Všetko sa začína okolo 20. júna. Vtedy totiž vo Švédsku slávia letný slnovrat - Midsommar, čo znamená stred leta. A zatiaľčo na Slovensku si ho pripomína len pár astronómov, vo Švédsku je veľkou oslavou všetkých ľudí a štátnym sviatkom.
Midsommar
Štokholmčania sa už deň pred ním pobalia a odcestujú na svoje chaty a letné domy na vidieku, v lesoch či na pobreží mora. Spravia si šalát z nových švédskych zemiakov, k nemu nakladané slede a kus lososa. Každá dedina si postaví máj aj keď je už jún (skôr nemôžu, mohol by im ho zaviať sneh), upletú si venčeky z margarétok, nevädzí a vlčích makov, tancujú a spievajú: o žabách a medveďoch, o slnku a lete. A o láske, ktorá určite príde, keď si dáte sedem kvietkov pod vankúš.
Tancujú skoro všetci, najviac deti a ich rodičia a trošku dokonca aj ich pätnásťroční súrodenci. Len najstaršie babičky a dedkovia sledujú oslavy letného slnovratu v priamom prenose hlavného švédskeho tv kanálu SVT a spokojne prikyvujú.
Napriek tomu, že sú Švédi veľmi moderní, k tradíciám sa vracajú radi, a napríklad oslavy letného slnovratu sa od stredoveku takmer nezmenili. Deti sa pesničky učia v škôlkach a školách, spievajú ich na koncoročných besiedkach. Školský rok sa tu končí už v polovici júna. To aby deti stihli užiť všetky dary krátkeho severského leta.
Vlese a pri vode
Les tvorí 60 percent Švédska a Švédsko je deväťkrát také ako Slovensko. Preto ukryť sa v nich nie je žiaden kumšt. Vlastne je to záľuba mnohých Švédov. Veľa z nich zostáva na chatách niekoľko týždňov. Často na úplnej samote, len losy im nakúkajú do okien. Niekedy tam majú len minikuchynku, poschodovú posteľ pre svoje tri až štyri deti a stolček. Z neho vždy vytiahnu ošúchanú krabicu so spoločenskými hrami a stokrát prečítané časopisy.
Celé dni sa túlajú horou, dievčatká si na steblá navliekajú lesné jahody a čučoriedky, rodičia zbierajú dubáky, kuriatka a brusnice.
Niektoré chaty sú väčšie, ale skoro všetky sa veľmi podobajú - sú červené s bielym lemovaním. Červené sú kvôli hrdzi, ktorá tvorí základný pigment náteru. Je lacný a vraj drevo na dlho ochráni.
Nie vždy bolo Švédsko bohatou krajinou, zato železa i medi tu bol dostatok. Dnes už je červený náter skôr tradíciou a dotvára imidž švédskeho vidieka. Kto nemá vlastnú chatku, môže si za pár švédskych korún nejakú prenajať, ponuka v katalógoch a na internete je veľká. Aj krajina je veľká. Preto človeka po príchode na miesto omráči pohľad na chatkovú osadu s koncentráciou sto chatiek na dvesto štvorcových metroch. Zdá sa však, že Švédom to neprekáža. Družne grilujú.
VyľudnenýŠtokholm
Na Midsommar sa Štokholm vyľudní. Ostanú len mladí ľudia, ktorí v predstihu obsadia všetky podniky v meste (na Midsommar sa pije do rána). Teda všetky otvorené podniky, pretože pochopte, že mnohí majitelia oslavujú Midsommar, a preto musia zatvoriť. Rovnako aj obchodníci.
Aspoň si však môžete vychutnať pokojné popoludnie v niektorom z parkov. Tvoria až tretinu mesta (ďalšiu tretinu tvoria jazerá a more, zvyšok pevnina a ostrovy). A kým mesto nezaplnia turisti, môžete sa vybrať na večernú prechádzku po najkrajšej štokholmskej promenáde Strandvägen. Opisuje pozvoľnú krivku popri mori a tak sa chodcom otvára stále nový pohľad na ligotavú hladinu so štíhlymi plachetnicami, výletnými loďami, starými bárkami i naleštenými jachtami. Vidieť z nej Va-sa múzeum s obrovskou stredovekou loďou vo svojich útrobách, ostrovčeky, kráľovský palác. A komu nohy dobre slúžia dôjde popri mori až k slávnej teh-ličkovej štokholmskej radnici s troma zlatými korunkami na veži.
Leto na ostrovoch
Na Strandvägene sú reštaurácie na vode, kde v lete človek ťažko nájde voľné miesto, ale aj jeden z najväčších štokholmských osobných prístavov. Začiatkom leta tam domáci už ráno čakajú v rade. Majú so sebou ležadlá, detektívky, letničky v prepravkách, deti so sieťkami na ryby poskakujúce okolo, teda všetko, čo budú počas prázdnin potrebovať vo svojom letnom dome na niektorom z ostrovov v okolí Štokholmu. Len štokholmské archipelágo tvorí 24-tisíc ostrovov.
Švédi tam cestujú pravidelnými lodnými linkami.Turisti sa teraz počas sezóny k domácim pridávajú, na niektorých ostrovoch sa dá prenajať chatka či hostel, sú tam malebné kaviarničky s výhľadom na more.
Na mnohé ostrovy sa však dá dostať len vlastnou loďou. Švédi mávajú lode i kapitánske skúšky a tak sa po mori môžu vybrať pozdraviť aj rodinu v Helsinkách. Na niektoré ostrovy Baltského mora je vstup obmedzený, aby tam mohli pokojne kvitnúť kvety a žiť vtáci. Aj tie obývané sú však divoké, ľahko sa na nich zatúlate. Kľukatý chodníček vás potom z voňavého borovicového lesa vyvedie na pláž, o ktorej nik nevie. Pieskovú, lemovanú hladkými červenými bralami. Švédi však nie sú nároční a kúpanie si užijú aj na biednych štokholmských plážach. S výskotom naskáču do 17-stupňového mora a potom sa vyhrievajú na skalách.
Svetlo
Okolo slnovratu sú dni najdlhšie. V Štokholme slnko ešte aj o polnoci žiari spod severného horizontu a nedovolí oblohe stmavnúť. Už o tretej ráno je znova biely deň.Aj keď turisti neváhajú cestovať tisíc kilometrov na sever za polárny kruh, aby videli ako slnko niekoľko týždňov nezapadá, väčšina Švédov sa pri pohľade na nočnú oblohu zatvári asi ako keď Popradčanom ukážete Tatry. Večer sa ani neunúvajú zatiahnuť závesy, spávajú pri svetle.
Švédsko je obrovská krajina. More je šíre, lesy rozľahlé a hlboké, ostrovy ošľahané vetrom a dažďom. Človek sa pri tom môže zľaknúť, aký je maličký. Švédi túto skutočnosť prijímajú bez znepokojenia. Keď im v lete zasvieti slnko, vďačne mu nastavia tvár.
Autor: Silvia Čaňová