BUŇOL, BRATISLAVA. Pár výrastkov kedysi vyrabovalo v Buňole obchod so zeleninou pred kostolom San Pedro a začali sa guľovať paradajkami. Podľa jedných išlo o chuligánstvo, podľa druhých o odvážny „červený“ čin, a teda protest socialistov, ktorí prehrali občiansku vojnu proti vtedajšiemu diktátorovi Francovi.
Dnes je z toho tradícia a hlavne veľká zábava známa ako Tomatito.
Každú poslednú stredu v auguste v španielskom meste neďaleko Valencie kamióny privezú tony paradajok, s ktorými sa presne hodinu ohadzujú domáci aj tisícky turistov, ktorých prilákal jeden z najbláznivejších letných festivalov v Európe.
Na 63. ročník ich na námestie Plaza del Pueblo prišlo až 40tisíc. Náboje v podobe vyše sto ton rajčín priviezlo päť kamiónov.
Súboj, ktorý odštartoval tradične pád údenej šunky a výstrel, má prísne pravidlá. Hádzať sa môže len paradajkami, ktoré po prvom hode najskôr musia dopadnúť.
Po hodinovej bitke sa jej účastníci umyli v blízkej rieke alebo v desiatkach nainštalovaných spŕch na námestí.
Jedna z najzábavnejších španielskych atrakcií začala turistov masovo lákať od roku 2002.
Tento rok prišli najmä turisti z Ruska. Do Buňolu zavítali aj španielski vodnopólisti, ktorí po olympijských hrách v Pekingu chceli vymeniť chlórovú vodu v bazéne za paradajkovú šťavu.
Tomatito
Festival začiatkom 50. rokov zakázali, pretože účastníci ohadzovali aj ľudí, ktorí sa prišli len pozrieť. Po masových protestoch tradíciu v roku 1957 definitívne povolili.
Paradajky sú v Španielsku obľúbenou súčasťou množstva jedál. Robí sa z nich aj tradičná polievka gazpacho.
Autor: Peter Foglar