Na dovolenku je vhodná v podstate celoročne. V pohorí Gorského kotaru sú viaceré lyžiarske strediská, v lete zasa ponúka horskú turistiku.
Pobrežie je známe po celej Európe vďaka už spomínanej Opatijskej riviére a rovnako zaujímavú históriu má aj tá Crikvenická.
V posledných rokoch sa tu rozvíjajú mimo letnej sezóny najmä wellnes a zdravotná turistika.
Opatija je zasa známa aj ako kongresová destinácia.
Ostrovy ponúkajú útočisko najmä jachtárom, potápačom, podvodným rybárom a milovníkom samoty.
Kempingová oblať
Kvarner patrí ku kempingovým rajom. Je ich tu okolo päťdesiat. Väčšina z nich sa nachádza v zalesnených oblastiach. Kempy tak sú priamo pri mori a tieň zabezpečujú či už borovice, alebo listnaté sromy. Často nechýbajú figovníky, z ktorých si môžete rovno odtrhnúť čerstvé ovocie.
Kvalita kempov stúpa. Keď sme v polovici 90. rokov prišli na ostrov Krk, prešli sme viacero kempov, než sme našli jeden, ktorý nám akotak vyhovoval.
O desať rokov neskôr sme si nevedeli vybrať. V každom tiekla teplá voda nonstop, sociálne zariadenia boli všetky murované, v každom bol obchod, internet, rôzne ihriská, kurty, kuchynky.
Ubytovanie v domácnostiach
Na súkromí sa môžete ubytovať v takmer 12tisíc domácnostiach. Nakoniec, Kvarner bol zvyčajne prvou zastávkou pre turistov na ceste k moru.
Dnes si môžete objednať ubytovanie cez internet, ale neodmysliteľné babičky sediace na stoličkách s tabuľkou Zimmer frei našťastie nevymizli.
Prírodný park
V pohorí Gorski Kotar leží prírodný park Risnjak. Viac ako dve tretiny parku sú v najvyššom ochrannom pásme. Vstupné do parku je 30 kuna (5 eur) pre dospelých a 15 kuna (2,5 eura) pre deti do 18 rokov. Deti do 7 rokov majú vstup zadarmo.
V parku môžete okrem peších túr podniknúť aj vysokohorskú cyklistiku, môžete ísť na rybačku, pozorovať zvieratá. Nudiť sa tu nebudú ani jaskyniari.
Cyklotrasy
Celý Kvarner je priam prešpikovaný cyklotrasami a nové pribúdajú každý rok.
Len na ostrove Krk je ich takmer 130 kilometrov a spájajú všetky miestne zaujímavosti.
Existujúce aj novo budované turistickocyklistické chodníky sú spojené do tzv. Ostrovnej transverzály. Sú vyznačené a zakreslené na mapách s GPS.
Chodníky vedú popri pobreží s pieskovými plážami do zálivu Soline, kde sa môžete natrieť liečivým bahnom. Vo vnútrozemí neobchádzajú historické a kultúrne pamiatky, archeologické lokality, jaskyne a sklané previsy.
Rovnako kvalitné cyklotrasy nájdete aj na ostatných ostrovoch ako Cres, Lošinj, Rab, v okolí Opatije, Rijeky, Crikvenice a v pohorí Gorski Kotar.
Jelenje má sprievodcu
V informačnom stredisku sa môžete podpísať do originálnej drevenej knihy návštev.
Dedinka Jelenje nie je práve vychytenou turistickou destináciou, ale snaží sa turistov pritiahnuť.
Minulý rok vydala prvého turistického sprievodcu po okolí, v ktorom sú dopodrobna opísané a vyznačené miestne pozoruhodnosti. Vydali ho v štyroch jazykoch – v chorvátčine, angličtine, nemčine a taliančine.
Sprievodca odporúča neobísť starý mlyn v Martinovom sele a kováčsku dielňu. V zrekonštruovanom mlyne je zároveň turistické informačné stredisko.
Okrem klasických turistických a cyklistických chodníkov, ponúka miestny jazdecký klub aj vychádzky na koni.
Chutný Lovran
Dedinka Lovran leží neďaleko Opatije. Vo svojej ponuke využíva všetko, čo dopestuje.
Lovran síce počas sezóny žije najmä klasickými letnými aktivitami, program však pre svojich návštevníkov zabezpečuje počas celého roka.
Keďže jeho okolie má úrodnú pôdu, akcie sa týkajú najmä žalúdka.
Hneď na jar to sú Dni špargle, z ktorej vám ponúknu viacero pochúťok. Na ne nadväzujú Dni čerešní a nedomysliteľné koláče, peny či pálenky.
Na jeseň sa už 35. raz uskutočnia Dni gaštanov a ponuka je opäť neodolateľná. Pečené gaštany, jedlá, pochúťky, gaštanový med alebo medovina.
Rok zakončia v decembri Dni čokolády. Tie sa organizujú vo všetkých hoteloch a reštauráciách.
Osorský kostol ukrýva poklady
Mestečko na ostrove Cres možno poznajú viac prívrženci klasickej hudby.
Už viac než 30 rokov sa v katedrále a na hlavnom námestí konajú Osorské hudobné večery.
Ak však na Cres alebo na neďaleký Lošinj prídete na dovolenku, očarí vás aj svojou stredovekou architektúrou.
Starému centru dominuje Kostol sv. Márie z roku 1498. Trojloďová renesančná katedrála schováva vzácne oltáre a obrazy, zlaté a strieborné kalichy, kríže a rôzne liturgické potreby, iluminované kódexy z 15. storočia a vzácnu drevenú gotickú sochu z 15. storočia.
Zvonicu postavil známy miestny majster z ostrova Krk Jakov z Galetu.
Kostolov tu je však viac – za návštevu stoja Kostoly sv. Marka a sv. Kataríny. Za mestečkom na kopci je Kostol sv. Lovru, pod Osorščicou Kostolík sv. Petra a na polosrove Supatonski Kostol sv. Platóna. Neďaleko sa náchadzajú aj zrúcaniny františkánskeho kláštora z 15. storočia.
Kedysi bol jeden ostrov
Osor bolo kedysi najvýznamnejším mestom na ostrove. Viedla tadiaľ Jantárová cesta, zastavovali sa tu lode z celého Stredomoria.
Vtedy bol ešte Cres a Lošinj jeden ostrov. Až počas rímskeho obdobia tu vykopali kanál, ktorý ostrov rozdelil. Dnes oba spája most.
Lošinj sa v súčasnosti hrdí tým, že jeho južná časť má najviac slnečných dní v rok v Chorvátsku.
Na Crese sa nachádza Vransko jazero, ktoré leží nad úrovňou mora.
Plavba na plti po jazere Lokvar
Po rokoch by sa malo po jazere dať opäť plaviť na plti.
Plavba plťou, ktorá bola lákadlom v oblasti Lokvarského jazera v 70. a 80. rokoch, by sa vohla obnoviť.
Jazero vzniklo výstavbou priehrady v roku 1954 zaplavením dediny Lujzijana. Neskôr na podporu cestovného ruchu miestni postavili plte, na ktorých prevážali turistov po celom jazere.
V deväťdesiatych rokoch však záujem o túto atrakciu opadol. V súčasnosti chcú domáci obohatiť turistickú ponuku aj o plť. V pláne ju mali sprevádzkovať už minulý rok, ale nepodarilo sa, a tak by splavovanie Lokvarského jazera malo byť aktuálne túto sezónu.
Plť by mala byť zhotovená zo 48 pospájaných sudov, na ktorých je postavená drevená konštrukcia. Na nej budú popri zábradlí drevené lavice pre 40 ľudí.
Plť sa bude plaviť po historickej ceste Lujzijana, ktorú prerušila výstavba priehrady.
V dedinke Lokve nájdete aj jedinečné múzem žiab, ktorých v tejto oblasti žijú desiatky druhov.
Podujatia
Opatija: Liburnija Jazz Festival – júl
Novi Vinodolski: Ružica Vinodola – 8. – 16. 8.
Rab: Rabska fjera, stredoveké trhy – júl
Rijeka: Rijecké letné noci – júl a august
Vrbnik: Dni vína ostrova Krk – posledný augustový víkend
Kvarner na webe
www.kvarner.hr
www.krk.hr
www.tzlokve.hr
www.tzpunat.hr
www.jelenje.hr
www.tzlovran.hr
www.tzgcrikvenice.hr
www.tzlokve.hr
www.risnjak.hr
www.jelenje.hr
Autor: jač