Bratislava 22. júna (ČTK) - Časť ľudí sa ani tento rok nevyhla tomu, že za liečbu v zahraničí platila v hotovosti. Nemali totiž vybavený európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP), prípadne sa nepoistili v komerčnej poisťovni.
Vyplynulo to z vyjadrení zdravotných poisťovní, ktoré ČTK oslovila. Niekedy si pritom najmä za prevoz zraneného zahraniční zdravotníci účtujú aj státisíce korún.
"Náklady môžu byť vysoké, hlavne ak ide o hospitalizáciu. Jedna poistenka na mieste hradila približne 44.000 korún," priblížila jeden z prípadov Andrea Devánová zo zdravotnej poisťovne Dôvera. V ďalšom prípade platil poistenec vo Švajčiarsku v hotovosti viac ako 30.500 korún, dodala.
Poisťovňa Apollo zase zaznamenala autonehodu, po ktorej bol nevyhnutný letecký transport a celkové náklady na liečbu môžu dosiahnuť 800.000 až 900.000 korún, upozornila hovorkyňa poisťovne Radoslava Miklášová.
Vo vážnych prípadoch, napríklad po ťažkom úraze, však pacienti často nemusia platiť priamo na mieste, upokojujú poisťovne. "Nemocnica môže požiadať o zaslanie náhradného certifikátu k EPZP, čo aj robia," poznamenala hovorkyňa najväčšej zdravotnej poisťovne, Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Petra Balážová.
Ani európsky preukaz zdravotného poistenia nie je zárukou toho, že časť nákladov za liečbu neponesie pacient. Aj v samotných štátoch EÚ totiž mnohé zákroky nie sú hradené z verejného poistenia v plnej miere.
"Vysoké sú napríklad doplatky zubných ošetrení. Jeden z našich poistencov napríklad uhradil asi 12.400 korún, ale poisťovňa mu preplatila len zhruba 7500 korún," poznamenala Devánová.
Za úrazy mimo únie poisťovne uhrádzajú zase sumy, ktoré sa za dané ošetrenie platí na Slovensku, uviedla už skôr Balážová. Vôbec sa podľa nej nepreplácajú náklady na prevoz do domovskej krajiny.
Poisťovne preto odporúčajú, aby sa ľudia pred cestou na dovolenku či pracovný pobyt do zahraničia poistili v komerčnej poisťovni. Pri krátkodobých pobytoch na niekoľko dní či týždňov sa za poistku zvyčajne platí niekoľko sto korún.
Ľudia by si taktiež mali zistiť, akými pravidlami sa zdravotníci riadia v krajine, kam chcú vycestovať. Napríklad vo Francúzsku sa za bežné ošetrenia najprv platí v hotovosti a potom si pacient s dokladom od lekára a EPZP uplatní náhradu za platbu v pobočke poisťovne podľa miesta pobytu, dodala Devánová.