BRATISLAVA. Memorandum o porozumení medzi Slovenskom a Spojenými štátmi, ktoré v pondelok vo Washingtone podpísal minister vnútra Robert Kaliňák a americký minister pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff, má zjednodušiť ľuďom zo Slovenska cestovanie do USA.
Ak krajina splní podmienky načrtnuté v memorande, Andrea z Púchova, ktorú do Ameriky lákajú národné parky, už na jeseň nebude musieť za víza platiť 130 dolárov a cestovať si po ne do Bratislavy.
Počet žiadostí slovenských občanov o víza, ktoré americké úrady zamietnu, však dovtedy musí klesnúť pod 10 percent. Od októbra 2006 do septembra 2007, keď v americkej administratíve trvá fiškálny rok, americké ambasády po svete zamietli 12 percent žiadostí našich občanov. Na americkom veľvyslanectve v Bratislave o víza žiadalo 8476 Slovákov.
Ďalšími podmienkami, ktoré si Američania stanovili, sú napríklad naše pristúpenie k elektronickému systému povoľovania ciest, výmena informácií o pasažieroch, zhromažďovanie údajov o nich či hlásenie stratených a odcudzených pasov.
Podrobnosti nie sú známe
Stále nie je jasné, aké údaje bude musieť cestujúci Američanom poskytnúť. Slovensko v memorande iba neurčito deklaruje, že má v úmysle „spolupracovať na poskytovaní identifikačných údajov, ktoré sú podkladom na posúdenie, či osoby cestujúce do Spojených štátov predstavujú hrozbu pre bezpečnosť, verejný poriadok a záujmy v oblasti prisťahovalectva“.
Známe zatiaľ nie sú ani otázky, na ktoré bude treba odpovedať v dotazníkoch. „Americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti pripravuje tento systém a očakáva jeho uvedenie do skúšobnej prevádzky v lete. Procedúra bude niečo podobné ako súčasný austrálsky systém,“ povedal hovorca amerického veľvyslanectva Keith Hughes. Pred cestou do Austrálie cestujúci odpovedajú aj na otázky o platových pomeroch alebo zdravotnom stave.
Každý neprejde
Americkí imigrační úradníci stále budú môcť človeka zo Slovenska vrátiť domov aj z letiska. Odovzdávať sa budú aj odtlačky prstov a fotografia.
Po zrušení víz sa bude dať do USA cestovať len s novým pasom s biometrickými údajmi. Vydávajú sa od januára, zatiaľ ich vydali necelých 51-tisíc. Týka sa to aj tých, čo majú dlhodobé platné víza. „Kto bude chcieť cestovať, bude si musieť vybaviť biometrický pas,“ povedala Ľudmila Staňová z ministerstva vnútra.
Žiadajú základné údaje
O registrácii sme hovorili s ministrom vnútra ROBERTOM KALIŇÁKOM.
Viete už, aké otázky budú v dotazníku?
„Nepredpokladám, že by sme ich konzultovali, mali by to byť základné údaje o cestujúcom. Zatiaľ však systém nie je hotový. Niečo môžeme odvodiť od austrálskeho modelu.“
Austrálčania sa pýtajú napríklad koľko zarobíme...
„Ak chceme cestovať do ktorejkoľvek krajiny, nemali by sme mať problém o sebe poskytnúť základné údaje. Pozrite sa, čo robia Angličania, keď s vami robia pohovor. Alebo sú lepšie víza?“
Zmení sa situácia aj na letiskách, odkiaľ nás môže imigračný úradník vrátiť?
„Nemôžeme sa tváriť, že nežijeme na tejto Zemi. My sme nevstúpili s USA do Schengenu. Aj my na Ukrajinu vraciame ľudí s vízami aj pasom, ak sa nám nezdajú.“
Čo USA ešte očakávajú?
„Musí dôjsť najmä k zníženiu vrátených žiadostí o víza pod 10 percent.“
Môžu nám pomôcť otvorené pracovné trhy v krajinách únie a slabý dolár?
„Pred štyrmi rokmi stál dolár 35 korún. Teraz za tú istú prácu zarobíte takmer dvakrát menej, takže časť nelegálnej práce odpadne.“
Splníme limit tento rok?
„Som o tom presvedčený.“
(mp)