Za meter štvorcový treba zaplatiť v niektorých prípadoch až osemnásťtisíc zlotých (vyše 160-tisíc korún). Za neveľkú parcelu zaplatia Poliaci z juhu milión. Preto sa čoraz väčšiemu záujmu tešia nehnuteľnosti na Slovensku.
Poľskí horali - a nielen tí - namiesto toho, aby si postavili dom v najmódnejšom zimnom poľskom stredisku Zakopanom sa radšej sťahujú na Slovensko. Ako tvrdí Zofia Pecuch, majiteľka zavedenej realitnej kancelárie Zofia reality v Zakopanom, rozhodujú hlavne atraktívnejšie ceny na Slovensku. Časť poľských kupcov investuje do domov i bytov z južnej strany Tatier a myslia pritom na svoj budúci dôchodok.
"Pre nehnuteľnosť na Slovensku sa rozhoduje každý desiaty zákazník," povedala Pecuch. O tom, že sa bude špecializovať na slovenský trh, sa rozhodla pred niekoľkými mesiacmi. Pre Poliakov je podľa nej rozhodujúce aj to, že na slovenskej strane Tatier je teplejšia klíma a krajší výhľad na hory. O nehnuteľnosti na Slovensku majú pre blízkosť regiónu k slovenským Tatrám pochopiteľne najväčší záujem občania Malopoľského vojvodstva, ktoré sa nachádza v juhovýchodnej časti Poľska. No nehnuteľnosti v Tatrách kupujú aj obyvatelia Varšavy.
Kupujú pozemky, domy aj penzióny
"Všetky nehnuteľnosti nie sú na Slovensku lacnejšie, než v Poľsku. Rozhoduje, samozrejme, atraktívna cena. Napríklad vo Veľkej Lomnici možno kúpiť nový byt, ktorý bude dokončený v roku 2010 za päť a pol až šesť a pol tisíca zlotých za meter štvorcový (49 a pol až 58 a pol tisíca korún). Rozdiely v cene sú samozrejme podmienené tým, na ktorú svetovú stranu je byt obrátený alebo, aký je výhľad," vysvetľuje majiteľka realitky v Zakopanom.
Poliaci majú záujem najmä o stavebné parcely, domy, objekty ako sú penzióny, ale aj byty. "Nedávno som mala zákazníka, ktorý hľadal na Slovensku len maličký bytík," hovorí. Jej zákazníci sa napríklad orientujú na Liptovský Mikuláš, Poprad a okolie, či Ždiar. "Mnohí z nich majú ku krajine za hranicami veľmi vrelý vzťah, chodievali na Slovensko na dovolenky, poznajú to tam a veľmi sa im tam páči," dodáva Pecuch.
Stačil web a advokát
Kúpa nehnuteľnosti v Tatrách sa Poliakom skutočne vyplatí. Potvrdzuje to aj majiteľka realitnej kancelárie EU property z Popradu Katarína Ondovčíková. Spoločnosť na trhu pôsobí dva roky a pre odbyt slovenských nehnuteľností u poľských občanov nemusela vydať ani halier na aktívny marketing. "Záujem je veľký od začiatku, odkedy sme začali v realitách podnikať," hovorí Ondovčíková. Poliaci reagovali na ponuku z webovej stránky, vítali, že spoločníkom vo firme je advokát. Čo do počtu Poliaci v tejto realitke predstavujú tretiu najpočetnejšiu skupinu klientov. Najviac záujemcov stále predstavujú Slováci a Česi.
Nároční klienti
"Poliaci patria k tým náročnejším klientom a sú zdatnými obchodníkmi," hodnotí Ondovčíková. Dávajú si záležať na znení zmluvy, každú časť z nej sa snažia prispôsobiť tak, aby im viac vyhovovala. Ak nakupujú väčšie objekty, dokonca aj administratívu, rýchlo si vedia zhodnotiť, čo je pre nich rentabilné.
K ďalším motívom veľkého záujmu okrem ceny a charakteru krajiny v slovenskej časti Tatier u Poliakov patrí aj to, že naša strana je viac "turistickejšia", teda nachádza sa tu väčšia ponuka služieb, atraktívne možnosti v podobe golfu, akvaparku a podobne. Skutočnosť, že je "kam ísť, keď prší" totiž zvyšuje potenciál kúpených rekreačných nehnuteľností, pri ktorých Poliaci rátajú aj s tým, že sa im zhodnotia v podobe ziskov z ich prenájmu.
Autor: Zuzana Kohútková - Varšava