Jednou z najchutnejších esencií turistiky je objavovanie nových destinácií, skutočností, fenoménov. Objavenie holandského vidieka považujem za akúsi pridanú hodnotu cestovania. V Holandsku som si počas jednej z návštev zrazu intenzívne uvedomil, aký je tamojší vidiek zaujímavý a príťažlivý.
Cestovanie sa často až príliš koncentruje na metropoly a veľké mestá. Čiastočne je to pochopiteľné, lebo veľké letiská, železničné a autobusové stanice či významné múzeá logicky nemôžu byť na lesných samotách, ale rovnako pochopiteľné sú aj veľkomestské hendikepy: špina, smog, neuróza, kriminalita, dopravné obmedzenia, orientačné problémy. Všetko, čo ľudí z miest vyháňa.
Prvé očarenie
Holandsko sa od ostatných krajín výrazne odlišuje, a to aj od bezprostredných susedov. Ak do Holandska idete autom, napriek takmer neexistujúcej hranici zaregistrujete pomerne ostrý strih: Pozor, už sa skončilo Belgicko či Nemecko, začína sa Holandsko.
Tá krajina akoby mala záhradníka. Každý kúsok pôdy je využitý a napriek všetkým pochybnostiam, že čo už môže byť pekné na nekonečnej rovine, je tá holandská placka báječná. Som síce mestský typ človeka, ale v súčasnosti, keď drvivá väčšina kultúry degradovala na trápne kolaborovanie s neuveriteľnou prázdnotou, si musíte niekde chrániť duševné zdravie a zvyšky ilúzií. Aj v Holandsku sa preto, keď sa to len dá, odporúča vypadnúť z mesta na vidiek.
Tieto vidiecke výlety sú skutočne mimoriadne krásne a ozdravné. Pretože hneď po opustení Ringu A 10 - amsterdamského dopravného okruhu sa, tiež ostrým strihom, sa začína perfektné vidiecke predstavenie: Cesty sú takmer bez výnimky lemované cyklotrasami, kam len oko dovidí, pasie sa dobytok, kone a ovce, pasienky sú doslova rozparcelované hustou sieťou kanálov. Farmy, dedinky a mestečká sú vzorne integrované do okolitej prírody. Všetkého je tak akurát, iba veterných mlynov by mohlo byť pokojne viac.
Čistá harmónia
Vlastne som ešte v Holandsku ani nezažil neupravenú či nebodaj škaredú dedinu. Vzťah ľudí ku všadeprítomnej vode, ktorá je tam až osudovým elementom, neprehliadnuteľná upravenosť každého priestoru a priestranstva vrátane verejného, čistota, neuveriteľné predzáhradky a zaťaženosť na vystavovanie obľúbených predmetov na okennom parapete. Okná sú čisté vždy.
Mimochodom, roky sa neviem vyrovnať s holandským spôsobom bývania za nezastretými oknami. Neviem to pochopiť ani cez deň, keď sa o akú-takú ochranu súkromia postarajú aspoň reflexy na okennom skle, ale predovšetkým v noci, keď sa interiéry domácností menia dobrovoľne na akési obrovské akváriá. Domáci tam žijú akoby pod kontrolou verejnosti.
K pocitu harmónie a správnemu vzťahu k prírode a okoliu nepochybne prispievajú aj početní cyklisti. Z nášho pohľadu by sa slovo početní dalo nahradiť výrazom premnožení. Bicykel a bicyklovanie sa tam už od nepamäti považujú za absolútne prirodzenú súčasť dopravy aj života. Bicykel má, obrazne povedané a aj v skutočnosti, vždy prednosť pred autom.
A prečo má takú príťažlivosť práve holandský vidiek? Lebo ho vygenerovala história, nevznikol na objednávku, z roztopaše či trucu. Cítiť tam vývoj, kontinuitu aj pokoru.
Tráva, zeleň a kvety
Holandsko je takmer úplne odlesnené, takže okrem umelo vysadených plôch stromov a vetrolamových pásov dominujú otvorenej krajine vlastne iba fascinujúcou sieťou kanálov rozbrázdené trávnaté pasienky a nízka zeleň.
Kríky a živé ploty neuveriteľných tvarov a kvality sa starajú aj symbolické vymedzovanie pozemkov a záhrad. V niektorých osadách si mohutnými živými plotmi obyvatelia zabezpečujú aj prašnú a zvukovú izoláciu od príliš blízko vedúcej cesty.
Kvety, napriek všeobecne rozšírenej povesti Holandska ako kvetinovej veľmoci, sú v exteriéroch skôr iba skromným dekoratívnym doplnkom. O to výraznejšie sa presadzujú v bytových interiéroch - v neobyčajne širokom zastúpení od živých po sušené.
Ak však chcete zažiť niečo skutočne výnimočné, navštívte Holandsko na jar, v období od konca marca do polovice mája. Nielenže môžete každoročne navštíviť pravdepodobne najkrajšiu tulipánovú záhradu sveta Keukenhof, alebo si niekde počkať na takzvané Kvetinové korzo, ktorým je vlastne sprievod dvadsiatich kamiónov vezúcich najrozmanitejšie výjavy zhotovené z kvetinových hlavičiek, ale môžete sa prejsť aj tulipánovými poliami.
Na viacerých novovzniknutých poldroch - územiach, ktoré boli kedysi morským dnom - boli založené farmy na pestovanie tulipánov a hyacintov. Na niektorých miestach sa teda v jarnom období mení Holandsko na surrealistické farebné a voňajúce koberce. Niektoré dedinky sú nimi doslova obkľúčené. Ale nielen vtedy sa mi zdá holandský vidiek najkrajší na svete.
kam v Holandsku
Holandský vidiek je približne rovnako krásny na celom území, ak však chcete zažiť koncentrovanú nádheru, navštívte trojicu Edam - Volendam - Marken. Od Amsterdamu ich delí iba 15 kilometrov, sú od seba na dohľad a každé z nich má zároveň spojitosť s jazerom Ijsselmeer - niekdajším morským zálivom.
V prípade, že sa vyberiete na občerstvenie do pubu, vyvarujte sa zazvonenia na lodnom zvone, ktorý tam býva častou súčasťou baru. Ak zazvoníte, automaticky platíte rundu celému pubu.
Rešpektujte semafory a hlavne neprechádzajte na poslednú chvíľu. Mnohé z nich avizujú zdvihnutie či otočenie mosta. Sú aktivované loďami prostredníctvom fotobunky, a tak sa občas stane, že hlavne cudzinci namočia svoje autá, alebo nechápu, prečo zrazu začalo stúpanie a prečo sa tak prudko stupňuje.
Tulipány a kvety vôbec sú špeciálne v Holandsku témou na hrubé knihy, minimálne na samostatný článok dobudúcna. Ale ak chcete zažiť čaro najkrajšej jarnej záhrady sveta, tak tohtoročný Keukenhof bude v termíne 20. 3. - 18. 5. Vstupné 13,5 eura. A jeho areál je takisto na vidieku.
(fm)
FOTO - AUTOR
![]() |
FOTO |
FOTO |
FOTO |
Autor: František Michlík