Tisícky hektárov v rôznych častiach Ruska sú pripravené na to, aby v nich investori postavili objekty potrebné pre cestovný ruch. Na vybraných územiach s ústretovým ekonomickým režimom sú už pripravené master plány. Prípravu územia zaplatil štát.
Stavať sa dá všetko, čo súvisí
s rekreáciou, turistikou či ozdravujúcimi pobytmi - relaxačné či športové komplexy, akvaparky, súkromné prístavy, trasy pre lyžiarov či obchodné centrá. Pravidlá pre investorov povoľujú aj výstavbu bývania.
Milión turistov denne
Domáci turistický ruch narastá o desať až pätnásť percent každý rok, pričom rozvoj infraštruktúry takému tempu zjavne nestačí. "Vytvorenie osobitných ekonomických zón dovolí v rýchlom čase zabezpečiť komfortné podmienky pre dovolenky Rusov," tvrdí expertka pre vonkajšie vzťahy Federálnej agentúry pre riadenie osobitných ekonomických zón Anna Alexandrovna Klekovkina. Jedným z cieľov na slovenské pomery gigantického projektu je zmierniť odliv ruských turistov, ktorí sa chodia rekreovať za hranice federácie a zároveň privábiť zahraničných rekreantov do Ruska.
A, samozrejme, zväčšiť podiel turistického sektoru na hospodárstve krajiny.
Nové turisticko-rekreačné zóny sú naplánované tak, aby každý deň prijali viac ako milión ľudí. Sľubujú vytvorenie 23-tisíc nových pracovných miest. Ich prevádzka nemalými čiastkami prispeje do federálneho, ale aj regionálnych rozpočtov.
Šťastná sedmička
Rozvojové rekreačné zóny sú jednou z častí z celkovej schémy podpory osobitných ekonomických zón. Okrem nich veľké Rusko s pomocou kapitálu súkromných firiem buduje aj priemyselné či technologicko-inovatívne zóny.
O tom, ktoré časti krajiny zaradia do osobitného režimu, federálna vláda rozhodla začiatkom uplynulého roka na základe konkurzu ministerstva ekonomického rozvoja a agentúry pre riadenie osobitných ekonomických zón. Z 28 podaných prihlášok napokon štatút vládou podporovaných rozvojových zón získalo sedem, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach federácie - v Kaliningradskom, Krasnodarskom a Stavropolskom kraji a v južnej časti Sibíri v Altajskej republike, v Altajskom kraji, v Irkutskej oblasti a v Buriatskej republike. Posledné dva regióny spája jazero Bajkal, ktoré si Rusi nedávno zvolili za jeden zo siedmich divov Ruska. Podľa Deloitte Corporate Finance táto časť krajiny za ostatných päť rokov zaznamenáva stabilný rast záujmu turistov, o ktorom sa predpokladá, že počas najbližších desiatich rokov neklesne pod pätnásť percent ročne.
Silné lákadlá
Naplnenie projektov a teda úspech celej myšlienky bude podľa Klekovkinovej závisieť od toho, ako sa bude dariť zladiť mechanizmus štátneho a súkromného partnerstva. Na účet štátu, federálnych subjektov a samosprávy sa postaví infraštruktúra vrátane dopravy. Investori zaplatia výstavbu objektov, pričom to, čo smú a nesmú v zónach budovať, určujú štátom stanovené pravidlá.
Investorom sa okrem iného núkajú daňové výhody - prvých päť rokov nebudú platiť daň z pôdy a vlastníctva, ďalšie úľavy (až 20 percent) získajú na dani z príjmu. Podmienkou účasti firiem je, aby sa zaregistrovali v mieste zóny. Ďalšie zvýhodnenia ich čakajú napríklad pri kúpe či prenájme pozemkov. Tie sa približujú k sume, ktorá sa rovná sadzbe dane z pozemkov vyrubenej za dvadsať rokov. Výška niektorých úľav je diferencovaná podľa výšky investície (hraničnými sú investície dvadsať, tridsať a päťdesiat miliónov eur).
Pomerne mladý projekt rekreačných rozvojových zón zatiaľ nemá žiadnych investorov. Tých vládna agentúra začala aktívne vyhľadávať až tohto roku po tom, čo na začiatku roka pripravili základnú koncepciu, ktorou sa bude výstavba zóny riadiť. Stavať by sa malo až na budúci rok, prvé objekty by mohli turistov uvítať v roku 2012.
Na Kaukaze, kde vyvierajú minerálne vody naďaleko Pjatigorska má na 850 hektároch vyrásť ozdravno - rekreačné centrum Grand Spa Yutsa. Toto miesto už v súčasnosti navštevuje 160-tisíc turistov ročne. Nové prevádzky majú zachovať balneologický charakter, ktorý doplnia nové formy wellness služieb.
Hornatá oblasť Altaja má vhodné podmienky pre turistiku, lyžovanie, vodné športy, jazdu na koňoch i ozdravné procedúry. Na brehoch rieky Katuň ruská vláda podporuje vznik dvoch rekreačných centier, jedno na 855 a druhé na 3320 hektároch pôdy.