SME

Petrohrad jeden deň nestačí

Aj keby ste chceli históriu ignorovať, nevyhnete sa jej. Každá ulica, dom či kanál v ruskom Petrohrade majú svoju históriu a prežili nejaké dobrodružstvo. Ak máte tú smolu, že na prechádzku mestom máte len jeden deň, vybrať si je pomerne ťažké.

Chrám Vzkriesenia Krista.Chrám Vzkriesenia Krista.

Poradíme vám, ako sa v uličkách starého Pitera nestratiť a pozrieť si to najzaujímavejšie.Petrohrad už dávno nie je len mesto so zašlou cárskou minulosťou. Jedným z chuligánov, ktorý tu robil čertoviny, bol aj odchádzajúci ruský prezident Vladimir Putin. Jeho nástupca Dmitrij Medvedev je tiež Petrohradčan. Na rozdiel od neho bol však vzorný jednotkár. Obaja dnes žijú v Moskve aj s rodinanim. Byť na ich mieste, radšej by som sa do Moskvy neponáhľal. Nemá taký šarm, eleganciu, atmosféru a európskeho ducha ako toto, na Európu mladé - len niečo cez 300 rokov - staré mesto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Začiatok. Ako v Benátkach

Až 15 percent rozlohy tohto päťmiliónového mesta tvorí riečna delta. Mestom prechádza takmer stovka riek a riečok či vyše dvadsať kanálov, ktoré často pretínajú krásne secesné mosty. Jednoducho Benátky severu. Pri rieke Fontanka začíname prvé kroky Petrohradom.

Rieka je ešte mierne zmrznutá a pokrytá snehom, keď sa oteplí, pribudnú aj "gondolieri" a možnosť preplávať časťou mesta na lodi. Ideálne je prísť do Petrohradu v lete, keď sa premení na mesto, ktoré nespí. "Keď sú tu biele noci, veľa toho nenaspíte," hovorí Saša. Študuje nemčinu a privyrába si ako recepčný. Cestu máme chvíľku spoločnú. Prechádzame jedným mostíkom, potom druhým a medzi stromovou alejou sa objaví naša prvá, religiózna, zastávka.

SkryťVypnúť reklamu

Spása na krvi

Pestrofarebný Chrám Vzkriesenia Krista svojimi cibuľovými vežičkami trošku pripomína moskovský chrám Vasilija Blaženého na Červenom námestí. Tiež je aj jedným z najčastejších námetov pohľadníc. Konkurujú mu vodné kanály či Ermitáž a Zimný palác. K obidvom je stadiaľ veľmi blízko.

Domáci ho poznajú skôr ako Chrám spásy na krvi. Postavili ho na rovnakom mieste, kde 1. marca 1881 zavraždili cára Alexandra II. Jeho nástupca Saša tretí, vyhlásil naň súťaž, ktorú víťazi - architekti Alfred Parland a Ignatij Maljšev - poňali v novoruskom štýle. Ak sa chcete pokochať aj jeho vnútrom, musíte si kúpiť lístky.

Pár metrov od chrámu uprostred malého parčíka tróni honosná budova Ruského múzea, ktoré nechal postaviť Mikuláš II. Pred budovou sa literárni nadšenci fotografujú pri soche Alexandra Puškina, ktorého zdvihnutá ruka je tiež lákadlom pre miestne holuby. Za bránami nájdete jednu z najväčších zbierok ruského umenia. Napríklad aj slávnych Burlakov na Volge od Iľju Repina.

SkryťVypnúť reklamu

Máme však iné priority a času málo, bočíme teda doľava ku Gribojedovemu kanálu, odkiaľ je asi najkrajší pohľad na cukríkové veže pravoslávneho chrámu.

Múzeum ateizmu v katedrále

Cestou popri kanáli míňame viacero pekných mostíkov. Za zmienku stojí najmä Bankový most s pozlátenými sochami levov na obidvoch stranách. Skôr ako sa k nemu však dostaneme, pretíname slávnu triedu Nevskij prospekt, plnú obchodov a drahých reštaurácií. "Žiadna iná trieda nie je taká pekná ako Nevskij prospekt. V Petrohrade je všetkým, existuje snáď niečo živšie, žiarivejšie, oslňujúcejšie ako táto krásna ulica v našej metropole?" povedal v 19. storočí spisovateľ Nikolaj Gogoľ. Nevskij prospekt je teda povinnou zastávkou.

Približne v jeho polovici sa vypína monumentálna Kazanská katedrála. Polkruhovým stĺporadím je jasné, čím sa architekti nechali inšpirovať - Chrámom sv. Petra vo Vatikáne. Kým v srdci Ríma je však Svätopeterské námestie v tichom prostredí, Nevskij je plný zadymených áut a trolejbusov.

SkryťVypnúť reklamu

V chráme, kde sú bohoslužby každý deň, je pochovaná legenda cárskej armády - poľný maršál Michail Kutuzov, ktorý zažiaril v bitkách proti Napolenovi. Oproti katedrále, kde kedysi sídlilo (sic!) Múzeum ateizmu, je takzvaný Dom knihy. Krásna secesná budova je ideálna na nákup pohľadníc, sprievodcov mesta či pre ruštiny znalých - najnovšej literatúry.

Na konci Gribojedovského kanála, ktorý je ako stvorený na prechádzky, sa dostávame na Senné námestie. V neďalekom Jusupovskom paláci za záhadných okolností v roku 1916 zomrel Grigorij Rasputin, ktorého vplyv na cársky dvor bol priam legendárny. Najvyšší čas vyskúšať miestne metro a zistiť, kde sa vlastne história Petrohradu začala písať.

Tam, kde je Niva najširšia

Vystupujeme na zastávke Gorkovskaja a z centrálnej časti Petrohradu sa zrazu ocitneme v jednej z najromantickejších častí mesta. Už len pohľad na panorámu mesta z druhej strany rieky Nevy, ktorá je v tých miestach najširšia, stojí za to. Zaujímavosťou je, že Trockij most postavila francúzska firma Batignol, ktorá vybudovala aj parížsku Eiffelovu vežu. Napovedá tomu železná konštrukcia mosta, z ktorého je pôvabný výhľad na Petropavlovskú pevnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Vybudovať ju dal sám zakladateľ mesta Peter I. Veľký v roku 1703. Po bleskovej prechádzke pevnosťou na malom polostrovčeku s pieskovou plážou pokračujeme ďalej cez Námestie sv. Trojice. Pri prechádzkach po Petrohrade je miesto, ktorému sa určite nevyhnite.

Nie je to však Petropavlovská pevnosť, ale Petrov domček, ktorý zaujme asi viac. Ide o najmenšie, ale možno najzaujímavejšie múzeum v Petrohrade. Je to malý drevený zrub, v ktorom žil Peter Veľký šesť rokov po príchode do močiarovitého kraja. Práve z tohto domčeka, ktorý postavili robotníci za tri dni, riadil budovanie novej ruskej metropoly. Symbolika domčeka uchvátila aj Katarínu II. Veľkú. Drevený zrub pre ochranu "obalila" murovaným domom. Vnútrajšok zrubu je však autentický. Skromná kuchyňa, spálňa, predsieň.

SkryťVypnúť reklamu

Aurora a Lenin volá taxikára

Iróniou Petrohradu je, že udalosť, ktorá s cárskou minulosťou mesta nadobro skoncovala, sa stala len minútu pešo od miesta, kde Peter Veľký sníval o novom ruskom veľkomeste s európskym duchom. Oproti Námornej akadémii kotví slávny krížnik Aurora, ktorý 25. novembra 1917 spustil útok na Zimný palác (kde našu cestu skončíme) a ním aj veľkú novembrovú revolúciu a začiatok komunistickej éry.

Vstup na loď je zadarmo. Ak chcete aj historický výklad, zaplatíte štýlovému námorníkovi v uniforme malý poplatok. Lodné delo je presne ako pred vyše 90 rokmi stále namierené na Zimný palác. Ako výstižne napísal sprievodca Rough Guide, na to, akú "dramatickú historickú rolu zohral, vyzerá až komicky nenáležito". Prehliadka na sivo natretej lodi ťažkej takmer sedemtisíc ton vám nezaberie viac ako 15 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Komunistickí nostalgici môžu pokračovať na neďaleké Leninovo námestie. Pri námestí sídli honosná budova sídla KGB, dnes FSB, či Fínske nádražie. KGB-áci tu kedysi poslali na smrť takmer 50-tisíc obyvateľov mesta. Dominantou námestia je jedna z mála sôch Lenina, ktoré ostali stáť na svojich miestach. Lenin je nainštalovaný v póze "privolávajúceho taxík".

Umelecká bodka

Kupujeme si lístok na metro a vraciame sa do centra. Večer sa blíži a s ním pomaly aj zatváracie hodiny najväčšej ruskej galérie, petrohradského Louvru - Ermitáže. Prichádzame tak akurát. Na prehliadku, ktorá sa nedá prejsť celá za jeden deň, máme dve hodiny. Vynechať jedno z najslávnejších múzeí sveta - v skutočnosti vlastne dve spojené budovy - Ermitáž a Zimný palác - by bol hriech.

SkryťVypnúť reklamu

Bohatú zbierku obrazov z celého sveta začala zbierať Katarína II. Veľká. Vidieť všetkých vyše 2500 obrazov, desaťtisíc kresieb sa určite nedá za jeden deň. Podobne ako všetky atrakcie Petrohradu, ktoré sme nestihli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 429
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 106
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 025
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 715
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 083
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 928
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 940
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 437
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 628
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 865
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 793
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 799
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu