Vysoké Tatry 3. júna (TASR) - Automatický systém monitorovania návštevníkov budú využívať v Tatranskom národnom parku (TANAP) ako vôbec prvom z chránených území na Slovensku.
Systém otestovali počas uplynulého víkendu na turistickom chodníku v úseku od rázcestia nad Žabím potokom na Rysy v Mengusovskej doline. Napriek sezónnej uzávere (platí do polovice júna) vstúpilo do doliny v sobotu 31. mája 97 návštevníkov a v nedeľu 1. júna 49. Na porovnanie v letných mesiacoch prejde úsekom denne viac ako 460 návštevníkov.
V národnom parku sledujú návštevnosť vysokohorského prostredia v letnej sezóne najmenej počas jedného dňa od roku 1992. Na základe manuálneho monitoringu sa odhaduje, že slovenskú časť Tatier navštívia ročne asi tri milióny turistov. Presnejšie údaje však doposiaľ chýbali, keďže absentoval kontinuálny celoročný monitoring.
"Aby sme zlepšili informovanosť o návštevnosti v národnom parku, jeho ročnej a dennej dynamike vrátane environmentálnych aspektov a porovnania viacerých území, zavádzame automatický monitorovací systém," informoval dnes Juraj Švajda z Výskumného ústavu vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity v Tatranskej Javorine. Systém zakúpili americkí partneri z národného parku Rocky Mountain. Funguje na princípe pyroelektrického senzoru. Šošovka citlivá na emitovanie infračerveného žiarenia ľudského tela zaznamená pohyb v dvoch smeroch na chodníku a údaje uloží do loggeru. Kedykoľvek ich možno stiahnuť do vreckového počítača.
Prínos systému je predovšetkým v každodennom plánovaní a manažmente národného parku. Umožní napríklad zistiť reálnu záťaž územia v konkrétnom čase, jej vplyv na faunu a flóru. Dôležitý je aj aspekt cezhraničnej spolupráce. "Prístroj môžeme použiť spoločne s poľskými kolegami na monitoring zaťaženia nových cezhraničných turistických chodníkov po otvorení schengenského priestoru. Slúžiť bude aj na vzdelávanie a výchovu budúcich strážcov prírody, ktorí študujú v Tatranskej Javorine," konštatoval Juraj Švajda. Dodal, že napriek finančnej náročnosti, prístroj stojí asi 70.000 Sk (2307 eur), uvažuje sa v budúcnosti so zahustením monitorovacej siete.