ŽILINA. Záujem o plavbu na drevených koráboch po slovenských riekach z roka na rok narastá. Pltníci na Váhu, Orave či Dunajci prevezú od jari do jesene tisícky domácich i zahraničných záujemcov. Niektorí prevádzkovatelia pltí ČTK povedali, že pre značný záujem uvažujú o rozšírení "lodného" parku.
"Zvlášť počas letných prázdnin bol záujem enormný. Niekedy sme nestihli ani uspokojiť dopyt návštevníkov. Uvažujeme, že by sme ešte zohnali jednu alebo dve plte," poznamenal Ladislav Krupa, ktorý zabezpečuje plavbu na pltiach v okolí Nižnej a Podbiela na Orave.
Turisti tam zatiaľ majú možnosť využívať dve plavidlá, každé má kapacitu 12 miest. Počas teplých dní ich spúšťali na vodu aj päťkrát, cez leto sa plavidlami previezli stovky ľudí. Pokiaľ sa však nájdu záujemcovia, pltníci sú pripravení na vodu vyraziť aj v septembri či októbri. Nedávne nepriaznivé počasie im však urobilo škrt cez rozpočet.
"Teploty boli len dva stupne nad nulou a napriek tomu, že boli dobré vodné stavy, dažde skalili vodu a ľudia si našli iný program, ako byť na vode," priznal Krupa. Meteorológmi ohlasovaný príchod takzvaného babieho leta, a teda i vyšších teplôt, by však pltníkom podľa neho ešte mohol pomôcť.
Rodinu s deťmi vyjde plavba plťou na niekoľko stoviek korún. Krupa však sľubuje, že počas plavby sa spieva, rozprávajú vtipy a veselé historky alebo hrá na fujare. Návštevníci by sa mali dozvedieť aj niečo z histórie oravského regiónu. "Dokážeme hovoriť piatimi jazykmi. Okrem Slovákov vozíme aj Čechov, Poliakov, Austrálčanov či Mexičanov," dodal Krupa.
Rastúci záujem turistov si pochvaľovala aj Martina Prístachová z Prvej pltníckej a raftingovej spoločnosti, ktorá ponúka plavbu na drevených koráboch na Váhu v okolí Strečna. "Tento rok pravdepodobne prevezieme viac ľudí ako vlani. Hranicu 7000 ľudí, ktorých sme previezli minulé leto, určite prekonáme," spresnila.
Desiatka pltí v tejto časti Slovenska láka okrem domácich aj návštevníkov z Česka či Poľska. Obľúbenou zábavou sa však stali aj pre Kórejcov, ktorí pracujú v neďalekej automobilke.
Sedemkilometrový splav trvá 50 až 70 minút. Atrakciou plavby je napríklad hrad v Strečne alebo skaly Margita a Besná. Turisti dostanú počas plavby aj výklad o histórii pltníctva alebo tunajšieho regiónu. Okrem slovenskej je pripravená aj anglická, nemecká či francúzska verzia. Dospelí zaplatia 290 korún (takmer desať eur), deti 150 Sk (necelých päť eur).
"Plavíme sa aj v terajšom horšom počasí, keďže máme ešte nejaké objednávky. Nás môže obmedziť len príliš vysoká alebo príliš nízka hladina vody či silný vietor," dodala Prístachová. Sezóna by mala definitívne skončiť v závere októbra.
Napriek horšiemu počasiu sa v súčasnosti v prípade záujmu turistov plte plavia aj po Dunajci v prostredí Pieninského národného parku. Podľa zástupcov 1. pltníckej a turistickej spoločnosti na Dunajci počas "silnej" prevádzky cez letné prázdniny denne previezli 300 až 500 ľudí. Dospelí zaplatili za plavbu 250 korún (asi osem eur), žiaci a študenti 120 a 150 Sk (necelé štyri a takmer päť eur). Okrem slovenčiny sa z plavidiel najčastejšie ozývala čeština, poľština, maďarčina, angličtina alebo nemčina.