BAGDAD, TEL AVIV. Bagdad je nepochybne bezpečnejší ako pred rokmi. Podľa Iračanov až tak, že by do metropoly mohli začať prúdiť turisti. A nielen tam. Irak má čo ponúknuť: na jeho území je Babylon, Ninive, Ur a ďalšie skvosty staroveku.
Hostiteľ s kalašnikovom
Mnohé z nich sú však v oblastiach, kde vás namiesto turistického sprievodcu privíta člen odboja so samopalom alebo nejaká zabudnutá bomba. A tam, kde je aj ako tak bezpečne, nefungujú hotely, ubytovne či ďalšie služby. Navyše mnohé pamiatky po páde Saddama vyrabovali a nikto ich neudržiava.
Napriek irackému presvedčeniu, že už dozrel čas na turistiku a masívnu reklamnú kampaň na jej podporu, väčšina odborníkov krúti hlavou. Do Iraku možno prídu nejakí dobrodruhovia, ale určite nie väčšinoví dovolenkári. Veľa krajín stále odrádza občanov od ciest do Iraku.
Dobrodruhovia bez peňazí
„Ja som v koncoch,“ povedal agentúre AP Fadil Abbas, ktorý predáva suveníry neďaleko ruín Babylonu. Občas sa mu podarí niečo predať. Zväčša však ide o mladých ľudí, čo idú za dobrodružstvom, a tí mu za tovar nemôžu ponúknuť veľa. Do Iraku napriek tomu prichádza stále viac návštevníkov. Ide zväčša o šiitských pútnikov, čo navštevujú posvätné miesta.
To však nie sú praví turisti. Tých by mohol nalákať päťhviezdičkový hotel, ktorý majú postaviť v Bagdade. Stomiliónová americká investícia má ponúknuť ten najvyšší štandard.