RUŽOMBEROK 20. marca (SITA) – Veľkonočné zvyky a tradície regiónu Liptova ožijú počas víkendu v programe Sviatky jari v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. „Návštevníci uvidia ukážky zdobenia perníkov, pletenie košíkov a korbáčov, výroby ľudových šperkov či dreveného riadu,“ informoval agentúru SITA Jozef Karika z Liptovského múzea (LM) v Ružomberku, ktoré múzeum v Pribyline spravuje.
Turisti sa budú môcť zapojiť do školy zdobenia kraslíc, ako aj tvorivej práce s textilom. Program podujatia oživí aj mútenie mlieka a výroba masla, strihanie oviec, bielenie príbytku a príprava veľkonočného koláča – liptovskej baby. Vyvrcholenie akcie je spojené vítanie jari s folklórnym súborom Váh. Pribylinské múzeum v prírode je najnavštevovanejšou expozíciou LM. V jeho objekte stoja drevenice s pôvodnými prvkami ľudovej architektúry, turisti tiež môžu obdivovať ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec. Ide o cenné expozície bývania a spôsobu života obyvateľov Liptova na prelome 19. a v začiatku 20. storočia. V skanzene je napríklad dom bezzemka, stredného a bohatého roľníka, remeselníka, obecného richtára či budova dedinskej školy. Múzeum je otvorené počas celého roka, do konca apríla v pracovných dňoch od 9:00 do 15:30 a od mája denne od 9:00 do 16:30.
Jarné zvyky a veľkonočné tradície už priblížili 12. marca v budove LM v Ružomberku. Vyše štyristo detí sa zoznámilo s rôznymi ukážkami ľudových remesiel, nechýbali ani tance pri vynášaní Moreny. Ďalší podobný program pripravilo múzeum v Národnej kultúrnej pamiatke Čierny orol v Liptovskom Mikuláši a v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku.
Štvrtý ročník podujatí o jarných a veľkonočných zvykoch pripravuje Liptovské múzeum v Ružomberku, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.