiarom je k dispozícii päť vlekov, 80 lôžok v tamojších chatách stojacich na svahu a parkovisko s kapacitou 300 miest. Svah v prípade potreby zasnežuje sedem diel.

Skryť Vypnúť reklamu

Tohtoročnou novinkou pre našich návštevníkov bude prírodné klzisko. "Plochu už máme pripravenú, keď to počasie dovolí a nastanú mrazivé dni a noci, spustíme ho," uviedol pre TASR riaditeľ strediska Ľubomír Cintula.

Podľa neho ďalší lyžiarsky vlek v Lesnici je nefunkčný podobne ako v Červenom Kláštore, kde absentuje technické zasnežovanie a lokalita bola posledné dva roky bez prírodného snehu. Levočské vrchy

Na zimnú sezónu sa intenzívne pripravuje aj stredisko Dubovica neďaleko Lipian. Počas leta investovali takmer jeden milión korún (33.193,92 eur) do modernizácie ovládania vleku a výmeny motora. Podľa riaditeľa Oddychového centra Žliabky Richarda Križalkoviča, nová technológia umožní bezpečné a pravidelné prevádzkovanie hlavného lyžiarskeho vleku, s ktorým mali v posledných rokoch problémy.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem toho pod svahom plánujú do začiatku sezóny sprevádzkovať aj novú čajovňu a toalety, do ktorých investoval prevádzkovateľ ďalší milión Sk (33.193,92 eura). V stredisku je k dispozícii lyžiarsky vlek s dĺžkou 1200 metrov s prepravnou kapacitou 800 osôb/h a 400-metrová poma. Táto lokalita ponúka možnosti na športové vyžitie pre náročných lyžiarov, ale i pre začiatočníkov a deti.

"V prípade nedostatku zrážok sa návštevníci nášho strediska nemusia obávať, že by im počasie pokazilo lyžovačku. Na 4/5 zjazdoviek dokážeme zabezpečiť umelé zasnežovanie. Na prevádzku a zasnežovanie sme na túto sezónu vyčlenili asi 12 miliónov korún (398.327,03 eura)," konštatoval Križalkovič. V stredisku bude počas sezóny zriadená aj lyžiarska škola. V prípade záujmu o dlhšie pobyty majú možnosť návštevníci ubytovať sa v 100 metrov vzdialenom hoteli s kapacitou 80 lôžok v dvoj- a trojposteľových izbách. Lyžiarske stredisko Dubovica Žliabky sa nachádza v Levočských vrchoch približne 12 kilometrov od Sabinova pri mestečku Lipany.

Skryť Vypnúť reklamu

V tom istom pohorí šesť kilometrov severne od mesta Levoča sa nachádza stredisko zimných športov Ski centrum Levoča. K dispozícii sú tu dva väčšie lyžiarske vleky s dĺžkou 850, respektíve 710 metrov, 210- metrová poma a krátky lanový vlek, ktorý slúži malým začínajúcim lyžiarom. Všetky štyri zjazdovky sú zasnežované technickým snehom a pravidelne upravované, vhodné pre náročných i menej náročných lyžiarov.

"V tomto roku v záujme skvalitnenia služieb a zrýchlenia prevádzky otvoríme aj ďalšiu pokladňu, kde sa budú vydávať skipasy. V lete sme investovali prostriedky hlavne do úpravy profilu detskej zjazdovky a počas sezóny pripravíme niekoľko aktivít, ktoré budú zamerané predovšetkým na rodiny s deťmi," povedal pre TASR konateľ spoločnosti Ski centre Levoča - LD Vavrinec Sedlák. Prevádzka lyžiarskych vlekov je zabezpečená denne od 9. do 16. hodiny. V utorok, piatok a sobotu ponúkajú záujemcom od 18. do 21.hodiny aj možnosť večernej lyžovačky.

Skryť Vypnúť reklamu

Priamo v stredisku nájdu fanúšikovia zimných športov parkovisko, ski-servis, lyžiarsku školu a škôlku, požičovňu lyží a reštauráciu. Ubytovanie ponúkajú štyri penzióny vzdialené približne 500 metrov od svahov.

Pobyt v tomto lyžiarskom stredisku si môžu rekreanti spestriť návštevou historického centra Levoče. V meste sa nachádza množstvo historických pamiatok. K najznámejším patrí Chrám Sv. Jakuba s najvyšším gotickým oltárom na svete, ktorý je dielom Majstra Pavla, Renesančná radnica a zachovaný hradbový systém mestského opevnenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 2. Spánok – základ pevných vzťahov
 3. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 4. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 5. Auto do firmy môžete mať už od 150 eur mesačne
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 8. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 9. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 10. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 19 931
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 869
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 7 963
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 520
 5. Bratislavu bude sprevádzať luxus 5 206
 6. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 184
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 947
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 723
 9. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 3 486
 10. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 415
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Túlačky okolo Štrbských plies
 2. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky LXXXVIII - Zámok Plumlov /CZ/
 3. Pavel Dvořák: Život na Slovensku očami Číňanov
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 18. - Preteky v lokalizácii južného pólu 1/2 - Dumont d'Urville
 5. Pavel Dvořák: Sú Číňania šťastnejší?
 6. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 7. Vladimír Benčík: Vietnam – viete že sa na vietnamskom trhu dá kúpiť láska i šťastie?
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 20 147
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 951
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 083
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 214
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 492
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 087
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 539
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 398
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu