ŽILINA/STREČNO. Symbolickým kľúčom dnes otvorili už deviatu pltnícku sezónu na rieke Váh.
"Vlani sme previezli takmer sedemtisíc návštevníkov, za celé obdobie činnosti do 40-tisíc," konštatoval Pavol Albrecht z Prvej pltníckej a raftingovej spoločnosti, ktorá prevádzkuje plte na Váhu.
K dispozícii majú desať pltí, kapacita každej je 12 osôb. Atrakciami na sedemkilometrovom splavovanom úseku sú nebezpečné bralá Margita a Besná či hrady Strečno a Starhrad. O zaujímavostiach oboznamujú cestujúcich v odbornom výklade vodcovia plavidla - pltníci v krojoch aj v angličtine, nemčine či francúzštine. Čas plavby je v závislosti od vodného stavu od 50 do 75 minút. Prostredníctvom kultúrnych poukazov chcú ponúknuť túto atrakciu aj školákom.
((video))
Pltníctvo je v súčasnosti pre obec ekonomickým prínosom.
"Zo Strečna sa stala zaujímavá turistická destinácia," konštatoval Klocáň. Zvýšila sa ubytovacia kapacita, pribudlo 250 lôžok, pričom v roku 2000 neboli žiadne. Pltníctvo je aj pracovnou príležitosťou pre domácich, počas sezóny sa zamestná približne 50 mladých ľudí. Nehrozí však, aby sa pltníčkou stala žena, pretože to vraj prináša podľa historických prameňov nešťastie.
Vedenie obce sa snaží prilákať do Strečna návštevníkov aj na ďalšie atrakcie - priaznivci adrenalínu sa budú môcť dostať z tunajších hôr na hrad Strečno zvezením sa po lane. V obci by sa mali vybudovať tiež cyklotrasy, lodenica i piknikový areál.
Začiatky pltníctva na najdlhšej slovenskej rieke sa datujú od 11. storočia. Rieka Váh bola jedinou vhodnou a bezpečnou cestou pri osídľovaní severného Slovenska. Strečniansky prielom pohorím znamenal pre pltníkov dobrodružstvo, ale tiež nezvyčajné zážitky prvých cestovateľov. Hlboký priesmyk s množstvom meandrov, vymyslených i skutočných nástrah s panenskou prírodou Malej Fatry, ktorému trónia dva hrady, bol úsekom, na ktorý sa tešili, i ktorého sa obávali.
((video2))
Plte sa plavili až z Liptova a obídenie brál Margita a Besná znamenalo už bezproblémovú plavbu pltí do Dunaja a ďalej až do Čierneho mora. Plte ako najvýznamnejší prostriedok nákladnej i osobnej dopravy v minulosti koncom 19. a začiatkom 20. storočia, začala nahrádzať lacnejšia železničná doprava. Tridsiate roky minulého storočia sa považujú za zánik pltníctva na Váhu. Prvá pltnícka a raftingová spoločnosť obnovila pltníctvo na Váhu v roku 1999.