SME

Budapešť – korenie strednej Európy

Z Bratislavy to vlakom do Budapešti trvá ani nie tri hodiny. Maďarská metropola na príchodzích pôsobí ako zmes modernosti, kabaretnej rozšafnosti a zároveň ľudovosti, no už dlhé roky sa snaží pôsobiť svetovo. Turisti prichádzajú objavovať Budapešť, ...

Na hradný komplex v Bude sa dostanete hoci aj starobylou zubačkou a vychutnáte si odtiaľ výhľad na Pešť.Na hradný komplex v Bude sa dostanete hoci aj starobylou zubačkou a vychutnáte si odtiaľ výhľad na Pešť. (Zdroj: AUTOR)

Z Bratislavy to vlakom do Budapešti trvá ani nie tri hodiny. Maďarská metropola na príchodzích pôsobí ako zmes modernosti, kabaretnej rozšafnosti a zároveň ľudovosti, no už dlhé roky sa snaží pôsobiť svetovo. Turisti prichádzajú objavovať Budapešť, v batožinách si však odnášajú symboly vidieka - pálinku, tokajské víno, čabianske klobásy a mleté feferónky. Dunaj pretína toto mesto na pravobrežnú Budu a protiľahlú Pešť. Pred dvetisíc rokmi tu vznikla malá opevnená rímska osada.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Buda sa za kráľa Mateja v druhej polovici 15. storočia stala hlavným mestom Maďarského kráľovstva. Potom prišli Turci, ktorých sa po tom, čo spustošili oba brehy Dunaja, zbavili v roku 1686. K rozkvetu oboch protiľahlých mestečiek v 18. storočí významne prispela Mária Terézia, keď kráľovské inštitúcie preniesla z Pressburgu do Budína a Pešti.

SkryťVypnúť reklamu

Pešť sa stala hospodárskym a kultúrnym centrom dnešného Maďarska a začala "vysávať" obyvateľstvo z vidieka. Na prelome 19. a 20. storočia sa ich počet prehupol cez milión a dnešné staré mesto dostalo súčasnú tvár so scenériou mostov, parlamentu a hradného kopca. Buda a Pešť sa spojili v jedno mesto v roku 1873. Fyzicky ich však už predtým spojil reťazový most (Lánchíd), postavený v rokoch 1839 - 1849.

Dnes je Pešť priemyselnou a obytnou lokalitou, kým Bude dominuje história, vilové štvrte a oddychové zóny.

Kúpeľné mesto sveta

Budapešť je mesto, ktoré donedávna hľadalo svoju pozíciu v meniacom sa svete, svoju marketingovú značku. Zdá sa, že táto metropola sa už našla a stavila na svoje termálne pramene.

SkryťVypnúť reklamu

V krajine je 1300 termálnych a liečivých prameňov, z toho vyše sto je priamo v Budapešti. Tento prírodný poklad z nej robí najväčšie kúpeľné mesto sveta a zároveň jediné hlavné mesto Európy, ktoré má na svojom území termálne pramene.

Marketing sa orientuje práve na wellness turistiku, pričom hotely ponúkajúce aj termálnu a liečivú vodu vyhľadávajú najmä turisti z nemecky hovoriacich krajín.

V období, keď súčasné Maďarsko patrilo k Rímskej ríši, využívali tieto pramene aj Rimania. Turci tu v 16. a 17. storočí postavili niekoľko kúpeľov, z ktorých niektoré sú v prevádzke dodnes. Počas monarchie sa v kúpeľoch stretávali mnohí aristokrati z veľkej časti Európy. Azda najznámejšie sú kúpele Gellért, ktorých voda sa osvedčila pri liečbe diagnóz súvisiacich s nervovým systémom a krvným obehom. Okrem prameňov sú pod Budapešťou dve stovky jaskýň, no iba štyri sú prístupné.

SkryťVypnúť reklamu

Ochutnajte Ovčí chvost

Jednou z najznámejších budapeštianskych promenád je Váci utca vinúca sa od Vörösmartyho námestia po Most slobody. V stredoveku siahala z jedného konca Pešti na druhý, dnes ju v pohode prejdete za polhodinku. Nie je kratšia, to len Pešť podrástla.

Domorodci túto ulicu vnímajú už len ako legendu z minulosti, ktorú dnes ovládli turisti. Banky, hotely, zmenárne, luxusné obchody, to je tvár, ktorú dnes táto ulica ponúka. V ostatných rokoch sa však vo dvoroch a bočných uličkách prebúdza akási "náhradná" Váci utca, ako ju poznali starí obyvatelia. Staré dobré miesta, kde nájdete krajčíra, obuvníka, kaderníka a kde možno zájsť na koštovku vína alebo si dať hoci osviežujúci ľahký vínny strik.

SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnuteľnou postavou maďarského vinárstva je Huba Szeremley. Jeho vinohradnícke impérium má hodnotu 17 miliárd forintov (vyše dve miliardy korún).

Vlani sa v Maďarsku veľa diskutovalo o tom, ako ďalej s vinárstvom. Na produkciu svetoznámych odrôd ako Chardonnay, Merlot alebo Cabernet sa orientuje veľa krajín, a preto je konkurencia na svetovom trhu v tomto segmente silná. Tunajší vinári sa zhodujú, že v Európe regiónov budú zaujímavejšie práve regionálne špeciality. Určite poznáte tokajské víno, ale počuli ste už o vínach ako Ovčí chvost, Žltý hlt alebo Rýdze biele zlato? Asi nie, tieto hungariká sa neexportujú. Turisti ich môžu ochutnať iba v Maďarsku a pribaliť si ich ako suvenír.

Nedeľňajší obed

Zrejme najslávnejšou budapeštianskou reštauráciou je Gundel. Pred 110 rokmi ju v štvrti Városliget založil János Gundel, ktorý počas svojho života stihol byť aj šéfom kuchyne v hoteli Palace v Tatranskej Lomnici. V roku 1910 reštauráciu prevzal jeho syn Károly a pripravovala bankety pre oficiálne štátne návštevy. V roku 1939 sa v New Yorku konala svetová výstava, kde sa v expozícii Maďarska staral o pohostenie práve pán Gundel. New York Times napísal: "Gundelova reštaurácia urobila pre Budapešť viac, než loď plná turistických prospektov."

SkryťVypnúť reklamu

Dnes reštauráciu vlastní americký gastronomický publicista George Lang, ktorý ju v roku 1991 kúpil spolu s finančníkom Ronaldom Lauderrom. S rodinou Gundelovcov sa dohodli, že z nej urobia jednu z najlepších a najelegantnejších reštaurácií Európy. Jej základom je tradícia stredoeurópskej aristokratickej kuchyne zladená so súčasnými trendmi. To znamená, že jedlá sú menej korenisté a pikantné ako tradičná vidiecka domáca kuchyňa.

Budapešť len pre vás

Čo sa týka architektúry hradného vrchu, Maďari sami pripúšťajú istú mieru provinciálnosti v porovnaní so západoeurópskymi kráľovskými sídlami. Najviac to cítiť v literatúre, v generácii päťdesiatnika, spisovateľa európskeho formátu Pétera Esterházyho, ktorý si spolu s kolegami kladie otázky súvisiace s hľadaním identity. Pocit stredoeurópanstva je v ich textoch rovnako prítomný, ako pocit zo samotnej Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že Dunaj odsúdil toto mesto na večné sebaobjavovanie, na miesto, kde sú akékoľvek pravdy relatívne. Dunaj sa tu tvári ako jediná konštanta, ktorá svojou mohutnosťou dáva najavo, že nech dejiny smerujú kam chcú, on si vždy pôjde svojou cestou, do pusty a ďalej na Balkán.

Cukráreň a reštaurácia Gerbeaud s vlastným pivovarom na námestí Vörösmartyho. Navštívili ju aj Václav Havel, kráľovná Alžbeta, princezná Diana, Madonna, Antonio Banderas či Melanie Griffith.


Námestie hrdinov a jeho monument maďarskej histórie.


Električka č. 2 slúži aj ako vyhliadkové vozidlo.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 62 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 146
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 712
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 796
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 164
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 982
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 153
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 86 672
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 127
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 502
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 822
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 245
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 878
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 230
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 750
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu