Pred haváriou lietadlav Španielsku chceli cestujúci vystúpiť. Personál im to nedovolil. Slovenské aerolinky pasažierov, ktorí chcú z lietadla odísť pred štartom, púšťajú. Posledné slovo má vždy pilot.
BRATISLAVA. Ak chcete vystúpiť tesne pred odletom z lietadla na Slovensku, pravdepodobne sa vám to podarí. Inde vo svete to už také jednoduché byť nemusí.
Ukázalo sa to aj minulý týždeň pri tragédii v Madride, kde sa v stredu zrútilo lietadlo Spanair len krátko potom, čo sa z neho snažilo dostať niekoľko pasažierov.
Odísť chceli po niekoľkých desiatkach minút, počas ktorých mali vyriešiť technické problémy na stroji. Pilot lietadla im odísť neumožnil. Uplatnil si svoje právo rozhodovať. „Nechcú nás pustiť von, všetko je zatvorené,“ napísal SMS-ku svojej manželke Ruben Santa. Stroj odštartoval a krátko po vzlete sa zrútil. Zahynulo 154 pasažierov.
Zákon je pri leteckej preprave jednoznačný - cestujúci musia počúvať príkazy personálu a nesmú sa správať tak, aby ohrozili plynulosť a bezpečnosť leteckej prepravy. Akonáhle sa teda za vami zatvoria dvere lietadla, dostanete sa z neho, až keď vám to personál dovolí. A to, ako sa zachová, je do veľkej miery na rozhodnutí kapitána.
Na Slovensku je však bežné, že ak chcete z lietadla vystúpiť pred štartom, aerolinky vám to zväčša umožnia. Počítať už samozrejme nemôžete s peniazmi, ktoré ste za letenku zaplatili, na preplatenie automaticky strácate nárok.
Veľkorysí Slováci
„Stalo sa nám, že ľudia potrebovali z lietadla vystúpiť, aj keď lietadlo už rolovalo na štart. Umožnili sme im to. Keďže to bolo v zime, lietadlo potom muselo znova prejsť rozmrazovacou procedúrou.“ hovorí Tomáš Kika zo spoločnosti SkyEurope.
Nemecká spoločnosť Lufthansa patrí k najväčším a k cestujúcim a ich obavám je o poznanie menej veľkorysá. Pasažierom umožňujú vystúpiť do momentu, kým je lietadlo pristavené pri nástupnom termináli. Keď sa už stroj pohne, rozhoduje o povolení vystúpiť pilot.
Prevádzkový riaditeľ slovenskej leteckej spoločnosti Seagle Air Martin Štulajter tvrdí, že ich piloti považujú za štandardné umožniť pasažierovi, ktorý letieť napokon nechce, z lietadla vystúpiť. „Ak by nastala situácia, v ktorej chce človek vystúpiť z lietadla a pilot mu to nedovolí, pilot podľa môjho názoru urobí chybu,“ hovorí Štulajter.
Pasažier, ktorý by chcel vystúpiť, podľa neho môže predstavovať bezpečnostné riziko, na ktoré by pilot bežne nepristúpil. Z času na čas sa takýto prípad stáva - pred niekoľkými rokmi sa vrátilo lietadlo zo štartovacej dráhy pre pasažiera z arabskej krajiny, ktorému prekážalo, že dobre nefunguje klimatizácia.
Najväčší tlak na práva pasažierov vyvíja Európska únia aj jednotlivé štáty v súvislosti s kvalitou služieb aeroliniek. Cestujúci majú presne definované právo na kompenzáciu, ak let spoločnosti neúmerne dlho mešká, ak sa im stratí batožina, alebo ak sa nedostanú do lietadla preto, že bola letenka rezervovaná dvakrát.
Lietanie je bezpečné
Lietanie je stále najbezpečnejším spôsobom prepravy a predstavitelia aerolínií po sérii leteckých nešťastí tvrdia, že nie je dôvod báť sa lietania.
Každé lietadlo prechádza kontrolou minimálne raz za každé dva dni a celou sériou kontrol vždy, keď nalieta vo vzduchu určitý počet hodín - pre každý typ platia iné normy. „Lietanie je najbezpečnejším spôsobom cestovania, či už prepočítané na počet prepravených pasažierov alebo kilometrov,“ hovorí Štulajter.
Z údajov organizácie Aviation Safety Network, ktorá sleduje nehody viacprúdových lietadiel, sa v roku 2006 v Európe a Rusku stalo obeťou leteckej nehody 439 ľudí. Len na slovenských cestách v tom istom roku zahynulo 579 ľudí.
Štatistiky tiež zachytili postupný pokles počtu nehôd v Európe, ktorá patrí medzi regióny s najnižším počtom leteckých nehôd na svete. Rovnako to platí aj pre európske letecké spoločnosti, ktoré lietajú do zahraničia.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Pilot: Cestujúcich treba rešpektovať
O kontrolách lietadiel sme sa rozprávali s letovým riaditeľom spoločnosti Seagle Air a pilotom ĽUBOMÍROM MATUŠKOM.
Akú má človek, ktorý si sadne do lietadla, istotu, že je stroj v poriadku?
„Každé lietadlo prechádza pravidelnými dennými kontrolami. Pred každým letom ho dôkladne skontrolujú technici a obhliadku vykoná aj posádka, ktorá kontroluje lietadlo z vonku aj z kokpitu. Kontrolujú sa vždy aj záznamy predošlej posádky, ak narazíme na nejaký problém, voláme technikov.“
Kto určí, či lietadlo môže vzlietnuť?
„Zodpovedný je vždy kapitán. Neznamená to však, že let sa musí odkladať pri každej poruche. Niektoré systémy sú zálohované viackrát a je presne stanovené, pri ktorých poruchách môžeme letieť. Ak napríklad preblikuje obrazovka nejakého systému, alebo nefungujú slúchadlá tretieho člena posádky, neznamená to, že odložíme let a začneme chybu odstraňovať. Nesmie to ale byť, samozrejme, porucha systému, ktorá ohrozuje bezpečnosť letu. Nemôže sa teda týkať napríklad motora, navigácie alebo hydrauliky.“
Čo v prípade, že sa porucha objaví až počas štartu?
„Ak je to ešte možné, vrátime sa späť a privoláme technikov. Problém sa buď odstráni, alebo sa zmení lietadlo, či zruší let.“
Hovorí kapitán o poruche cestujúcim pravdu?
„Akonáhle by sme začali klamať, museli by sme v tom pokračovať. Cestujúcim hovoríme pravdu, samozrejme ich neinformujeme o technických podrobnostiach, ale iba o tom, že máme poruchu na takom a takom systéme a meškanie bude také a také. Väčšinou to ľudia pochopia a radšej počkajú, aby sa systém skontroloval, ako by sme mali letieť s poruchou.“
Čo ak cestujúci stratí dôveru v technický stav lietadla?
„Nemôžeme pasažiera nútiť, aby ostal na palube. Kým lietadlo vzlietne, pasažier má právo opustiť palubu a ja ako kapitán to musím rešpektovať. Posádka je celý čas zatvorená za pancierovou kabínou a komunikuje s vedúcou kabíny. Keď dostaneme informáciu, že cestujúci chce aj po uzatvorení dverí vystúpiť, požiadame partnera na letisku, aby mu to umožnil.“
Kedy môže pilot odmietnuť vypustiť pasažiera?
„Ak by chcel pasažier vyskakovať, keď sme už na dráhe letu a pridávame plyn, tak už nie je čo riešiť.“
A ak prepadne panike?
„Posádky sú cvičené zvládať obavy cestujúcich aj neprispôsobivých pasažierov. Ak by niekto počas rolovania prepadol neovládateľnému strachu, vrátili by sme sa a umožnili mu vystúpiť. Za dvanásť rokov sa mi to ešte nestalo.“
Michal Piško
Nehody mávajú aj veľkí. Nedávno leteli s dierou
Iba so šťastím štyrikrát vyviazli cestujúci austrálskej spoločnosti Qantas.
CANBERRA, BRATISLAVA. Ani veľká aerolinka s dobrým renomé nie je vždy zárukou, že lietadlo doletí do cieľa bez nehody. Okrem španielskeho Spanair to v lete niekoľkokrát predviedla austrálska spoločnosť Qantas.
Najskôr koncom júla muselo na Filipínach núdzovo pristáť lietadlo z Londýna do Sydney. Na trupe sa počas letu vytvorila trhlina široká tri metre, cez ktorú vypadávala batožina (na snímke Reuters ).
Problémy vo vzduchu mal Qantas aj v auguste a minimálne tri razy. Najskôr priznal, že z jeho stroja pri lete do Singapuru odpadol kus plechu. Lietadlo pristávajúce v Melbourne zasa malo problémy s hydraulikou.
Kuriózne komplikácie Austrálčanov sa ešte stále neskončili. V polovici augusta muselo lietadlo na ceste medzi Sydney a Perthom núdzovo pristáť pre preplnené toalety, ktoré personál zabudol vyprázdniť. „Qantas ďalej patrí k najbezpečnejším leteckým spoločnostiam,“ vyhlásil pre Australian po sérii nehôd riaditeľ spoločnosti Geoff Dixon. Odvolal sa aj na to, že pri nehodách nik nezahynul.
(juk)
S lietadlami z čiernej listiny radšej neleťte
Letecká spoločnosť z Kirgizska, ktorej stroj cez víkend havaroval,do Európy lietať nemôže.
BIŠKEK, BRATISLAVA. Pri nedeľnom leteckom nešťastí v Kirgizsku zahynulo 65 ľudí. Európania kirgizským aeorlinkám neveria. Brusel ich všetky zaradil na čierny zoznam spoločností, ktoré nemôžu pristávať na území Európskej únie.
Na zozname sú desiatky aeroliniek. Okrem spoločnosti s havarovaným lietadlom Itek Air aj všetky s licenciou z Kirgizska, Indonézie, Konžskej demokratickej republiky a Rovníkovej Guiney.
Na listinu sa tento rok dostala už tretia spoločnosť z Ukrajiny. „Zoznam dvíha varovný prst. Radšej si priplaťte a s týmito spoločnosťami neletieť,“ hovorí Antonín Kazda, riaditeľ Národného výcvikového centra bezpečnosti v civilnom letectve.
Pre cestujúcich neexistuje výstražný systém, ktorý by pri lete mimo Európskej únie upozornil, ktorým spoločnostiam sa vyhnúť. Zoznam je iba na stránkach Európskej komisie. Existuje od marca 2006, odvtedy ho doplnila už sedemkrát.
Čierna listina nie je definitívna a Brusel nevylučuje, že aj v Európskej únii lietajú nespoľahlivé stroje. Na zozname nie sú ani spoločnosti, ktoré do Európy nelietajú, ale Slováci sa s nimi môžu stretnúť napríklad v afrických letoviskách.
(juk)