Tureckým hotelom pomáha vládna stratégia. Ruským hotelierom nahráva dobrý daňový systém a ceny ropy. Bratislava má boom za sebou.
Dušan Uhrin
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BRATISLAVA. Bratislavské hotely nedosiahli v obsadenosti a výnosoch za izbu od januára do apríla 2008 ani európsky priemer. Tvrdí to štúdia poradenskej firmy pre podnikanie Deloitte, ktorá tento prieskum robí vo vybraných európskych mestách pravidelne.
Hotely v našom hlavnom meste boli podľa prieskumu obsadené na 57,1 percenta, pričom celoeurópsky priemer je 62,7 percenta. Hotelom v Bratislave navyše klesla aj výnosnosť na izbu o 1,7 percenta. Priemerná cena sa pohybovala okolo 111 eur za izbu.
Laický názor je podľa prezidentky Bratislavskej hotelovej asociácie Michaely Grančičovej taký, že hotely v hlavnom meste sú 100-percentne obsadené a majú vysoké zisky. „Nie je to tak. Realitou je, že vyťaženosť a priemerné účtované ceny, a teda aj výnos z izby klesajú,“ povedala. Podľa nej však tiež záleží na hoteli a tým šikovnejším sa darí viac. Za všeobecným poklesom vidí Grančičová napríklad to, že boom, ktorý nastal po našom vstupe do únie, keď sem prichádzali veľké firmy, sa skončil. „Firmy už teraz nepotrebujú naše služby v takej miere.“ Práve pre náš vstup do únie však podľa nej nastal veľký nárast ubytovacej kapacity.
Podobná situácia je podľa prezidenta Zväzu hotelov a reštaurácií Jozefa Bendžalu napríklad v Prahe. Tam obrovská konkurencia podľa neho stlačila cenu za izbu v priemere na 60 eur. „Teraz sa tam izby v päťhviezdičkových hoteloch predávajú aj za ceny trojhviezdičkových.“ Dodal však, že v Prahe je 29 päťhviezdičkových a 108 štvorhviezdičkových hotelov. „V Bratislave ešte poriadny päťhviezdičkový hotel nemáme,“ povedal Bendžala.
Hoci podľa firmy Deloitte analýza ukázala všeobecnú stagnáciu výkonov hotelov, existuje aj tu niekoľko úspechov. Naďalej sa darí hotelom v Rusku. Najväčší nárast, a to o 35,9 percenta, zaznamenali výnosy na izbu v Petrohrade. Vysoký rast mala aj Moskva. „Pozoruhodná výkonnosť hotelov, lákavá štruktúra daní a silné hospodárstvo podporované vysokými cenami ropy vytvárajú priestor na rast zahraničných investícií v Rusku,“ tvrdí správa Deloitte. Podľa nej sa pripravuje výstavba 6184 nových izieb v Moskve a 2711 v Petrohrade.
Vysoký rast dosiahli aj hotely v tureckých mestách Ankara a Istanbul. Turecká vláda podporuje rozvoj hotelierstva a nedávno vypracovala dlhodobú stratégiu turizmu. „Cieľom je, aby sa krajina stala jednou z piatich najnavštevovanejších destinácií sveta a aby do roku 2023 prijala najvyšší počet turistov a dosiahla najvyššie príjmy z turizmu,“ uvádza analýza.
Úspešne v prieskume dopadli aj izraelský Tel Aviv a Jeruzalem či tradične Paríž a Londýn. Naopak medzi mestá, ktoré znižovali výkonnosť hotelov, sa okrem Bratislavy zaradili napríklad Tallinn, Dublin, Rím či Reykjavík.