Prípad Lenky Kuchárikovej z Banskej Bystrice, ktorej drahý prevoz po uštipnutí komárom na Taiwane napokon zaplatil premiér z vládnej rezervy, dokazuje, že občas má niekto predsa len smolu.
Peter zo Žiliny často cestuje do exotických krajín za horolezeckými zážitkami – bol v Nepále i v Bolívii a na očkovanie nezabudol. Pozná však i takých, ktorí sa zaočkovať nedali a vrátili sa v poriadku. Monika z Bratislavy sa pred cestou do Indie dala zaočkovať, podobne ako jej kolegyňa – tá si aj napriek tomu domov doniesla helikobaktera. „Pozor si treba dávať hlavne na vodu,“ upozorňuje Monika.
Skúsenosti cestovných kancelárií dávajú za pravdu tým, ktorí riskujú. „Za 16 rokov ani jeden náš klient neochorel na exotickú chorobu,“ tvrdí Jozef Zelizňák z BUBO Travel.
Lekárka Ľudmila Šišková cestovateľom odporúča ísť na lekárske vyšetrenie a nechať si vypracovať očkovací plán.
„Do vychytených destinácií stačí očkovanie proti žltačke. Aj to má len tretina klientov,“ hovorí Zelizňák. Lekári odporúčajú aj očkovanie proti brušnému týfusu a meningokokovému zápalu mozgových blán.
Juhovýchodná Ázia, rovníková Afrika a pralesné oblasti Južnej Ameriky sú miesta, kde sa podľa lekárov rozhodne oplatí zaočkovať.
Väčšinu očkovaní je potrebné absolvovať v dostatočnom predstihu – najlepšie je to stihnúť dva mesiace pred cestou. Kto sa rozhodne v poslednej chvíli, ide do rizika.
Očkovania poisťovne nepreplácajú, ceny vakcín sa pohybujú od niekoľko sto korún (niektoré antimalariká) až po tisíce (vakcína proti hepatitíde, pričom potrebné sú tri), k tomu treba prirátať sumu za prehliadku a ďalšie úkony.
Dievča poštípané na Taiwane už reaguje
Študentka robí pokroky, prospievajú jej časté návštevy najbližších.
Stav študentky Lenky Kucharíkovej, ktorá pred troma mesiacmi pravdepodobne po uštipnutí komárom prenášajúcim japonskú encefalitídu upadla do kómy, sa podľa jej rodiny po prevoze na Slovensko zlepšuje. Potvrdil to jej otec Ivan Kucharík. Očami hýbe viac než pred vyše týždňom, keď ju z Taiwanu do banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice priviezli. Končatiny sú zatiaľ nehybné. „Podľa ľudí, ktorí ju nevidia každý deň, urobila dosť veľké pokroky. Lekári sa zatiaľ nevyjadrujú, pretože ešte nemajú dokončené všetky vyšetrenia,“ povedal Kucharík.
Zástupca primára oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Martin Okáľ hovorí, že návštevy príbuzných, ktoré umožňujú v čo najväčšom rozsahu, môžu mať na zlepšenie stavu pacientky veľký vplyv. „Pacientka dýcha s pomocou ventilátora, spontánne otvára oči, v určitých momentoch sa zdá, že rozumie, keď sa jej človek prihovára.“
(sita)