Asi sa však zhodneme, že s Akropolou sa nám automaticky vybavia Atény, s Tower Bridgeom Londýn, so sochou Krista Rio de Janeiro a s Atómiom - Brusel.
Ten objekt je vlastne 165 miliárdkrát zväčšený model štruktúry molekuly železa a mal byť neprehliadnuteľným symbolom Svetovej výstavy EXPO v roku 1958. A bol a je dodnes, hoci sa vraj pôvodne nepočítalo s jeho dlhodobejšou existenciou. Mal byť podobne výnimočným symbolom, akými boli napríklad Krištáľový palác v Londýne pre Svetovú výstavu v roku 1851 alebo Eiffelova veža pre parížsku v roku 1889.
Mimochodom, práve bruselské EXPO 1958 bolo megaúspešné pre Československo, ktoré sa tam prezentovalo snáď až nad pomery. Bodovalo svojím pavilónom, expozíciou, exponátmi aj výrobkami, ale absolútnymi hviezdami sa tam stali československá gastronómia a umenie.
Prehliadka obrovského atómu
Odvážnou stavbou je vlastne konštrukcia spájajúca rúrami s trojmetrovým priemerom deväť gulí s priemerom deväť metrov. Do najvyššej gule s vyhliadkovou terasou a kaviarňou vyvezie záujemcov rýchlovýťah v jedinej vertikálnej rúre, v ostatných sú schodištia a eskalátory (v súčte jedny z najdlhších v Európe). Celková výška kon-štrukcie je 102 metrov, váži 200 ton a jej priestory slúžia najčastejšie na rôzne prechodné výstavy.
Napriek nepochybnej impozantnosti sa na estetike jej výzoru viac ako citeľne podpísal čas, takže jej renomé nemohli poškodiť iba zábery fotené z väčších vzdialeností. V súčasnosti je už všetko inak, vyše roka sa predvádza v "nových šatách" z nerezu a práve vďaka nemu sa doslova trbliece hlavne počas slnečných dní. Ešte efektnejšia je v noci, lebo jej plášť lemujú stovky žiaroviek.
Zvýraznenie jej optickej viditeľnosti bolo nevyhnutné aj z dôvodu, že hoci je samotné Atómium skutočne neprehliadnuteľným objektom, po skončení Svetovej výstavy sa stalo pomerne ďaleko od centra Bruselu dosť nevýrazným. Počas zamračených, daždivých a jesenných dní sa jeho silueta nedala na horizonte dokonca vôbec identifikovať. A to už predsa nemôže byť skutočný symbol mesta.
Bruparck
Atómium by si už len svojím naozaj nevšedným tvarom a mohutnosťou isto našlo dostatok záujemcov na návštevu netradičných interiérov, ale vrcholom prehliadky je pri dobrej viditeľnosti práve jej vrchol. Vďaka stometrovému nadhľadu majú návštevníci zrazu dokonalý prehľad, čo všetko im ponúka neobyčajne rozsiahly Bruparck - nádherný lesoparkový komplex s anglickým parkom, v ktorom sa dodnes zachoval iba jeden z klasických pavilónov svetovej výstavy. Nie je síce zvlášť príťažlivý vďaka mohutnosti a neskrývanej betónovej konštrukcii - napriek obom týmto estetickým slabinám je však o to vzácnejší práve pre konštrukčne a technicky novátorské a odvážne postupy svojej doby.
Do Bruparcku prúdia cez víkendy šnúry áut z Bruselu, Belgicka aj okolitých štátov. Dá sa tam totiž prežiť deň či víkend preplnený návštevami nekaždodenných atrakcií v nádhernom prírodnom prostredí - je tam letné sídlo kráľovskej rodiny, smutne známy štadión Heysel, na ktorom prišlo o život takmer štyridsať návštevníkov počas finále medzi Liverpoolom a Juventusom, známom aj ako smrť v priamom prenose. Kinepolis - najväčší európsky komplex dvadsiatich šiestich projekčných sál s vlastnými parkoviskami v podzemí, krásny aquakomplex Oceade s príjemnými "subtropickými" bazénmi a priehľadnými tobogánmi, nádherná červená pagoda pôvodne Japonského pavilónu, čínsky pavilón či Minieurope - veľká expozícia presných zmenšenín známych stavieb štátov, ktoré sú členmi Európskej únie. K rôznym stavbám pôvodnej európskej pätnástky tam pribudli aj stavby, objekty či prírodné scenérie nových členských štátov, a teda aj Slovenska. Zatiaľ ho reprezentuje model bratislavského Modrého kostolíka.
Belgické a bruselské naj
Kým Bruparck s dominantným Atómiom je predsa len prevažne víkendovým cieľom, ostatné Belgicko a Brusel majú vo svojom ponukovom menu množstvo celoročných a zaručene špičkových pochúťok.
Mali by ste aspoň raz ochutnať pravé flámske zemiakové hranolky z výberovej sorty zemiakov, dvakrát opekané, aby stred ostal mäkký a okraje boli skutočne chrumkavé. A na veľkú porciu pokiaľ možno ešte viac majonézy.
Mali by ste sa prejsť "povinnou" trasou mesta vedúcou cez Grote markt k soške Manneken Pisa, cez skvelú pasáž Sv. Huberta, kulinárskou štvrťou prevažne rybacích reštaurácií, k Burze, katedrále a areálu Kráľovského a Justičného paláca.
Potom si sadnúť na dobrý obed s ešte lepším pivom (Belgičania sú v jeho varení skutoční virtuózi a počet značiek piva je tam podobne ohromujúci ako jeho často neuveriteľné prísady). Na úžasné pralinky už asi neostanú sily - tak aspoň darčekové balenie domov, ale určite by ste mohli zájsť aspoň za jedným-dvoma objektmi skvelej bruselskej secesie alebo Art Nouveau. Možno by stačilo aj múzeum najúspešnejšieho z architektov tej kúzelnej doby - pána Hortu.
Nemálo cudzincov sem prichádza aj za komiksmi, ktoré tu dokonca majú svoje múzeum.
Ako k Atómiu
K Atómiu a komplexu Bruparck sa najjednoduchšie dostanete z centra Bruselu metrom. Žltou linkou 1A smer konečná Roi Baudouin a vystúpite na predposlednej stanici Heysel.
Cesta z centra (stanica De Broucke`re) trvá 17 min. Lístok na jednu jazdu stojí 1,40 eura, lístok na päť jázd 6,3 a na 10 jázd 9,2 eura. Jednodenný lístok stojí 3,60 eura.
Vstupné do Atómia: dospelí 9 eur, deti do 12 rokov zadarmo a deti 12 až 18, študenti s preukazom a seniori 6 eur
Web: www.atomium.be
Atómium otvorili v roku 1958. |
Autor: František Michlík