Quebec 7. júla (TASR) - Kultúrne pamiatky na Mauríciu, v Saudskej Arábii, Číne a Iráne pribudli cez víkend na prestížny zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru o tom rozhodla na svojom prebiehajúcom 32. zasadaní Výboru pre svetové dedičstvo v kanadskom meste Quebec.
Prvým z trojice nováčikov na zozname je vrch Le Morne na ostrove Maurícius, ktorý sa stal v 18. a na začiatku 19. storočia útočiskom pre otrokov na úteku. Utečenci sa skrývali v hustých lesoch a ťažko prístupnom teréne. Hora Le Morne sa podľa UNESCO stala symbolom boja otrokov za slobodu a má aj vzťah k oblastiam, odkiaľ pochádzali - z Afriky, Madagaskaru, Indie a juhovýchodnej Ázie.
Saudská Arábia sa ocitla na zozname prvýkrát. UNESCO doň zapísala archeologické nálezisko al-Hidžr, známe aj ako nabatejská Hegra. Ide o najväčšie zakonzervované mesto vybudované Nabatejcami južne od jordánskej Petry. Nachádza sa tam 111 dobre zachovaných hrobiek z obdobia od 1. storočia pred n. l. po 1. storočie n. l., ako aj 50 nápisov z prednabatejského obdobia a niekoľko jaskynných nápisov.
Nabatejci boli väčšinou nomádi. Živili sa obchodovaním alebo ako sprievodcovia karaván po púšťach. Základným bohatstvom Nabatejcov bol približne od 16. storočia pred n. l. až do 1. storočia n. l. monopolný obchod s korením, ktoré pochádzalo z Indie a Ďalekého východu.
Na zozname UNESCO sa odteraz nachádza aj komplex 46 podzemných domov v čínskej provincii Fu-ťian z 12.-20. storočia, v ktorých mohli vďaka postupnému rozširovaniu a prepájaniu bývať stovky ľudí. Novou položkou sú aj tri arménske kláštory na severovýchode Iránu, ktoré sú príkladom univerzálnosti arménskych architektonických a dekoratívnych tradícií.
O zápis na zoznam svetového kultúrneho dedičstva sa tento rok uchádza 41 projektov. Medzi týmito projektmi mal byť aj pevnostný systém Komárno Komárom, ale maďarská aj slovenská strana návrh ešte pred rokovaním komisie UNESCO stiahli.