SME

Samos – býček vo vlnách Egejského mora

Ak hľadáte miesto, ktoré je krásne, dosiaľ turisticky nezdevastované, bohaté na históriu a kultúru, miesto, ktoré ponúka more i hory a slnko z neho po sezóne nevytiahne farby a život, nemusíte cestovať ďaleko. Menej známy grécky Samos je najzelenší ...

Ortodoxný kláštor.Ortodoxný kláštor.

Ak hľadáte miesto, ktoré je krásne, dosiaľ turisticky nezdevastované, bohaté na históriu a kultúru, miesto, ktoré ponúka more i hory a slnko z neho po sezóne nevytiahne farby a život, nemusíte cestovať ďaleko. Menej známy grécky Samos je najzelenší ostrov v Egejskom mori. Zalesnené hory dali ostrovu i meno - staroveké slovo "sama" sa odvoláva na výšku, ktorá tu dosahuje až 1440 metrov.Samosania, na rozdiel od obyvateľov Zakynthosu, Kosu či Santorini, nie sú závislí od cestovného ruchu. Ostrov je pomerne bohatý, má rozvinutý potravinársky priemysel a ľudia si tu nájdu dostatok pracovných príležitostí. Aj preto si Samos zachováva čistý pôvab gréckeho vidieka. Isteže, nájdete tu turistické lokality, ale prevažuje ticho a pokoj. Všade, kam pozriete, sa rozťahuje lenivé, husté tyrkysové more alebo drsný zelený porast ako neučesateľná srsť obrovského býčka, ktorého Samos svojím tvarom pripomína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zničujúci požiar

Človek by dnes sotva uveril, že tretina ostrova v lete roku 2000 zhorela. Požiar vypukol pri Pythagorione, ale rýchlo sa rozšíril do hôr a borovice a cyprusy blčali ako papier. Borovicové šišky vystreľovali do diaľky a zapaľovali, čo im prišlo do cesty. Oheň roznášali i potkany, schopné v páľave bežať aj kilometer.

Dodnes sa nevie, čo požiar spôsobilo - či to bolo extrémne horúce, suché leto, podporené silným samoským vetrom, či nešikovný turista, alebo nešťastná náhoda pri vojenskom cvičení. Mohli to byť aj zákerné ťahy developerov. Urýchlene sa evakuovalo, na ostrove zasahovalo 3000 požiarnikov a dobrovoľníkov.

Nie nadarmo je však patrónkou Samosu Héra, ktorá tu bola uctievaná najmä ako bohyňa plodnosti. Zeleň na ostrove už tri roky po požiari prerazila s nevídanou dravosťou a dnes to vyzerá, akoby láskavá príroda dôkladne zamietla všetky stopy po zúrení živlov.

SkryťVypnúť reklamu

Miestni ľudia - skromne výnimoční

Podľa gréckeho historika Herodota sa ostrov môže pýšiť tromi starovekými divmi. Prvým je Eupalinov akvadukt, 1036 metrov dlhý podzemný tunel, ktorý privádzal vodu z hôr do Pythagorionu, niekdajšieho 80-tisícového hlavného mesta ostrova. Pre časovú tieseň sa tunel kopal zároveň z dvoch strán a vďaka precíznym výpočtom sa kopáči stretli takmer uprostred hory. Bohužiaľ, verejnosti je sprístupnený len asi stometrový úsek.

Druhým divom podľa Herodota je najstarší človekom vytvorený prístav na svete v neďalekom Pythagorione. Jedno z najpôvabnejších mestečiek na ostrove sa pôvodne volalo Samos, neskôr Tigani a na Pythagorion ho premenovali iba pred niekoľkými desaťročiami ako poctu geniálnemu matematikovi, ktorý sa tu narodil.

SkryťVypnúť reklamu

A práve v Pythagorione sa zoznámime so srdečným päťdesiatnikom Jannisom, ktorý ako jediný na ostrove vyrába tradičné grécke buzuki. "Život je krátky, len umenie je večné," hlása nápis v zapratanej dielničke za obchodíkom s miestnym tovarom, kde Jannis tvorí. "Sám som muzikant," vysvetľuje Jannis a rozpráva, ako sa dostal k remeslu, ktoré ho už jedenásť rokov živí. "Keď som v osemdesiatych rokoch pracoval v San Diegu, zhorelo mi buzuki. Nové by stálo 3000 dolárov, a tak som si skúsil podľa knižky urobiť vlastné. Trvalo mi to týždeň." Jannis vyrezáva buzuki tých najrôznejších veľkostí - najmä z kvalitného afrického dreva. Jeden kus mu zaberie 5 až 20 dní a stojí priemerne 500 eur.

O niekoľko ulíc ďalej je minimalisticky zariadený dizajnérsky obchod. Austrálsko-grécky manželský pár nám ukazuje nádhernú kolekciu šperkov. Používajú prírodné materiály z celého sveta. "Milujeme farby," poznamenajú, keď si všimneme efektný zelený náhrdelník zo slonoviny s jediným tmavomodrým prvkom. Čudujeme sa, ako môže obchod so skutočne unikátnym tovarom a určite i vyššími ašpiráciami majiteľov prežiť v malom mestečku na ostrove. Manželia však na Samose trávia len obdobie od mája do októbra, po zvyšok roka pracujú v ateliéri v Aténach a cestujú na veľtrhy. Tak sa ich originálne kúsky zo slonoviny, dreva, rohoviny, korytnačiny, perlete, zlata, striebra a drahokamov dostanú i do New Yorku či k protinožcom.

SkryťVypnúť reklamu

Remeselníci

Celkom inú, tradičnú vidiecku atmosféru má obchodík s názvom Krosná v dedinke Kumaradei. Nachádzame sa v predhorskej oblasti, ktorá je vychýrená ručnou výrobou. V každej väčšej dedinke po ceste si môžete kúpiť koberce a pletený textil, keramiku, aromatický med, korenie, olivový olej. V kumaradeiských Krosnách už takmer desať rokov pracujú dve Nemky, ktorým ostrov učaroval natoľko, že sa im stal druhým domovom. Ich nadšenie je nákazlivé. O Samose rozprávajú ako tie najzapálenejšie patriotky.

"Toto je Pythagorov pohár," komentujú azda najtypickejší suvenír zo Samosu. "Pythagoras ním naznačuje, že všetko v živote má svoju mieru. Keď tekutina v pohári nepresiahne vyznačenú líniu, pokojne sa z neho napijete. Ak vám to však nestačí, chcete viac a nalejete nad čiaru, tak ako v živote nakoniec stratíte všetko - obsah pohára vytečie dierkou naspodku." Ukazujú nám fotografie, ako na jeseň zbierajú olivy a nechávajú ich lisovať na olej, somárika priviazaného o strom v záhrade. Nie sú namaľované, nemajú značkové šaty ani pripojenie na internet - a očividne sú práve na tomto mieste šťastné. Vo dverách nás ešte obdarujú olivovými mydlami, ktoré, ako nezabudnú dodať, sú vhodné i pre jemnú detskú pokožku a ľudí s vážnymi kožnými problémami.

SkryťVypnúť reklamu

Ostrov bohyne Héry

Tretím divom podľa Herodota je Heraion, chrám bohyne Héry, ktorá sa podľa legendy narodila tu, na juhovýchode ostrova, na brehu rieky Imbrasos. Heraion patril k mimoriadne ambicióznym projektom staroveku a Herodotos s úžasom poznamenal: "Je to najväčší zo všetkých chrámov, ktoré sme videli." Jeho základy boli 112 krát 55, výška 20 metrov a podopieralo ho 155 stĺpov. V ruinách sa zachoval jediný stĺp - i ten však vyráža dych. Heraion sa rozkladá na veľkej ploche asi šesť kilometrov od Pythagorionu, s ktorým ho spájala tzv. posvätná cesta, lemovaná nádhernými sochami. Skupinka reštaurátorov tu už rok postupne ručne skladá úlomky čiernobielej rímskej mozaiky. V neskutočnej páľave.

Ak vám nestačia antické pamiatky ostrova, ktorých je tu požehnane, vedzte, že Samos leží len dva kilometre od tureckého pobrežia, takže ak sa ubytujete v niektorom z mestečiek na východe, môžete sa pozerať na brehy Malej Ázie - či ešte lepšie, podniknúť výlet loďou k jednému zo siedmich divov sveta, k Artemidinmu chrámu v Efeze.

SkryťVypnúť reklamu

Divov na Samose je však oveľa viac. Na niekoho pôsobia neprístupné horské osady, v ktorých akoby zastal čas, na iného priam gýčovité pláže, na ďalšieho atmosféra stredovekých kláštorov, ale azda na všetkých vychýrený samoský nektár. "Naplňte doplna čaše samoským vínom!" prikazuje Byron ústami Dona Juana. Nektár sa dávno pred Byronom používal ako omšové víno a nápoj aristokratov. Názov tohto vynikajúceho sladkého vína má pripomenúť lahodný nápoj bohov z Olympu. Vyrába sa z prezretých bobúľ muškátu a tri roky dozrieva v dubových sudoch. Výber zo samoských vín je pestrý a dva ostrovné vinárske závody zásobujú predovšetkým náročné trhy vo Francúzsku, Nemecku, Holandsku a Švédsku.

Heraion, chrám bohyne Héry.


Miestny rybár.


Odpočinok v tieni.


Výrobca buzuki.

FOTO - IGOR HRNČÍŘ, DANICA JANIAKOVÁ. autorka

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Barbora Škovierová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 495
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 615
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 262
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 698
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 665
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 922
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 830
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 721
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 002
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 516
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 656
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 454
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 995
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu