SME
Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Autom do Chorvátska aj tento rok rýchlejšie

Vidinou jednoduchšieho prejazdu Maďarskom sme opäť po roku a v rovnakom čase vyskúšali obľúbený ťah cez Šahy, Budapešťa Nagykaniszu do Záhrebua Dubrovníka. Cestou späť plánujeme Rakúsko, najmä pre novú diaľnicu Záhreb – slovinský Maribor.

Auto patrí k Chorvátsku najmä pre tých, ktorí si chcú na pobreží Jadranu užívať slobodu a veľa vidieť. Cesta je opäť o niečo rýchlejšia.Auto patrí k Chorvátsku najmä pre tých, ktorí si chcú na pobreží Jadranu užívať slobodu a veľa vidieť. Cesta je opäť o niečo rýchlejšia. (Zdroj: AUTOR)

Zvláštna rozlúčka čaká našinca na hraničnom priechode Šahy, kde zmenáreň funguje iba cez deň, Slovnaft ponúka palivo za najvyššie možné ceny a kľúč od toalety si treba pýtať od obsluhy čerpacej stanice. Na to, že niektorí motoristi budú mať v Šahách dve hodiny cesty za sebou a potrebujú prvú prestávku, ich príjemné prekvapenia nečakajú. Snáď iba to, že cez hranicu prejdú bez kontroly.

Radšej v noci

K spôsobom plánovania cesty a času štartu iba niekoľko poznatkov – z vlastných skúseností a z reálnej dovolenky s päťčlennou rodinou odporúčame jednoznačne nočnú jazdu so spiacimi deťmi a v inom dni než v piatok a sobotu. Maďarskú diaľničnú známku si v Šahách nekúpite a v Maďarsku budete na tento úkon potrebovať hotovosť vo forintoch alebo platobnú kartu. Eurá ešte neakceptujú. Zo Šiah vyrážame o 8.30 h a navzdory odporúčaniam ideme vyskúšať cestu počas dňa.

Cez Budapešť

Medzi hranicami a Budapešťou nové štvorprúdovky nepribudli, ale premávka je aj počas dňa pokojná.

V prvej etape cesty môžu byť nebezpečné líšky a kuny, ktoré milujú riskantné nočné a ranné korzo na ceste. Na dopravné značenie smerom do Budapešti nedáme dopustiť. Kým nebude hotový celý prstenec okolo mesta, treba si odtrpieť prechod mestom. Tentoraz skomplikovaný rekonštrukciou jednej z ulíc.

Pretože krajné pravé priebežné pruhy sa zvyknú zrazu zmeniť na odbočovacie, odporúčame pri jazde hlavným ťahom mesta používať stredný pruh. Oplatí sa. Dopravné značenie smeruje tranzit na diaľnicu M7 cez mesto a potom časť obchvatu M0, teda dlhšiu a komplikovanejšiu cestu. My sme vyskúšali skratku cez mesto priamo na začiatok M7 tak, ako to kalkuluje internetový navigátor na stránke www.viami­chelin.com a ako nám radí náš spolujazdec Drago Stojakovič s cestovnej kancelárie Maestral Travel.

„Teraz je Hungária Körút v rekonštrukcii, tak poď rovno. Odbočíš na ďalšej veľkej križovatke pri športovej hale a potom prejdeš popri najväčšom nákupnom centre,“ hovorí Drago. Na ulici Kerepesi stačí ísť stále a dosť dlho rovno cez Rákócziho a Kossuthovu ulicu na most Erzsébet, kde sa chytíte zrozumiteľného značenia na diaľnicu M7.

Diaľničné poplatky

Na prvom diaľničnom čerpadle (Shell) sme kúpili maďarskú diaľničnú známku, presnejšie zaplatili za používanie diaľnic. Známky sú zrušené a používateľ pri pokladnici nadiktuje evidenčné číslo auta, podpíše ústrižok a zaplatí. Obsluha nahodí do systému číslo auta, ktoré treba vizuálne odsúhlasiť na displeji, aby nedošlo k omylu. Keby kamery na diaľnici zle prečítali značku a pošlú za vami hliadku, budete mať so sebou pokladničný blok a špeciálny lístok, ktorý slúži namiesto známky. Štvordňovú známku kúpite za 1530 forintov (201 Sk) a desaťdňovú za 2250 forintov (300 Sk).

Pustá diaľnica

Po dvesto kilometroch zo Šiah už neschádzame k Zamárdi a Balatonu, ale upaľujeme po novej krásnej diaľnici ďalej. K jej kompletnému dokončeniu chýba asi tridsaťkilometrový a výborne značený úsek, ktorý prejdete rýchlo a bez problémov.

Nám však chýbali na diaľnici odpočívadlá, čerpacie stanice a dobré krčmy, kde by sa dalo najesť. Napokon sme jednu našli asi pätnásť kilometrov pred Nagykanizsou. Volá sa Berényi Fogadó, ponúka výbornú kuchyňu a priestor na oddych s deťmi. Je to presne na krátkom úseku bez diaľnice. Stáť v maďarskej pustatine pre útoky hmyzu neodporúčame.

Chorvátsko

Ďalšia cesta po prázdnych chorvátskych diaľnicach ubieha veľmi rýchlo cez Záhreb a mimoúrovňovú križovatku diaľnic Bosiljevo 2. Na dobre označenom obchvate Záhrebu nebude problém prejsť spoločným smerom na Split a Rijeku.

Monotónnou jazdou znudený vodič smerujúci do Dalmácie, prípadne južnejšie, musí správ­ne prejsť spomínanou križovatkou diaľnic za Karlovacom. Na výber sú dva hlavné smery – Rijeka a Split.

Za chorvátske diaľnice možno platiť aj eurom podľa prepočtu na účtenke. Výdavok však dostanete v kunách. Pred prvou cestou autom do Chorvátska by mali vodiči vedieť, že sa platí po prejdení diaľničného úseku, takže pri vstupe na diaľnicu si treba vyzdvihnúť lístok a pri výstupe odovzdať pri kase.

Prvý úsek z Goričanu do Sv. Heleny stojí 36 kún a druhý dlhý úsek Záhreb – Brela (Šestanovac) vyjde pre osobné auto 171 kún.

Nový úsek Dugopolje – Šestanovac skrátil cestu na Makarsku riviéru a do Dubrovníka o hodinu a pol. Pomohlo tiež rozšírenie cesty z konca diaľnice do Brely. Pri poslednom platidle v Šestanovaci odporúčame pozorne sledovať tabule, pretože výjazd je riešený provizórne.

Otvorenie diaľnice do Ploče sa odkladá aj napriek tomu, že prvá časť diaľnice je hotová. Prekážkou otvorenia sú problémy s pozemkami v záverečnej časti diaľnice. Strategicky dôležitejšie je plánované prepojenie mostom na Pelješac a dokončenie plného profilu tunelov Mala Kapela a Sveti Rok. Na budúci rok sa teda máme na čo tešiť.

Cestou do Dubrovníka nás zdržala obchádzka rekonštrukcie mosta na rieke Neretve, ktorá sa čoskoro skončí. Po odpočítaní dvojhodinovej obchádzky sme celú trasu do Dubrovníka zvládli za necelých jedenásť hodín čistej jazdy. S prestávkami to trvá trinásť hodín.

Stravovanie v Chorvátsku stačí opísať jedným dychom. Ceny sa v princípe nemenili a nie vždy je podstatne drahšia reštaurácia na brehu mora. V romantických uličkách je to o desať aj dvadsať percent lacnejšie. Kalamáre či krevety nepokazia nikde, ale najlepšie mušle sme jedli iba na Vire a v Čiernej Hore.

Z Dubrovníka do Bratislavy

Cestou dole sme vyskúšali časovku na Makarsku a do Dubrovníka, z ktorého štartujeme späť domov o jednej popoludní. Neskorý obed plánujeme v Baške Vode, v známej reštaurácii pri ceste. Odtiaľ máme pred sebou necelých dvadsať kilometrov na diaľnicu.

Ďalších štyristo kilometrov do Záhrebu prebieha podľa známeho scenára s občasnými zastávkami na kávu a dotankovanie paliva.

S prímorskou krajinou sa definitívne lúčime pohľadom na usmiatu tváričku špeciálnej tabule, oznamujúcej spustenie tunela Sveti Rok v plnom profile už v roku 2009. O ôsmej večer vchádzame do Záhrebu na platidlo Lučko. Prejsť v lete 415 kilometrov za takýto čas je zrejme trochu nereálne, teda v piatok a sobotu.

Na výjazde zo Záhrebu štyri kilometre od platidla ešte stále opravujú most a premávka rýchlostnej komunikácie je vovedená do dvoch pruhov. Podľa tabule je slovinský Maribor vzdialený od Záhrebu 102 kilometrov. Prekážkou v ceste môže byť iba nesprávne odbočenie na križovatke, nachádzajúcej sa päť kilometrov za Záhrebom. Potom už stačí ísť rovno a využiť celú diaľnicu, aj s novými úsekmi, až na hranice so Slovinskom.

Kde sú nové diaľnice?

Inšpirovaný informáciami o novej diaľnici v Slovinsku a brutálne vysokých poplatkoch, ktoré tam mali byť, márne hľadáme výjazd z hranice na štvorprúdovú cestu. Zatiaľ vedie do Mariboru stará cesta a nevedno, ako to bude v lete. Situácia však môže byť iba jednoduchšia. Napokon, pár desiatok kilometrov sa dá vydržať.

Po bezproblémovom prejazde Mariboru sledujeme smer na Šetilj a Rakúsko, čo je po spoplatnenej štvorprúdovej autoceste bezproblémové. Slovinci chcú za jej pätnásťkilometrový úsek 0,75 eura. Zvyšné eurá treba už iba na rakúsku diaľničnú známku a palivo.

Pre zaujímavosť – vzdialenosť medzi Záhrebom a rakúskymi hranicami je 125 kilometrov. Na záverečný finiš cez Rakúsko do Bratislavy alebo jazdu v opačnom smere si treba nechať tri a pol až štyri hodiny. Cesta z Rakúska do Bratislavy je potom viac ako jednoduchá a vďaka novému obchvatu Viedne aj rýchlejšia. Trasu z Dubrovnika do Bratislavy dlhú 1012 kilometrov možno za ideálnych podmienok zvládnuť za štrnásť hodín.

Ďalšie užitočné informácie si môžete stiahnuť v pdf prílohe Od Záhrebu k moru - kde zastaviť a odychnuť (8 Mb)

Na niektorých nových čerpacích staniciach zažívame kultúrny šok. Skoro ako na našej diaľnici D1 pri Triblavine.

Absenciu odpočívadiel a reštauračných možností pozdĺž maďarskej diaľnice M7 zachránilo centrum Beréniy Fogadó s.

Na tento pohľad čakajú netrpezlivo nielen deti, ale aj dospelí. V porovnaní s minulosťou sa nad Brelou objavíte podstatne skôr.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Trápia Vás bolesti a únava? Máme skvelé riešenie k vám domov
 2. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny. Adepti sú jasní
 3. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 4. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 7. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Cenami prenájmov hýbe vysoký dopyt, ponuka klesla o viac ako 40%
 2. Futbal v meste: Poznáme 16 najlepších tímov!
 3. Trápia Vás bolesti a únava? Máme skvelé riešenie k vám domov
 4. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 6. Prešovský Fragaria Cup oslavuje 20 rokov
 7. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 8. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 29 229
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 10 203
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 141
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 998
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 919
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 307
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 978
 8. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 1 414
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 2. Irena Šimuneková: Na návšteve u susedov - Strážnice a okolie časť 1.
 3. Robert Drál: Mt. Kilimanjaro - BASE Camp
 4. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste
 5. Iveta Bakitová: Veľká Noc v Španielsku - dnes neplánovane o Salvadore Dalím
 6. Iveta Bakitová: Tarragona a ešte pár cestovateľských tipov na Costa Dorada v Španielsku
 7. Aleš Tvrdý: Juhoafrická Republika a jej poklad
 8. Lubo Repka: Cartagena – karibská časť Kolumbie
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 10 280
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 355
 3. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 926
 4. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 864
 5. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 3 999
 6. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 3 671
 7. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 3 618
 8. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 3 147
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťZatvoriť reklamu