BRATISLAVA. Cestovať k moru by ľudia starší ako 70 rokov nemali v typických letných mesiacoch, ako je júl a august. „Vekovú hranicu netreba brať úplne presne,“ vysvetľuje lekár Ladislav Pásztor. Dôležitejšie ako sa vystríhať letných vysokých teplôt, je vystríhať sa extrémnych teplotných zmien v neobvyklom čase. Cestovať z prostredia, kde je telo zvyknuté na dvadsať stupňov a pri mori organizmus vystaviť štyridsaťstupňovým teplotám, môže byť nebezpečné.
Radšej do hôr
Pre ľudí, ktorí majú ťažšie formy ischemickej choroby srdca, majú vysoký krvný tlak alebo cukrovku, odporúčanie necestovať v letných mesiacoch na dovolenku rozhodne platí. „Telo týchto pacientov zadržiava vodu a keď v extrémne teplom a suchom prostredí začnú piť viacej, záťaž môže byť pri nestabilnom prostredí neznesiteľná,“ hovorí lekár.
Takýmto pacientom odporúča Tatry alebo hory, kde teplotné rozdiely sú štandardné, okolo desať- až pätnásťstupňové. V horách je dostatok kyslíka a vlhké prostredie.
Autobusom alebo letieť
Pri moderných a dobre vybavených lietadlách pre organizmus priemerný let trvajúci dve až tri hodiny nie je záťažou takmer pre nikoho. No podľa Pásztora sa aj na ten treba pripraviť. „Napríklad si dať acylpyrín, aby sa nezrážala krv a opakovane vstávať, aby sa krv zo žíl dolných končatín rozprúdila,“ odporúča.
Dlhé, päť- alebo šesťhodinové jazdy autobusom sú oveľa záťažovejšie. Problémom aj klimatizovaných autobusov je, že držia telo vo vynútenej polohe. U bežného zdravého človeka sa stačí po asi dvoch hodinách poprechádzať. Ľudia, ktorí majú pre poškodenie srdcovej alebo obličkovej činnosti sklon k opuchom, môžu mať problémy oveľa skôr, pretože je tam nebezpečenstvo vzniku krvných zrazenín. Po hodine je dobré začať robiť jednoduché pohyby – akoby sa človek snažil stavať na špičky, aby napínal lýtkové svalstvo, pričom sa krv zo žíl dolných končatín vytlačí, a narovnať končatiny.
Lieky na alergiu nemusia byť na predpis
Lekárska prehliadka pred dovolenkou nie je nevyhnutnosťou. Ľudia, ktorí užívajú lieky dlhodobo, by nemali mať problém preniesť si so sebou dostatočné množstvo liekov, aké potrebujú pre vlastnú potrebu na celú dobu dovolenky bez špeciálneho povolenia. Každý by si mal do zahraničia pribaliť bežné lieky proti horúčke, bežnej bolesti svalov, niečo proti hnačke a žalúdočným problémom. „Maximálne aktuálne sú dnes alergické prejavy, ale už aj bez lekárskeho predpisu sa dajú dostať masti aj lieky proti alergii v baleniach po siedmich či ôsmich tabletkách, na ktoré nepotrebujete predpis,“ informuje Pásztor.
Pozor na vodu
Egypt a niektoré ďalšie krajiny sú pre našinca nebezpečné v tom, že tam ani pitná voda pre Európanov pitná nie je. Obsahuje baktérie, na ktoré nie sme zvyknutí. Dá sa tomu vyhnúť jedine tak, že dovolenkár vôbec nebude piť vodu z vodovodu, ale ani z fľaše, ktorú už čašník položí pred neho otvorenú na stôl. Mal by ju otvárať priamo pred zákazníkom, ktorý si ju objednal. Ochutnávka miestnej špeciality pečenej mimo hotelovej reštaurácie môže pokaziť celú dovolenku.
Čomu sa vyhnúť
Cestovaniu k moru v júli a auguste, ak
máte viac ako 70 rokov,
cukrovku, chorobu srdca alebo vysoký krvný tlak.
Cestovaniu autobusom, ak máte sklon k opuchom pre problémy so srdcom alebo obličkami.
(odporúčania praktického lekára)