"Nááámbr fájf, náááámbr fáájf, left astronaut," kričí náš pilot "keptjn Džek" a spoza sedadla vystrčí ukazovák smerom dole. Lietadlo nakloní prudko doľava, naberá výšku, urobí looping, klesá dole a nakláňa sa doprava. "Nááámbr fájf, rájt astronaut," ozýva sa z predného sedadla. Trochu sa mi potí chrbát a z vrecka na sedadle predo mnou sa na mňa usmieva biele vrecúško. "Náámbr six, mankíí," prekrikuje sa s motorom Džek. Letíme nad obrazcami planiny Nazca.
Jedna z najväčších archeologických záhad, obrazce a línie na planine Nazca, sa nachádza v Peru, 440 kilometrov južne od Limy, medzi Tichým oceánom a Andami. Už v 17. storočí spomínajú španielski kronikári cesty, ktoré nikam nevedú. Začiatkom 20. storočia sem prichádzajú prví archeológovia, ale svetu túto záhadu predstavil až v roku 1941 americký vedec Paul Kosok. Geoglyfy pri meste Nazca sú od roku 1994 zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Po celom pobreží Peru sa nachádza viacero podobných obrazcov a línií, ktoré však nie sú také komerčne známe.
Geoglyfy
Tematicky možno rozdeliť obrazce do dvoch kategórií - siluety a linky. Linky vytvárajú rôzne geometrické obrazce, obrovské štvoruholníky, trojuholníky a čiary, prekrývajú siluety zvierat, vtákov, rastlín a postáv. Niektoré čiary sú dlhé desiatky kilometrov. Väčšina siluet je vytvorená jediným ťahom a najdlhšie zviera, jašterica, meria až 180 metrov. Pri ich vzniku zrejme tvorcovia odstránili 10- až 20-centimetrovú vrstvu hornej, tmavočervenej púštnej hliny čím sa odkryl bledší, kamenistý podklad. Z toho vychádza i názov týchto útvarov - geoglyfy. Geo totiž po grécky znamená zem a glyph rytina.
Najstaršími obrazcami sú špirály, potom zrejme nasledovali kresby zvierat a ako posledné vznikali geometrické útvary. Skúšky uhlíkovou metódou zaradili vznik čiar do obdobia od roku 300 pred n. l. až do ôsmeho storočia nášho letopočtu. V tom období tu žili predchodcovia Inkov, staré kultúry Paracas, Chavin, Nazca a Mochica. Záhadou zostáva aj zánik týchto kultúr.
Čo znamenajú
Okolo významu geoglyfov vzniklo veľké množstvo otázok, na ktoré dodnes neexistujú odpovede. To umožnilo vznik rôznych výskumov a fám, od matematických štúdií až po sci-fi teórie prívržencov UFO.
Vedec Paul Kosok tvrdil, že ide o najväčší astronomický kalendár sveta. Bol presvedčený, že obrazce predpovedali pozície súhvezdí počas roku a mali slúžiť hlavne poľnohospodárstvu, prípadne na náboženské rituály.
Túto teóriu podporovala aj nemecká matematička Maria Reicheová, ktorá v roku 1932 pricestovala do Peru. Ako dvadsaťdeväťročná sa rozhodla opustiť Nemecko, kde sa k moci dostal Hitler. Čiary v Nazce ju tak fascinovali, že sa tu od roku 1941 natrvalo usadila a venovala sa len ich výskumu. Až do smrti, v roku 1998, planinu neopustila. Pre Peruáncov bola národnou hrdinkou, za výskum a záchranu obrazcov dostala občianstvo a vysoké štátne vyznamenanie.
Mimozemšťania neletia
Najväčší odpor vo vedeckých kruhoch vyvolala teória Ericha von Dänikena o pristávacích dráhach. Tieto miesta vyburcovali jeho fantáziu na maximum. Porovnával citáty zo Starého zákona o miestach, kde bohovia zostúpili na zem, s krajinou v okolí Nazcy. Našiel "samozrejme" mnoho logických súvislostí, ale aj "konkrétne miesta" opísané v Biblii. Napríklad kopec s odrezaným vrcholom, zarovnaný v dĺžke takmer dva a pol kilometra. Svoje výskumy opísal v knihe Posolstvo večnosti, znamenia planiny Nazca a vo verejnosti mal opäť úspech. Ďalšia skupina záhadológov tvrdila, že práce v púšti organizovali mimozemšťania.
Že nejde o odkaz z hlbín vesmíru, ale z hlbín Zeme, tvrdí ďalšia skupina bádateľov. Podľa nich vyznačujú čiary miesta s výskytom podzemnej vody, či nejako súviseli s vodnými božstvami.
Dnes je bývalé letisko bohov v plnej prevádzke. Síce o niečo ďalej, ale o to častejšie tu štartujú a pristávajú malé cesny. Polhodinový drsný let nad planinou stojí 50 dolárov. Pred nástupom do lietadla rozdá pilot na pamiatku certifikáty a ukáže plán letu s trinástimi očíslovanými obrazcami.
Postupne by ste mali vidieť veľrybu, trojuholníky, rôznobežníky, psa, kozmonauta, opicu, kondora, pavúka, kolibríka, plameniaka, papagája, ruky a strom. Nie je však jednoduché sa v tej rýchlosti orientovať. Obrazce sú menšie, ako si mnohí predstavujú, v teréne sa v tej rýchlosti strácajú a na fotografovanie nezostáva veľa času. Niekedy zanikajú v spleti čiar. Kým sa človek rozhliadne, lietadlo robí otočku, aby to isté videla aj druhá strana, a vy môžete skúmať oblohu. Okrem toho slabšie povahy musia riešiť aj žalúdočné problémy, takže sú radi, keď sa ocitnú opäť na pevnej zemi.
FOTO - AUTOR
![]() Nenápadný vchod na letisko v Nazce. |
![]() Jasne viditelná obrovská šípka. Ale kam ukazuje? hypotézy z Nazcy n Astronomický kalendár, jednotlivé čiary a obrazce sú naviazané na hviezdy (kolibrík ukazuje smer východu slnka). n Mimozemské civilizácie, miesta, kde mali pristávať kozmické lode alebo bohovia, obrazce boli vytvorené s pomocou mimozemšťanov. n Náboženské kultové miesta, slúžiace na rituálne indiánske obrady alebo komunikáciu s miestnymi božstvami. n Označovanie miest, kde sa nachádza podzemná voda, alebo určovanie smeru k vodným zdrojom. |
![]() Obrazec číslo päť - fakt je to kozmonaut? |
![]() Pozemná obsluha pokojne zabezpečuje plynulý chod letiska. |