Washington 27. februára (TASR) Najväčším stavebným projektom na svete je čínsky akvadukt, ktorý by mal zabezpečiť vodu pre severné územie tejto rozsiahlej krajiny. Náklady sú vyčíslené na 62 miliárd amerických dolárov a ukončenie projektu sa očakáva v roku 2050. Zoznam najväčších súčasných stavieb sveta priniesol vo svojom aktuálnom internetovom vydaní americký magazín Foreign Policy.
Ďalšími veľkými stavebnými projektmi sú CityCenter v Las Vegas, rozšírenie Panamského prieplavu, Krištáľový ostrov v Moskve a Terminál 3 na medzinárodnom letisku v Pekingu.
Čínsky vodovod je gigantickým vládnym projektom, ktorý nezápasí len s finančnými problémami, ale aj s odporom environmentálnych organizácií. Samotná výstavba Priehrady troch roklín viedla už k presídleniu vyše milióna miestnych obyvateľov.
Vybudovanie akvaduktu je však nevyhnutné, pretože ani vo vyše 180 metrov hlbokých studniach na severe Číny neobjavili miestni farmári dostatok vody. Tú by im malo priviesť nové vodné potrubie až z rieky Jang-c'-ťiang. Daňou za prístup k vode by však malo byť premiestnenie ďalších 400 miliónov obyvateľov, ktorí ustúpia trom veľkoobjemným potrubiam.
Druhým najväčším stavebným projektom, avšak neporovnateľne menším než čínsky akvadukt, je hotelový komplex CityCenter v Las Vegas. Investorom je firma MGM Mirage a rozpočet projektu predstavuje 8,4 miliardy amerických dolárov. Na ploche takmer 308 tisíc štvorcových metrov vyrastie približne 1,8 milióna štvorcových metrov plochy s kasínami, tromi hotelmi, luxusnými bytmi, reštauráciami a obchodmi. Polovicu z nich bude vlastniť spoločnosť Dubai World, ktorá stojí aj za projektom umelých ostrovov v tvare mapy sveta na pobreží Dubaja.
Za tretiu najväčšiu stavebnú investíciu súčasnosti označili autori z Foreign Policy projekt rozšírenia Panamského prieplavu. Kedysi grandiózny prieplav je dnes nepoužiteľný pre 92 percent svetovej flotily nákladných lodí. Viac než štvrtina prepravených tovarov sa preto prekladá a prenáša prostredníctvom lodí tzv. Panamax veľkosti. Po roku 2014, kedy by mala byť dokončená nová plavebná komora, by sa kapacita prieplavu mala zdvojnásobiť na 15.000 lodí ročne.
Krištáľový ostrov v Moskve má ambíciu stať sa najväčšou budovou na svete. Na ploche vyše 2,5 milióna štvorcových metrov by sa malo rozprestierať 900 bytov, 3000 hotelových izieb, obchody, kancelárie, medzinárodná škola pre 500 študentov, kino Imax a športové centrum. Energiu by mali obyvatelia a návštevníci krištáľového mestečka získavať zo solárnych panelov a veterných turbín a regulácii teploty by mal pomôcť aj špeciálne navrhnutý systém zimných záhrad. Približne 4 miliardy USD do projektu investoval podnikateľ v oblasti ropy a nehnuteľností, Shalva Chigirinsky. Jeho najnovší projekt by mal privítať prvých obyvateľov v roku 2014.
Naopak už o niekoľko dní by mal byť verejnosti sprístupnený najnovší čínsky stavebný projekt, a to nový terminál medzinárodného letiska v Pekingu. Vyše 50.000 robotníkov pracovalo na termináli, ktorý by mal v lete počas olympijských hier obslúžiť vyše jedného milióna zahraničných návštevníkov.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) tf