Bratislava 20. februára (TASR) - Iba 1 % zo sprievodcov cestovného ruchu (CR) na Slovensku tvoria osoby, ktoré vykonávajú túto službu ako profesionálnu činnosť v plnom rozsahu na živnosť. Väčšina sprievodcov vykonáva túto prácu, ktorá je vymedzená v zákone o zájazdoch, okrajovo, počas prázdnin a voľných dní, uviedol pre TASR predseda Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu (SSSCR) Marián Bilačič.
Najväčším problémom a dedičstvom z nedávnej minulosti je podľa neho skutočnosť, že "na Slovensku neexistuje centrálny národný register osvedčení. Odhadujeme, že počet vydaných osvedčení sprievodcov cestovného ruchu je 3 500 až 4 500. To, že tieto osvedčenia nie sú zatiaľ centrálne registrované, považujeme za základnú systémovú chybu".
Ako upozornil, získať osvedčenie kvalifikovaného sprievodcu cestovného ruchu na Slovensku môže každý, kto dovŕšil vek 18 rokov. Je to jediná podmienka potrebná na to, aby človek tieto služby poskytoval ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), teda ako živnostník alebo na základe zmluvy pre cestovné kancelárie.
Na území SR existuje niekoľko desiatok vzdelávacích inštitúcií, ktoré vlastnia akreditáciu Ministerstva školstva (MŠ) SR. Treba však začať rozlišovať, na základe akej akreditácie sú tieto kurzy pre sprievodcov realizované, dodal Bilačič. Na Slovensku sú vysoké a stredné odborné školy zaradené do sústavy škôl, ktoré poskytujú tieto kurzy v rámci riadneho štúdia. Existuje však väčšie množstvo inštitúcií celoživotného vzdelávania, ktoré získali akreditáciu MŠ SR pre kurzy a v rámci večerných a víkendových kurzov týchto sprievodcov vzdelávajú. Funguje tak rad inštitúcií na vzdelávanie sprievodcov, ale každá uplatňuje iný spôsob. Táto neštandardná prax si podľa Bilačiča vyžaduje vybudovať jednotný národný vzdelávací program (JNVP) sprievodcov CR.
Legislatívnym rámcom v segmente sprievodcov CR je právo EÚ. Relevantná technická norma, ktorá platí od januára 2008, tvorí jednotný referenčný rámec na rozsah a obsah vzdelávania, aj skúšok sprievodcov. V snahe zapracovať túto normu do vzdelávania sprievodcov sa 22. februára stretnú zástupcovia SSSCR a sekcie turizmu rezortu hospodárstva. Ich úsilím bude zapracovať technickú normu EÚ do predpisov tak, aby sa osvedčenia, ktoré títo absolventi škôl získajú, dali v zmysle voľného pohybu služieb prenášať do jednotlivch európskych krajín.
Tento dialóg, podotkol Belačič, pokračuje od roku 2003 a v auguste roku 2004 "sme už boli blízko k uvedeniu vykonávacej vyhlášky do života". Nestalo sa tak, lebo sa vtedy podľa jeho slov nenašlo dostatok politickej odvahy. Z toho zaváhania však nikto na Slovensku nemohol profitovať, "skôr sme stratili z objemu príjmov z turizmu", konštatoval Bilačič.