BARCELONA. Jedna menšia tragédia sa stala už pred rokom a pol. Vtedy sa v barcelonskom parku našla poškodená socha draka. Nespratníkmi vraj boli mladí pankáči a to, že ničia dielo slávneho Antonia Gaudího, ich možno akurát vzrušovalo.
Dnes Španielsko počúva nové správy o tom, že sa Gaudí ničí. Tentoraz by však vraj mali dostať trest samotní architekti. Konkrétne tí, čo navrhujú a teraz už aj vedú nové dokončovacie práce na jeho kostole Sagrada Familia (na snímke).
Proti nim vystúpilo umelecké združenie FAD, píše denník El País. Na svojich webových stránkach zverejnilo petíciu a nazvalo ju Gaudí en alerta roja (Gaudí vo výstražnej červenej). Celá konštrukcia sa mu akosi nezdá, myslí si, že každý nový meter sa Gaudího pôvodnej predstave o kúsok vzďaľuje.
Kostol, ale len napoly
Samozrejme, žiadny problém by nebol, keby Antonio Gaudí v roku 1926 nezomrel a keby svoju Sagradu Familiu najskôr dokončil. Lenže, vtedy už bol dôchodca a zo smelých plánov stihol postaviť len fasádu Narodenia, ani hlavnú loď nestihol zakryť.
Úradníci rozhodli, že pokračovať sa môže aj bez neho, správne tušili, že to raz bude kuriozita a že ju budú chcieť ľudia vidieť. Im zatiaľ neprekážalo, že Sagrada je kostolom iba napoly a že rovnako ako umenie v ňom môžu hľadať aj názorný manuál k stavebným prácam. Keď prechádzali z vežičky do vežičky, obchádzali vrecia cementu. A keď sa v nich zdržali dlhšie a nestihli zostúpiť skôr, ako stráže zhasli svetlá, na neistej ceste dolu ich zachraňovalo len provizórne zábradlie.
Na Sagradu sa od minulého leta prišli pozrieť takmer tri milióny turistov, píšu noviny El País. Zrejme oveľa menej ľudí obdivuje Gaudího obytné domy. Aj tie sú zaujímavé, ibaže sa za nimi treba po barcelonských uliciach trochu viac nachodiť.
Je to dobré?
K povinnej návšteve Sagrady Familie však patria aj pochybnosti. Niektorí nevedia, čo si o tomto kostole myslieť. Či v ňom majú vidieť iba zvláštny zákuskový experiment alebo fakt umenie. Sú prípady, že sa rozhodujú podľa slávy. Ak dielo postaví nejaký uznávaný umelec, potom by malo byť dobré, myslia si. Toto však nie je ten prípad – pri Sagrade Familii nikto poriadne nevie povedať, čo spravil Gaudí a čo už niekto iný.
Gaudí po sebe žiadne extra plány nezachoval, rozhodoval sa vraj rýchlejšie, ako stihol kresliť. Ak dnes niekto hovorí, že postupuje v duchu jeho náčrtov, ešte to nie je nijaká záruka.
Veď preto sa už raz protestovalo. Pred šiestimi rokmi, keď dokončili rekonštrukciu krypty kostola. Projektanti vraj nedodržali jeho výber materiálu a dnes sú tam trhliny a plesne.
Ešte chýba koruna
Dizajnéri a architekti zo združenia FAD píšu, že Sagrada bola najkrajšia, keď bola nedokončená. A volajú: Nechajte Gaudího na pokoji! Teraz rozmýšľajú, ako postupovať, aby sa už na stavbe nerobilo.
Zatiaľ platia súčasné projekty. Ešte treba postaviť cimburium Ježiša Krista – bude mať 170 metrov a bude to vraj koruna. Koruna celku, ktorý by mal byť hotový do dvadsiatich rokov.