Madrid/Bratislava 25. septembra (TASR) - Pod názvom "Turistický ruch reaguje na výzvu klimatických zmien" pripravila Svetová organizácia cestovného ruchu (UNWTO) pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (World Tourism Day, WTD) fotografickú súťaž. Prostredníctvom nej chce UNWTO počas roku 2008 vyzvať na znižovanie dosahu činnosti človeka na ovzdušie. Tento rok je oficiálnym miestom osláv Svetového dňa turistického ruchu, ktorý pripadá na 27. septembra, Peru.
Fotosúťažou on-line sa budú prezentovať riešenia problematiky ovzdušia v sektore turistického ruchu na celom svete. V rámci domáceho či zahraničného cestovného ruchu sa možno inšpirovať krokmi jednotlivých obcí, podnikov a ľudí v ich úsilí urobiť niečo, čo by zmiernilo klimatické zmeny. Zamerať sa možno na letecké spoločnosti, ktoré skúšajú v praxi nové palivo, hotely, čo nainštalovali batérie na využitie slnečnej energie, obce, kde pripomínajú turistom "dobré spôsoby", ako aj na samotných turistov, ktorí kompenzujú určitým spôsobom dosahy svojich aktivít, uviedol hovorca UNWTO Geofrrey Lipman na internetovej stránke organizácie. Posledný dátum na prijímanie fotografií je 30. novembra tohto roku, víťazi budú informovaní do 30. decembra a ich fotografie vystavené na stránke UNWTO a potom v roku 2009 na expozíciách vo veľkých výstavných sálach.
Rezort turistického ruchu, ak skutočne chce napredovať trvalo udržateľným rozvojom, sa má bez otáľania zamerať na klimatické zmeny tým, že bude rozumne obmedzovať vlastné emisie plynov vyvolávajúce skleníkový efekt a prijme riešenia vo svojich aktivitách na obmedzovanie klimatických zmien.
Počas tohtoročného WTD sa má klásť dôraz na inováciu a spoluprácu súkromných i verejných sektorov s cieľom čeliť klimatickým zmenám.
Na Slovensku sa organizátorsky na oslavách tohto dňa angažuje najmä Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR), ďalej vyššie územné celky, miestna samospráva a turistické združenia. "SACR sa spojila so samosprávnymi krajmi a pripravila oslavy pre širokú verejnosť po celom Slovensku, čím chce dosiahnuť zvýšenie podpory domáceho cestovného ruchu," uviedla generálna riaditeľka SACR Svetlana Gavorová.
História sviatku pracovníkov cestovného ruchu nadobudla osobitný význam v roku 1979, keď delegáti Valného zhromaždenia Svetovej organizácie cestovného ruchu na III. zasadnutí v Španielsku stanovili 27. september za Svetový deň cestovného ruchu. Dátum osláv WTD delegáti vybrali preto, lebo v ten deň v roku 1970 boli prijaté stanovy UNWTO. Tá je od decembra 2003 špecializovanou agentúrou OSN. Hlavným zmyslom tohto dňa je poukázanie na význam cestovného ruchu pre medzinárodnú spoluprácu, posilňovanie svetového mieru, ochranu prírody a zlepšovanie kvality života.
Cestovný ruch udržuje svetové hospodárstvo v pohybe. Je vedúcou aktivitou v medzinárodnom obchode, zaznamenáva celosvetovo najväčší zdroj príjmov v rámci exportu a zamestnáva milióny ľudí po celom svete. Väčšina týchto pracovných miest je vytvorená v rámci malých a stredných podnikov, často rodinných firiem. Výskum ukazuje, že tvorba pracovných miest v cestovnom ruchu rastie 1,5-krát rýchlejšie ako v hocijakom inom priemyselnom odvetví. Tieto pracovné príležitosti sa neraz vytvárajú v zaostalých a menej rozvinutých regiónoch. Cestovný ruch tak pomáha vyrovnávať ekonomické rozdiely v rámci krajiny. Cestovanie a cestovný ruch stimulujú investície do novej infraštruktúry, ktorá je prospešná nielen pre turistov, ale pomáha zlepšovať životné podmienky aj miestneho obyvateľstva.
Na cestovný ruch sa nemožno pozerať iba z hľadiska jeho ekonomických prínosov. Má aj spoločenský, sociálny a výchovný atribút. Pomáha rodinám tráviť čas spoločne, prispieva k nadväzovaniu priateľstiev, upevňuje mier a spoluprácu medzi národmi, umožňuje ľuďom spoznávať históriu, gastronómiu, zvyky a tradície iných kultúr. Bez možností, ktoré cestovný ruch poskytuje, by boli ľudia duchovne chudobnejší.
Svetová organizácia cestovného je hlavnou medzinárodnou organizáciou v danej oblasti. Podporuje uplatňovanie Svetového etického kódexu v oblasti cestovného ruchu s cieľom zaručiť, aby členské štáty, turistické destinácie a podniky v rezorte mali maximálny ekonomický, sociálny aj kultúrny efekt zo svojich aktivít.
Členom UNWTO je 160 krajín vrátane Slovenska a vyše 350 ďalších pridružených členov zo súkromného sektora.
UNWTO má sídlo v Madride.
Zdroje: www.unwto.org, www.economy.gov.sk, www.sacka.sk