SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Jachta ponúka dobrodružstvo i romantiku

Nautický turizmus alebo jachtárska turistika je pomerne rýchlo sa rozvíjajúcou formou. Jej názov pochádza z gréckeho slova naus, ktoré znamená loď.

Nautický turizmus alebo jachtárska turistika je pomerne rýchlo sa rozvíjajúcou formou. Jej názov pochádza z gréckeho slova naus, ktoré znamená loď.

Ak ste prívržencom vylihovania na pláži, jachta zrejme nebude zodpovedať vašim predstavám.

Mnohí, ktorí si však už dovolenku na jachte vyskúšali, plánujú rok čo rok plavbu na ďalšie miesta, ostrovy a zátoky, ktoré vďaka lodi môžu navštíviť.

Silnejšia motivácia ako návšteva odľahlého ostrovčeka, kam vám žiadna cestovná kancelária nezorganizuje výlet, ktorý nemá žiadne spojenie so svetom a ktorý celé dni nenavštívi žiadny turista, asi nejestvuje.

Práve jachtárstvo ponúka možnosť kúpania, potápania či rybárčenia v nedotknutej prírode neosídlených ostrovov.

Chorvátske pobrežie sa môže popýšiť až 1185 ostrovmi, z ktorých len 66 je obývaných. Tie ostatné čakajú na objavenie a od pobrežia nie sú veľmi vzdialené.

Prenájom

Nie každý, kto zatúži po každoročne strávenej dovolenke na jachte či plachetnici, má vlastnú loď. Hoci sa jachtárstvo kedysi považovalo za šport pre boháčov, v súčasnosti sa mu môže venovať ktokoľvek. Loď si môže prenajať.

Prenájom - charter - sprostredkuje agentúra či turistická kancelária, buď na Slovensku, alebo priamo na Jadrane. Ponuka motorových lodí či plachetníc na prenájom je rozsiahla a veľkosť lode závisí od počtu ľudí.

Plavba je vhodná pre celé rodiny, skupiny priateľov, firmy či jednotlivých klientov. V každom prípade je výhodnejšie plánovať tento spôsob dovolenky s dobrými známymi.

Ak chce ísť na plavbu človek sám, prípadne len dvaja či traja, agentúry môžu zložiť skupinu z rovnakých záujemcov.

Na takéto plavby sa zväčša prihlasujú aktívni, športovo založení ľudia, ktorí si dokážu vychutnať bohatý program, prípadne si plavbu obohatia aj o činnosti, o ktoré má skupina najväčší záujem. Môžu to byť rôzne aktivity na mori, ako kúpanie, vodné športy, rybárčenie, potápanie, ale aj záujem o návštevu historických centier miest na pobreží.

Smer plavby

Najčastejší spôsob plavby je z maríny do maríny - z východiskového bodu do cieľa. V prípade okružných plavieb je tento bod zároveň cieľovým, ale plavbu možno plánovať aj pozdĺž pobrežia tak, že sa posádka nevráti do prístavu, odkiaľ vyštartovala. Tento spôsob je výhodnejší, ak chce posádka vidieť väčšiu časť pobrežia, ale náklady za prenájom lode budú zrejme vyššie. Firma totiž musí loď dopraviť späť do materského prístavu.

Menší počet jachtárov si zvolí nocovanie s ukotvením mimo marín a približne rovnako nízky počet organizuje plavbu z prístavu do okolia, takzvané hviezdicové výjazdy, odkiaľ sa z denných výletov znova vracajú do prístavu.

S kapitánom aj bez

Loď si môžete prenajať s posádkou, prípadne len s kapitánom či lodným kuchárom, ktorý sa postará aj o kulinárske zážitky.

V prípade, že ide o vašu prvú dovolenku na jachte, je vhodné vypracovať si plán, vybrať typ lode, prístav, z ktorého plánujete vyplávať, termín, cieľ, čo by ste chceli vidieť, a tiež čomu sa chcete počas plavby venovať.

Ak sa neviete rozhodnúť, opäť vám môže pomôcť agentúra.

Jachtárska sezóna na Jadrane je podstatne dlhšia než v letoviskách, preto na výber termínu bude viac možností. Mnohí križujú Jadranské more od apríla až do októbra, keď je more ešte teplé a pokojné.

Kam sa vydať

Najpríťažlivejšia časť pobrežia s početnými ostrovmi, ostrovčekmi, nepokazenými rušnými letoviskami je oblasť Severodalmátskych ostrovov, predovšetkým zadarský a šibenický archipelág.

Lahôdkou môže byť návšteva národného parku Kornati, ale tu si treba dať pozor na zvláštne pravidlá, ktoré nutné je vzhľadom na jeho štatút národného parku rešpektovať a dodržiavať (potrebné je povolenie na plavbu, vstupenky i povolenia na všetky činnosti).

Medzi najobľúbenejšie lokality patrí aj oblasť strednej Dalmácie Hvar, Pakleni ostrovy a ostrovy južnej Dalmácie Vis, Bi-ševo, Lastovo, Korčula či Pelje-šac, národný park Mljet, Elafitské ostrovy.

Ochrana životného prostredia

S rozvojom jachtárskej turistiky sa do popredia dostáva aj potreba a nutnosť ochrany životného prostredia.

Svedkom tejto snahy sú mnohé Plave zastave v preklade Modré zástavy. Tieto prestížne medzinárodné ocenenia symbolizujú zachované, bezpečné a čisté okolie. Ich udeľovanie vždy sprevádza masívna reklama, pretože miesta s modrými zástavami sú veľmi navštevované a vyhľadávané práve pre svoju čistotu.

Pre milovníkov mora, ktorí zatúžia vidieť mnohotvárnu prírodu spoza sťažňov, je chorvátske pobrežie krajinou snov.

Netreba však zabudnúť, že čarokrásnu prírodu treba objavovať opatrne. Dôležité je nepodceňovať zradný vietor, predovšetkým bóru, pred ktorým sú bezpečným útočiskom jachtárske prístavy.

Na cenu vplýva veľkosť lode aj služby

V prípade, že sa loď prenajíma bez posádky alebo len s kapitánom, zabezpečuje si všetky služby na lodi nájomca a pasažieri. Starajú sa o upratovanie, nákup potravín aj varenie.

Vtedy zaplatíte poplatok za prenájom lode, podľa zmluvy v ňom môžu, ale aj nemusia byť zahrnuté poplatky za pohonné látky, potraviny, zásoby a ďalšie služby a poplatky za maríny a kotvenie počas plavby.

Nájomca lode podpisuje zmluvu o prenájme plavidla, v ktorej sa dohodne aj výška kaucie, ktorú prenajímateľ dostane späť v plnej výške, ak loď vráti nepoškodenú, v dohodnutom čase, na dohodnutom mieste, v stave, v akom bola prenajatá.

Ak si prenajmete loď s kapitánom, z kaucie sa vám v prípade poškodenia neodráta nič, ak ho zavinil kapitán nedbanlivosťou či nesprávnym zaobchádzaním.

Kauciu môžete zaplatiť v hotovosti, šekom alebo kreditnou kartou. Loď je poistená proti poškodeniu i strate a má uzavreté povinné zákonné poistenie zod­povednosti voči tretím osobám. Posádka sa pred cestou musí dať poistiť.

V prípade, že plánujete činnosti, na ktoré potrebujete povolenie a za ktoré sa platí, napríklad potápanie, lov rýb, návšteva národného parku, vybavte si povolenia pri prenájme lode.

Ceny za služby v jednotlivých marínach sa odlišujú a závisia od viacerých faktorov, ako sú veľkosť lode a služby, ktoré posádka využíva.

V cene je použitie sanitárneho zariadenia a spŕch, spotreba vody a elektrickej energie.

Okrem toho možno využívať i platené služby, napríklad službu technického servisu, ktorý zabezpečuje opravu lodí, obchody s potrebami pre jachtárov, stravovacie zariadenia, denné apartmány, zdravotné služby, lekárne, informačné služby, telefón, fax, internet či čerpacie stanice.

Počítať musíte aj s pobytovou taxou (boravišna pristojba), ktorá sa platí za osobu a deň v letoviskách a na palubách lodí spolu s poplatkom za prístav.

Treba dodať, že prístavy sú na chorvátskom pobreží rovnomerne rozmiestnené a dávajú jachtárom pocit istoty, bezpečia a ochrany. Takmer všetky sú v prevádzke celoročne a okrem nautických služieb poskytujú aj služby administratívne (pohraničná polícia, kapitanát, colnica, lodný úrad).

(pj)
Informácie pre jachtárov

Združenie jachtárskej turistiky Chorvátska sa sformovalo ako odborné združenie, ktoré zahŕňa štyri podskupiny: Združenie chorvátskych jachtárskych prístavov, Združenie prenajímateľov plavidiel Chorvátska (charter), Združenie potápačskej turistiky a Združenie jachtingu a plavby motorovými plachetnicami. www.hgk.hr

Ministerstvo turizmu Chorvátska www.mint.hr

Ministerstvo mora, dopravy a infraštruktúry Chorvátska www.mmpi.hr.

Ministerstvo mora, cestovného ruchu, dopravy a rozvoja. www.mmtpr.hr

Jachtárstvo v Chorvátsku

V súčasnosti je v celom Chorvátsku jachtárom k dispozícii 56 marín a 39 prístavov s celkovou kapacitou 16-tisíc vyväzovacích bójí v mori a 5200 na pevnine. V mnohých marínach sa vytvárajú poradovníky lodí čakajúcich na uvoľnenie trvalého miesta na kotvenie, v niektorých čaká aj 50 lodí.

Nautický turizmus predstavuje desať percent z celkového zisku z turistického ruchu v krajine. Vlani bol počet plavidiel v tranzite o štyri percentá vyšší než v predchádzajúcom roku. Len za prvých osem mesiacov roku 2007 sa v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2003 počet prenocovaní v jachtárskych prístavoch zvýšil o 93 percent.

Vlani sa v Chorvátsku konalo viac než 240 regát, prestížnych športových podujatí, predovšetkým v časti strednej Dalmácie. Regaty sa pre mnohých stali životným štýlom, čo v Chorvátsku podporilo vznik firiem na stavbu malých lodí a ich servis, organizovanie jachtárskych veľtrhov, predaj lodného a iného vybavenia, ale tiež záujem o povolanie kapitánov či lodných kuchárov.

Najčastejšie organizované sú okružné plavby, ktorých sa od januára do septembra 2007 uskutočnilo skoro 500, väčšina z nich bola uskutočnená v Dubrovnícko-neretvianskej župe.

Nautický turizmus

V cudzojazyčnej literatúre sa nautický turizmus stotožňuje s pojmom marine tourism, a predstavuje aktivity súvisiace s plavbou alebo aktivity pri mori.

Nautický turizmus však môžete pestovať aj na rie­kach či jazerách.

Marine tourism zasa zahŕňa aj aktivity turistov na pláži alebo na pobreží, ktoré obyčajne nemajú súvis s plavbou.

Používajú sa aj pojmy yachting či sailing tourism alebo leisure boatin.

Rôznorodosť pri definovaní pojmu nautický turizmus potvrdzuje, že neexistuje jeho jednoznačná definícia. Niektorí do tohto druhu turizmu počítajú aj plavbu výletnými loďami či malými člnmi.

Zákon o turistickej činnosti v Chorvátsku ho definuje: Nautický turizmus je plavba a pobyt turistov na plavebných objektoch a v prístavoch nautického turizmu zameraných na oddych a rekreá­ciu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

 1. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 2. Prišli na to, že odpad je cenný
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 2. Prišli na to, že odpad je cenný
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 5. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
 6. Príďte ochutnať ocenené destiláty
 7. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 8. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
 1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 800
 2. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 10 397
 3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 8 558
 4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 626
 5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 217
 6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 153
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 622
 8. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
 2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
 6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
 7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 62 161
 2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 519
 3. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 18 737
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 12 472
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 150
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 8 149
 7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 230
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 013
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu