SME

Po stopách Afroditinho kultu

Cyprus je po Sicílii a Sardínii tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Hoci ho slovenskí turisti zatiaľ príliš neobjavili, má všetko, na čo si len náročný dovolenkár spomenie: pestrú históriu a kultúru, rôznorodú prírodu, kilometre udržiavaných .

Pafos patrí k najpôvabnejším mestám Cypru. Bol centrom Afroditinho kultu a hlavným mestom ostrova.Pafos patrí k najpôvabnejším mestám Cypru. Bol centrom Afroditinho kultu a hlavným mestom ostrova. (Zdroj: Barbora Škovierová a Danica Janiaková)

Cyprus je po Sicílii a Sardínii tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Hoci ho slovenskí turisti zatiaľ príliš neobjavili, má všetko, na čo si len náročný dovolenkár spomenie: pestrú históriu a kultúru, rôznorodú prírodu, kilometre udržiavaných pláží, skvelú kuchyňu, priateľských obyvateľov. Podľa legendy sa práve tu z morskej peny zrodila grécka bohyňa lásky a krásy Afrodita. Obrázky Afrodity uvidíte všade - na fľašiach s vínom, známkach, príveskoch a tričkách. Jej meno si do názvu pridávajú hotely a najrôznejšie firmy. A tak sme sa po stopách Afrodity rozhodli vydať - veď bohyne, ako je známe, si vyberajú tie najkrajšie miesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Afrodita sa podľa bájí vynorila z mora neďaleko Pafosu na úchvatnom mieste na južnom pobreží zvanom Petra tou Romiou. Legendy o jej pôvode sa rozchádzajú; jedna verzia tvrdí, že bola dcérou boha nebies Urána, proti ktorému sa vzbúril syn a odsekol mu genitálie. Tie spadli do mora práve na pobreží Cypru a z oplodnenej morskej peny povstala krásna a vášnivá Afrodita.

Tí, čo túžia po večnej kráse, by vraj mali trikrát oboplávať menšiu skalu pri jej rodisku - miestni však varujú, že práve tu sú nebezpečné spodné prúdy. Na kamenistej pláži pri skalách Petra tou Romiou sa tmolia ľudia a hľadajú kamienky v tvare srdca. Nebuďte prekvapení, keď na konároch okolitých stromov uvidíte povievať priviazané vreckovky - aj takto môžete naznačiť, že sa na Cyprus chcete vrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

Pafos - bohaté dedičstvo minulosti

Prístavný Pafos patrí k najpôvabnejším mestám Cypru. Bol centrom Afroditinho kultu a v helenistickom a rímskom období i hlavným mestom ostrova.

Celý archeologický park v Pafose patrí do svetového dedičstva UNESCO. Pestré príbehy z minulosti by mohli rozprávať predovšetkým farebné mozaikové dlážky so scénami z gréckej mytológie, ktoré pokrývali podlahy rímskych víl, a "hrobky kráľov" - cintorín, ktorý sa používal od 4. storočia pred Kristom do 3. storočia nášho letopočtu. Súčasťou rozsiahleho komplexu na pôde jedného z najvyhľadávanejších letovísk je i rímsky odeón (kryté divadlo), svätyňa boha lekárstva Asklepia (našlo sa tu množstvo antických lekárskych, chirurgických i gynekologických nástrojov - v súčasnosti sú vystavené v Archeologickom múzeu v Pafose) a ruiny francúzskej pevnosti so 40 stĺpmi Saranta Kolonnes.

SkryťVypnúť reklamu

Mestečko priťahuje veľkým výberom tovaru na širokej pobrežnej promenáde, čulým ruchom v prístave a príjemnými tavernami s rybími špecialitami čo by kameňom dohodil od historických pamiatok.

Sladké pokušenie loukoumia

Neďaleko Pafosu leží dedinka Geroskipou (v preklade Posvätné záhrady). Počas pohanských jarných slávností Afrodity sa kvetmi vyzdobení pútnici práve z tohto miesta vydávali po posvätnej, asi 16 kilometrov dlhej pobrežnej ceste do Afroditinej svätyne v Palea Pafose, kde na účastníkov procesie čakal program plný súťaží, hier, poézie a hudby. Táto tradícia prežila dodnes ako jarný kvetinový festival Anthistiria.

Múrmi obohnané záhrady boli kedysi plné kvetov a stromov, v tieni ktorých sa odohrávali rituálne orgie na počesť bohyne. Dnes je Geroskipou preslávené najmä vďaka sladkému želé loukoumia. Už viac ako sto rokov ho z čisto z prírodných surovín vyrába miestna rodinná firma Aphrodite Delights. Recept je, pochopiteľne, tajný, vieme len, že sa štyri hodiny spolu varia základné suroviny: voda, cukor, kukuričný škrob, mleté mandle a oriešky, citrón, ružová voda a rôzne príchute, od čokoládovej, pomarančovej, banánovej, vanilkovej, jahodovej, kokosovej, mandľovej až po mandarínkovú či pistáciovú. Horúca zmes sa leje do drevených foriem vysypaných práškovým cukrom, v ktorých jeden deň chladne a tuhne, potom sa krája na kocky, posype sa práškovým cukrom a zabalí do známych krabičiek s obrázkom božskej patrónky.

SkryťVypnúť reklamu

Posvätné rituály

Kult Afrodity na Cypre sa začal rozvíjať okolo roku 1500 pred Kristom, keď na pahorku v Palea Pafose, s výhľadom na more, postavili svätyňu, okolo ktorej postupne vyrástlo dnes už neexistujúce rovnomenné mestečko.

V neďalekej Kouklii sa ako významná súčasť rituálov spojených s Afroditou odohrávala tzv. posvätná prostitúcia. Každé dievča pred uzavretím manželstva muselo prísť do chrámu a oddať sa mužovi, ktorý si ju vybral, hodil jej k nohám peniaze ako dar chrámu a vyriekol formulku: "Vzývam v tebe bohyňu." Pochopiteľne, muži si vyberali podľa vzhľadu a menej príťažlivé ženy museli niekedy čakať aj štyri roky, kým si splnili "predmanželskú povinnosť". Dievčatá, ktoré si nikto nevybral, zostávali slúžiť v chráme.

SkryťVypnúť reklamu

Afroditina svätyňa prekvitala i za Rimanov, až kým cisár Theodosius v 4. storočí nezakázal pohanstvo. Svätyňa chátrala a miestni obyvatelia neskôr použili jej ruiny ako stavebný materiál pre svoje príbytky.

Kouklia nepatrí medzi bežné turistické zastávky. Pomedzi rozvaliny roztrúsené na voľnej ploche schádzame k malému múzeu v niekdajšom dome rodu Lusignanovcov. Z množstva exponátov azda najviac zaujme veľký čierny kónický kameň. Práve v takejto podobe kedysi uctievali bohyňu plodnosti a neskôr Afroditu. Ženy pri obradoch natierali falický monolit olivovým olejom.

Kamarátka sa najprv ubezpečila, že nikto nie je nablízku. V múzeu sme boli samy, len v tieni nádvoria sedelo pár zamestnancov. Potom priložila obe ruky na kameň a po chvíli sme si všimli jej rozšírené zorničky. "Skús to," povie. Dotkli sme sa kameňa - je hladký a teplý. Počujeme len šum hlasov zvonku, v miestnosti je prítmie a horúčava ostáva za otvorenými dverami. Zrazu cítiť, ako končeky prstov citeľne pulzujú: je skutočne energia nahromadená pred tisícmi rokov zachovaná v tomto veľkom kameni?

SkryťVypnúť reklamu

Pešo po polostrove Akamas

Ak sa vyberiete po stopách Afrodity, nemali by ste vynechať jednu z najkrajších peších trás na ostrove - Afroditin chodník na polostrove Akamas na západe Cypru. Východiskovým bodom sú tzv. Afroditine kúpele - legendárna jaskyňa s jazierkom, v ktorom sa Afrodita kúpavala a kde sa zoznámila so svojím milencom Adonisom. Tým, čo sa opláchnu v neďalekom jazierku, sľubuje legenda večnú mladosť a zamilovanosť.

Afroditin chodník má 7,5 kilometra a prejdete ho za tri až päť hodín, podľa počtu zastávok. Sedem kilometrov síce nie je veľa, ale polovica cesty vedie serpentínami do kopca a najmä v horúcom lete môže byť ničím netienený výstup na 370-metrový Moutti tis Sotiras zničujúci. Na dobytie energie si nezabudnite vziať škatuľku loukoumi a najmä fotoaparát - po ceste sa určite budete kochať nádhernými výhľadmi na kopcovité severné pobrežie.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Barbora Škovierová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 447
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 595
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 252
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 774
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 549
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 101
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 836
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 353
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 681
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 60 428
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 748
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 483
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 928
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 578
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 19 019
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 12 986
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu