SME

Zanskar – cestou bielej medi

Jednou z najkrajších a najpôvodnejších oblastí tibetského Ladákhu je údolie rieky Zanskar, v doslovnom preklade Krajina bielej medi. Zanskar leží na záveternej strane himalájskeho predelu a oproti centrálnemu Ladákhu je zapadnutý snehom až šesť mesiacov .

(Zdroj: David Trčka)

Jednou z najkrajších a najpôvodnejších oblastí tibetského Ladákhu je údolie rieky Zanskar, v doslovnom preklade Krajina bielej medi. Zanskar leží na záveternej strane himalájskeho predelu a oproti centrálnemu Ladákhu je zapadnutý snehom až šesť mesiacov v roku. Do starého budhistického kráľovstva sa dá dostať len cez päťtisícové horské sedlá. Ako východiskové miesto pre náš dvanásťdňový trek sme si vybrali dedinku Darcha, kam sme sa dostali autobusom z Manali v štáte Himáčalpradéš. Prístupová cesta pre miestne autobusy býva otvorená len do konca septembra.

Ak obľubujete adrenalínové zážitky, odporúčame cestu na streche autobusu odkiaľ budete mať nádherný výhľad na okolité hory.

Po prekročení sedla Rohtang Pass (3980 metrov) sa končia zalesnené kopce a bujná vegetácia. Krajina sa mení a ocitnete sa uprostred vyschnutých plání a holých skalnatých himalájskych šesťtisícoviek. Cestovať na streche však nie je ani bezpečné, ani legálne, ale pri preplnenosti miestnych autobusov vám málokedy zostáva iná možnosť.

Ak sa rozhodnete ísť na trek neskôr a cesta ešte nie je zapadnutá snehom, môžete si dohodnúť individuálnu dopravu džípmi. Platí pravidlo, že pokým kapacitu džípu vodič nenaplní aspoň dvojnásobným počtom turistov, ako povoľuje počet sedadiel, neštartuje.

Cesta s čajovňami

Po desiatich hodinách cesty horskými priesmykmi nás autobus vysadil v Darchi, kde sa dajú doplniť zásoby na cestu a posilniť sa teplým čajom.

Najvhodnejší čas na trek je od júla do augusta. Vtedy je cesta k sedlu Šingo La posiata čajovňami a stanmi a na každom kroku vám budú miestni sprievodcovia ponúkať svoje služby a poníkov na nosenie batožín.

My sme sa však na trek vybrali koncom sezóny, všetci turisti už boli dávno v Lehu a domáci čajovničky pozatvárali. Variant bez pomoci nosičov bol náročnejší, ale o to slobodnejší. Tých dvadsať kilogramov na chrbte spolu so stúpajúcou nadmorskou výškou nám, netrénovaným, dalo poriadne zabrať, ale neboli sme nútení každý večer hľadať vhodné a platené miesto na spanie pre celú výpravu.

V horách sme sa túlali úplne sami, z tichej meditácie nás občas prebrali skalky, ktoré nám divoké kozorožce zhadzovali priamo na hlavu.

Nevestu hľadajú v dokse

Po troch dňoch sme prekročili sedlo Šingo La (5090 m n. m.), najvyšší bod nášho treku. Hory sú tu nádherné, oveľa viac členité a farebné, sem-tam vykukujú aj kvety. Prichádzame do prvej usadlosti, v okolí sa pasú huňaté jaky a z kožených stanov vybehol malý strapatý chlapec a pýtal si cukrík. Dali sme mu vitamín C, skrútil tváričku do grimasy a odbehol. Ženy na nás z diaľky mávali a posunkami pozývali ďalej.

Neskôr sme sa dozvedeli, že v miestnej dokse slobodné dievčatá a ženy pasú jaky, vyrábajú vynikajúci jačí syr a jogurt. Každá rodina vyberie jednu zo svojich dcér, ktorá odchádza pracovať do doksy. Raz do roka si tam chodia mladí muži vyberať svoju budúcu ženu. Ak si ju žiadny mladík nevyberie, môže tam stráviť celý život.

Čas žatvy

Po pár hodinách sme prišli do Kargyaku (4180 m n. m.), najvyššie položenej dediny v Zanskare. Čas sa tu akoby zastavil. Na malých políčkach sme míňali kľačiace ženy, ktoré ručne vytrhávali jačmeň. Deti pomáhali alebo spali zabalené v malých kožených balíčkoch.

Na strechách bielych domčekov sa sušila tráva a naskladané drevo na zimu. Prišli sme v období žatvy. Všetci sa ponáhľali vytrhať jačmeň, aby ho po vysušení mohli dať pošliapať jakom. Takto vydupané zrná sa potom pražia a po zomletí vznikne tsampa, základná potravina Ladačanov. Používajú ju po celý rok - na placky, kašu alebo do polievok.

Už niekoľko storočí sa všetko, čo si inak sebestační obyvatelia v Zanskare nedokážu sami vyprodukovať, dováža cez horské priesmyky alebo po zamrznutej rieke. V zime, keď teploty poklesnú na mínus 30° Celzia, rieka Zanskar zamrzne a umožní dedinčanom uniknúť zo zasnežených domovov a vydať sa na cestu do Léhu. Tam si môžu doplniť zásoby potravín, nakúpiť stavebný materiál a všetko spolu dopraviť po rieke späť do dediny.

Česi tu pomáhajú

Kargyak nám pripravil aj prekvapenie. V dedine pôsobí české občianske združenie Surya, ktoré sa snaží o výstavbu ekologickej školy a vzdelávanie miestnych obyvateľov. Indická vláda začala aj s výstavbou cesty, ktorá povedie zo správneho centra Zanskaru Padumu do Darchy.

Pre domácich to znamená príchod mestskej kultúry, ktorá naruší stáročia fungujúci systém hospodárenia a spôsobu života Ladačanov. Jedným z cieľov dobrovoľníkov zo Surye je aj pripraviť miestnych obyvateľov na túto zmenu a predísť tak negatívnym dosahom príchodu vymožeností modernej doby.

Lastovičie hniezdo

Po štyroch dňoch náročného šliapania z Kargyaku sme dorazili do nádherného budhistického kláštora Phuktal. Stavba pripomína lastovičie hniezdo prilepené ku skale.

Celý kláštor je prepojený rôznymi chodbami a schodiskami. Pripomína tajomný labyrint. Mnísi boli veľmi priateľskí a za symbolický poplatok nás ubytovali v malej miestnosti priamo v kláštore. Dovolili nám zúčastniť sa aj na modlitbách a pohostili nás thukpou, tradičnou polievkou zahustenou tsampou. Jedlo sme zapíjali slaným čajom ochuteným jačím maslom, z ktorého sa nám dvíhal žalúdok. Každý mních mal svoje vlastné lastovičie hniezdo, život tu plynul medzi školou, modlitbami, jedlom, občasnou prácou a hrou.

V deň nášho príchodu sa v kláštore maľovalo, mnísi striekali bielu farbu všade naokolo a mali z toho veľkú zábavu. Nevynechali ani solárne panely, ktoré tento rok venovala indická vláda do každej domácnosti v Ladaku.

V nedeľu našu predstavu o živote v stredoveku narušilo spoločné premietanie na terase kláštora, kde 50 mníchov rôzneho veku natlačených pri obrazovke sledovalo čínsky bojový film.

Pohostenie v hoteli

Po odchode z kláštora sme sa znova vydali na cestu. Táborili sme na plážičke pri rieke. Noci tam boli chladné a veterné. Zásoby čínskych polievok sa pomaly míňali, žili sme na hrozienkach a orieškoch.

V dedinke Ichar nás záchránil malý chlapec, hlasno volal: "Hotel, hotel." Cez bludisko chodieb ladackého domčeka sme sa ocitli v presklenej kuchyni. Otecko nelenil a hneď pre nás vystrojil hostinu. Pochutili sme si na čerstvých plackách, ovčom jogurte a sladkom čaji.

Pri rozlúčke sa chlapec rozplakal, pretože mu otec nedal sľúbenú províziu zo sumy, ktorú sme zaplatili. Pridali sme pár rupií navyše a chlapec nám ešte ukázal, ako sa tu hrá kriket, indický národný šport.

Prenocovali sme za dedinou v blízkosti čhörtenu v tvare šachového pešiaka, čo je tibetský ekvivalent indickej stúpy. Mesiac, ktorý hore kolíše slnko, symbolizuje jednotu protikladov a jedinečnosť bytia vo vesmíre. Modlitebné vlajočky sa pohupovali vo vetre a šeptali mantru.

Autor: Lucia Šuplatová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 18 357
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 936
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 958
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 462
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 431
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 944
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 392
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 656
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 459
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 838
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 379
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 346
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu