Štiavnické Bane 25. júla (TASR) - V Štiavnických Baniach v najbližšej budúcnosti pravdepodobne otvoria pre verejnosť bývalú štôlňu Felix. TASR to potvrdil starosta obce Stanislav Neuschl, ktorý spolu s expertom na miestne štôlne Jánom Novotným a ďalšími obyvateľmi obce dnes overil, či pri dome s popisným číslom 294 v centre dediny sa nachádza ústie do štôlne. Starosta prezradil, že experti do pravdepodobného miesta vchodu do štôlne strčili rúru a zistili, že za prekážkou z kameňov a hliny je očakávaný priestor štôlne.
Štôlňu Felix majú zakreslenú na obecnom úrade aj na mape spoločne s ďalšími 31 štôlňami v Štiavnických Baniach a v prípade sprístupnenia by bola prvá z miestneho labyrintu šácht a štôlní. Aj v minulosti ju poznali, podobne ako Glanzenberg v Banskej Štiavnici, najmä preto, že do nej fárali významné návštevy príslušníkov panovníckeho rodu Habsburgovcov.
Prvý prefáral štôlňou arciknieža Maximilián, najmladší potomok Márie Terézie a Františka Lotrinského. 28. júla 1798 do štôlne fáralo rakúske arciknieža Jozef Antonín Ján syn cisára Leopolda II., povedal Neuschl. Arciknieža bolo v tom čase uhorským palatínom a v najbližších dňoch teda uplynie 210 rokov od jeho návštevy. O vyše 20 rokov neskôr videl sloje štôlne brat korunného princa Ferdinanda, arciknieža František Karol. Podľa dobových záznamov prešiel až po najvzdialenejšiu dobývanú žilu, ktorú pomenovali po ňom.
Najvzácnejšia historická návšteva v štôlni Felix však bola 7. júla 1852, keď sem zavítal cisár František Jozef II., manžel známej cisárovnej Sisi, ktorého sprevádzali arcikniežatá Albrecht a Ernest. Štôlňu vtedy celú osvetlili a tak si 551 metrov od ústia mohol pohodlne prezrieť pamätnú tabuľu pripomínajúcu návštevu jeho otca arcikniežaťa Františka Karola na tomto mieste v roku 1821. Cisár vtedy údajne sledoval aj spúšťanie sudov do 290 metrov hlbokej šachty Wolf.
Starosta Neuschl ďalej pre TASR povedal, že v týchto dňoch urobia aj ďalšie prieskumy a pri príležitosti septembrového zasadania vlády SR v Banskej Štiavnici by chceli ukázať ústie štôlne Felix aj premiérovi Robertovi Ficovi a požiadať o finančnú podporu v tomto projekte. Samospráva totiž plánuje v záujme ďalšieho rozvoja cestovného ruchu štôlňu Felix v blízkej budúcnosti sprístupniť a všetky ostatné šachty a štôlne na území obce minimálne označiť aj s krátkou textovou anotáciou.
Štiavnické Bane majú v súčasnosti okolo 800 obyvateľov. V minulosti však práve táto obec bola centrom banskoštiavnického baníctva. Banské diela na území obce, ktoré predtým ústili na povrch, postupne splynuli s terénom a zanikli.