Bratislava 28. augusta (TASR) - V projekte Odklínanie hradov sa skautskí dobrovoľníci s pomocou odborníkov na pamiatkovú starostlivosť snažia už päť rokov ...
Bratislava 28. augusta (TASR) - V projekte Odklínanie hradov sa skautskí dobrovoľníci s pomocou odborníkov na pamiatkovú starostlivosť snažia už päť rokov zachrániť 13 slovenských hradných zrúcanín pred ďalšou devastáciou a dostať významné historické dedičstvo do povedomia verejnosti.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
V tomto roku sa starajú o osem hradných zrúcanín na západnom Slovensku (Korlátka, Ostrý Kameň, Dobrá Voda, Vršatec, Tematín, Oponice, Lietava a Plavecký hrad) a zachraňujú päť hradov na východnom Slovensku (Turňa, Kapušany, Jasenov, Šariš a Zborov).
Do záchrany hradov sa zapája 500 mladých dobrovoľníkov na západnom Slovensku s podporou Nadácie Pontis Fondu Západoslovenskej energetiky a na východnom Slovensku s podporou Nadácie Pontis Fondu Východoslovenskej energetiky.
Prioritou Slovenského skautingu je dlhodobá údržba hradov, ktorá má zabrániť ďalšej deštrukcii zrúcanín, a lepšia informovanosť o týchto pamiatkach nášho kultúrneho dedičstva. Dobrovoľníci zbierajú a triedia vypadaný materiál, v interiéroch hradov odstraňujú náletové kroviny, rušia nelegálne ohniská, sprístupňujú cesty, budujú drevené schody a zábradlia, ktoré majú uľahčiť pohyb po areáloch zrúcanín a zabezpečiť väčšiu bezpečnosť ich návštevníkov.
V súvislosti s projektom vydal Slovenský skauting informačnú brožúru o Plaveckom hrade, knihy Kamenní strážcovia I. a Kamenní strážcovia II. a unikátny titul Zrúcaniny hradov na trojdimenzionálnych fotografiách.
Záchrannými prácami, publikačnou osvetou a informačnými tabuľami, ktoré skauti na hradoch osadili, chce Slovenský skauting urobiť tieto historické pamiatky turisticky prístupné a atraktívne pre domácich aj zahraničných návštevníkov.
TASR informoval Michal Milla, manažér media a public relations Slovenského skautingu.